"ИНДИЈА ЈЕ СУПЕРСИЛА": Како је најмногољуднија држава на планети реаговала на успех своје историјске мисије на Месец
НАЈМНОГОЉУДНИЈА држава света постала је прва земља која је освојила најјужнију тачку Месеца.
Слетање на Месец покренуло је славље широм земље од 1,4 милијарде људи: ватромет, плесови, подела слаткиша и звуци слогана попут „Индија је суперсила!“
У Бенгалуруу, дому Индијске организације за истраживање свемира (ИСРО), ученици школа и факултета махали су индијском тробојком високо у ваздуху, док су запослени који су се враћали кући са посла стајали да гледају у Месец.
Премијер Нарендра Моди, који је присуствовао историјском тренутку из Јоханезбурга у Јужној Африци, где присуствује самиту БРИКС-а, коментарисао је историјски подвиг обраћајући се Тиму ИСРО:
- Овај тренутак је незабораван, без преседана. Овај тренутак је победнички тренутак развијене Индије. Овај тренутак је тријумф нове Индије. Овај тренутак означава нову енергију, веру и свест у Индији. Овај тренутак је позив успонске судбине Индије - рекао је он.
На ИСРО-овој мрежној станици за телеметрију, праћење и команду (ИСТРАЦ), где су С. Смоанах, председник ИСРО-а, и његове колеге пратили спуштање и слетање, сви су деловали опуштено док су седели очију упртих у компјутере мисије. У предвиђено време, 17.44 по индијском времену, Викрам, лендер индијске свемирске агенције, држећи ровер Прагјан, прецизно је слетео на јужни пол Месеца.
- Ово је историјски тренутак за Индију и са становишта науке и технологије - рекао је др Милсвами Аннадураију бившем директору ИСРО-овог Сателитског центра проф. УР Рао, Бенгалуру.
- Викрам носи ровер који се зове Прагјан, а оба имају век трајања батерије од 14 земаљских дана или један лунарни дан - рекао је он.
"Чандрајан-3" је ушао у историју, откривши еликсир живота: воду у огромним пространствима поларних региона Месеца. Такође је потврђено присуство гвожђа у каменитом терену. Тоне воденог леда могле би да подрже лунарну испоставу и људску колонију за неколико деценија.
(РТ)
БОНУС ВИДЕО:
ТЕРЕТНИ СВЕМИРСКИ брод Прогресс МС-22 се одвојио са Међународне свемирске станице: Мисија завршена
Препоручујемо
ЗНАЧЕЊЕ ИМЕНА СРПСКИХ ПРИНЦЕЗА: Преплитање симболике и историје
23. 08. 2023. у 20:06 >> 20:07
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)