ДА ЛИ ЋЕ РУСКИ СТЕЛТ БОМБАРДЕР ПОЛЕТЕТИ? ПАК ДА пред изазовима који га могу оставити само на папиру
ПАК ДА изгледа да ће да пропадне, сматрају западни извори. Руски дизајнер авиона Тупољев, сада део корпорације Уједињених авиона - моћног конгломерата која укључује фабрике попут Сухој и Микојан-Гуревич - добро је позната по дизајну великих авиона.
Још 1930-их је држао рекорд за највеће ваздухоплове, АНТ-20 Маким Горки. Од тада је компанија радила на свом педигреу са стратешким бомбардером ТУ-95, уведеним 1956. године и још увек у служби; суперсоничним бомбардером Ту-160 (блекџек/бели лабуд); ТУ-154, један од најприсутнијих путничких млазњака у Русији и бившем источним блоку; и ТУ-144, први источни суперсонични комерцијални авион.
Тренутно Тупољев ради на њиховом следећем пројекту, ПАК ДА, првом руском стелт бомбардеру.
ПРЕДСТАВЉАМО ПАК ДА
Руско ваздухопловство има стелт бомбаредер у радовима већ неко време.
Почетни услови формулисани су у деведесетима и првој деценији 2000-их Тупољев је започео рад на дизајну.
Иако за већину борбених авиона важи, брже је боље и ваздухопловни инжењери раде на постизању тог циља, у случају ПАК ДА, Тупољев је заправо отишао на други смер и намерава да произведе субсонични бомбардер неспособни да лети брже од Мах 1.0.
КЛОН Б-2?
Стеалт технологија није једини начин на који ПАК ДА опонаша Б-2. Дух је високо препознатљива летелица због његовог облика - често се зове летећи крило. У основи то значи да нема типичне делове авиона, трупа, крила и репа или са разним стабилизацијским и управљачким површинама. Уместо тога, авион се ослања на софистицирани рачунар за контролу лета како би одржао стабилност док је у лету. Недостатак склопа репа у великој мери смањује радарски пресек.
Многи детаљи ПАК ДА остају непознати, међутим, његова врста корисног оптерећења је потврђена као конвенционална, нуклеарна и чак за хиперсонично оружје. Бити у стању да користи пројектиле тако велике брзине, још је један разлог који спречава потребу за летом велике брзине.
Уместо тога, могућност да остане прикривен изван непријатељске ваздушне одбране, док ће хиперсоничне ракете продирати до циља, биће начин коришћења овог бомбардера.
Један од изазова стелт авиона је складиштење оружја. Типично, ракете, бомбе и ракете се каче на носаче причвршћене на крила и труп. Ово генерише смањује прикривени профил и лако је уочити авион.
Борба против тога, стелт авиони су дизајнирани да интерно складиште своје оружје, што може учинити да се смањеује корисна носивост. Чини се да то не значи да је то питање ПАК ДА, што се види из информација које говоре да има дозвољено оптерећење од 30т, више од 20Т изнад границе Б-2.
Тренутно се чини да је Тупољев саградио барем једнсан прототип ПАК ДА и можда неколико мањих модела за тестирање у ваздушним тунелима. Очекује се да ће прототипови почети да се користе током наредних неколико година и први лет је пројектован за 2025. годину.
Док је потпредседник руске владе Денис Матуров рекао да "не постоји никакав разговор о коришћењу страних делова у пројекту ове врсте", остаје да се види да ли ће западне санкције због текућег рата у Украјини имати утицаја на развој новог бомбардера.
ШТА АМЕРИЧКА ВОЈСКА МИСЛИ О ПАК ДА
Иако не желе да се унесу у одређене детаље због страха од откривања извора и метода прикупљања података, званичници одељења за одбрану очигледно имају озбиљне сумње у ПАК ДА. У разговору за 19FortyFive са једним званичником новембра прошле године он је истакао: “да је потребна храброст да се орави такав бомбардер”. Он је додао да: "заиста изгледа добро у друштвеним медијима и на војним сајтовима на интернетуа, међутим, тај авион ће остати тамо где је: на плочи за цртање."
Такође у новембру, др Роберт Фарлеи, врхунски ваздухопловни стручњак, такође је дао 19фортифиве своје мишљење за ПАК ДА: "Рећи ћу да се руска ваздухопловна индустрија тренутно суочава са неким критичким изазовима, с једне стране да замени губитке настале у Украјини, а с друге стране потребом да замени напредне компоненте које се више не може да увози из иностранства. ПАК ДА можда није на врху руских ваздухопловних приоритета у догледној будућности."
(Maya Carlin)
Препоручујемо
РУСИЈА ПОБОЉШАВА АРМАТУ: Тенк Т-14 користи лекције научене у рату у Украјини
23. 08. 2023. у 22:00
НОВИ АДУТ ПЈОНГЈАНГА ПЛАШИ АМЕРИКУ: Хвасонг-18 севернокорејски ИЦБМ са “руским ДНК”?
23. 08. 2023. у 20:11
ВОЛСТРИТ ЏУРНАЛ ТВРДИ: Ново руско оружје паралише украјинску војску (ВИДЕО)
21. 08. 2023. у 23:03
ПРЕД НАМА СУ ОДЛУЧУЈУЋЕ НЕДЕЉЕ: Европа на коленима са посвађаним лидерима, а Украјина пред амбисом
ПОЉСКИ премијер Доналд Туск рекао је да ће наредне седмице бити одлучујуће, не само за украјински сукоб, већ и за европску будућност.
17. 11. 2024. у 18:44
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.
17. 11. 2024. у 19:48
"ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ": Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у
ВОДИТЕЉКА Оливера Ковачевић је о својим почецима, изазовима у послу, о томе зашто понекад пожели да буде викиншка ратница, као и о свему што јој даје снагу и инспирацију.
17. 11. 2024. у 09:28
Коментари (2)