МОГУ ЛИ КИНЕСКЕ РАКЕТЕ ДА ПОТОПЕ АМЕРИЧКУ ФЛОТУ? "Убице носача" ДФ-21Д и ДФ-26Б представљају озбиљну претњу
МОРНАРИЦА Сједињених Држава је једна од најмоћнијих поморских снага на свету. Међутим, морнарица кинеске народноослободилачке војске (ПЛАН) ју је надмашила по величини, а Пекинг ће је вероватно искористити да повећа своје присуство у региону и шире.
У питању је, међутим, чињеница да америчка морнарица одржава 11 носача авиона на нуклеарни погон, као и девет амфибијских јуришних бродова (ЛХД), који се користе за одржавање пројекције силе широм света. Ипак, чак и када је Кина недавно лансирала свој трећи и највећи носач авиона, Тип 003 Фуџиан, кључ кинеске победе у рату са Сједињеним Државама вероватно не би био меч носача авиона попут Битке за Мидвеј.
Уместо покушаја да се супротстави Ратној морнарици Сједињених Америчких Држава – или тачније од носача до носача, ПЛАН би вероватније тежио да се америчке снаге носача у потпуности уклоне са попришта.
Ту би могле да дођу у игру ПЛАН-ове противбродске балистичке ракете (АСБМ) ДФ-21Д и ДФ-26Б.
Ово је претња коју Сједињене Државе треба да схвате озбиљно.
У касно лето 2020, Кина је извела пробна лансирања обе платформе у Јужном кинеском мору, а тај потез је уследио само дан након што је Пекинг оптужио Сједињене Државе да су послале шпијунски авион У-2 у „зону забране летења“ током морнаричкеа вежбе Народноослободилачке војске (ПЛАН) у Бохајском мору код северне обале Кине.
Једна од ракета – ДФ-26Б – лансирана је из северозападне провинције Ћингхај (Qinghai); док је други – ДБ-21Б – лансиран из источне провинције Џеђијанг (Zhejiang). Обе ракете су испаљене на подручје између провинције Хаинан и острва Парацел, рекао је извор из Народне ослободилачке армије (ПЛА) за South China Morning Post у то време. Подручја за слетање су била у зони за коју су власти за поморску безбедност у Хајнану рекли да је забрањено због тих војних вежби.
УПОЗНАЈТЕ КИНЕСКЕ УБИЦЕ НОСАЧА, ДФ-21 Д И ДФ-26
Кина је први пут представила на друмским носачима двостепене балистичке ракете средњег домета (ИРБМ) ДФ-26Б (Донг Фенг-26) током војне параде у септембру 2015. Има пријављени домет од 4.000 км (2.485 миља) и може се користити у конвенционалним и нуклеарним ударима на копнене, као и на поморске циљеве.
Мобилни лансер може да носи нуклеарну или конвенционалну бојеву главу од 1.200 до 1.800 кг, а пошто би могао директно да погоди мету као што је америчка територија Гуам у случају рата, требало би да се посматра као страшно оружје.
Још злокобније, ДФ-26Б је описан као убица носача због начина на који би могао да се користи за гађање флоте америчке морнарице суперносаца на нуклеарни погон класе Нимиц и Форд.
Посебно се истиче да је ДФ-26Б ракета двоструке способности, врста оружја забрањеног Споразумом о нуклеарним снагама средњег домета који су потписале Сједињене Државе и Совјетски Савез пред крај Хладног рата.
Међутим, Кина никада није позвана да се придружи споразуму, а Сједињене Државе су се повукле из споразума током Трампове администрације, наводећи као оправдање то што је Пекинг поставио такво оружје.
Друга ракета, ДФ-21Д, описана је као прва противбродска балистичка ракета (АСБМ) на свету или „убица носача“.
ДФ-21Д је први пут ушао у службу пре више од 30 година и заменио је застарели Донг Фенг-2 (ЦСС-1). Постала је прва кинеска мобилна ракета на чврсто гориво.
У стању да носи терет од 600 кг са минималним дометом од 500 км (311 миља) и максималним дометом од 2.150 км, бојева глава ДФ-21Д је вероватно маневарска и може имати прецизност од 20 м ЦЕП (вероватан пречник одступања).
То би га могло учинити кључним за удар на брод на отвореном океану или ускраћивање приступа потенцијалном противнику у транзиту у зону сукоба у водама које Пекинг жели да контролише, као што су Источно или Јужно кинеско море.
Није само морнарица Сједињених Држава та која би се могла наћи на нишану ПЛАН-а. Ракете би сигурно могле да се користе за гађање индијских или јапанских носача авиона.
МИШЉЕЊЕ СТРУЧЊАКА О ДФ-21Д И ДФ-26
-Кинеско „ново“ противбродско оружје технички постоји више од једне деценије. Добра вест је да САД имају алате и технологију да их поразе. Међутим, оно што не знамо је колико ракета имају. Чак и ако можемо да оборимо сваки пројектил у рату захваљујући платформама за одбрану од ракета на копну и мору, математика нам говори да Кина побеђује ако има више пројектила него ми пресретача. А можда је и та основна математика – и да су ракете далеко, далеко јефтиније од пресретача, на коју Пекинг рачуна, објаснио је бивши званичник америчког Министарства одбране говорећи о позадини.
(Peter Suciu)
Препоручујемо
БРИТАНСКИ ТЕЛЕГРАФ ТВРДИ: Кина испоручује Русији хеликоптере, дронове, другу опрему
20. 08. 2023. у 00:15
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
ЕНДИЈУ МАРИЈУ ЛИЦЕ У МОДРИЦАМА, ОГЛАСИО СЕ: "Мука ми је од свега, ја сам људско биће! Молим вас - оставите ме на миру" (ВИДЕО)
"ЈА САМ људско биће! У реду? Престаните да ме јурите! Мука ми је шта сваког дана морам да носим на раменима. Молим вас, оставите ме на миру."
22. 01. 2025. у 14:15
Коментари (1)