ДУГАЧАК РЕД ЗА ЧЛАНСТВО У БРИКС: Проширење блока, функционисање Нове развојне банке, јачање трговине у локалним валутама главне теме самита
ПРОШИРЕЊЕ блока, функционисање Нове развојне банке, јачање трговине у локалним валутама, главне су теме 15. самита петочланог економског савеза БРИКС, који је јуче почео у Јоханезбургу, у Јужноафричкој Републици. Захтев за учлањење у организацију коју чине Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужноафричка Република поднеле су чак 23 државе, међу којима су Саудијска Арабија, Уједињени Арапски Емирати, Иран, Алжир, Белорусија, Казахстан, Египат, Куба, Венецуела, Индонезија. Питање новог чланства је, ипак, отворено, јер су Бразил и Индија резервисани, док су Кина, Русија и ЈАР за увећање савеза.
Самит БРИКС одржава се под слоганом "БРИКС и Африка: партнерство за узајамно убрзани раст, одрживи развој и инклузивни мултилатерализам". Оцењен је као најважнији од оснивања 2009. године. На самиту у градском конгресном центру "Сандтон" до четвртка учествује више од 60 земаља.
После четири године самит је окупио лидере на састанку уживо, први пут после пандемије вируса корона. Одржава се под великим обезбеђењем. Састанку лично присуствује четворо од петоро лидера БРИКС. Шеф руске државе Владимир Путин није дошао због потернице Међународног кривичног суда у Хагу због наводних ратних злочина у Украјини, али се прикључује видео-позивом. Уместо њега у Јоханезбург је дошао руски министар спољних послова Сергеј Лавров. Позив за учествовање на самиту БРИКС прихватио је и генерални секретар УН Антонио Гутереш.
Аналитичари су сагласни да доношење одлуке о пријему нових чланица, као и формирање критеријума и принципа за њихов пријем, неће бити лако, јер мора бити једногласно. Интерес Кине у проширењу савеза био би јачање утицаја на светској мапи, нарочито на пољу економије, науштрб Сједињених Држава.
ЈАР, која је у савез последња примљена 2011. године, подржава проширење, поручио је њен председник Сирил Рамафоса, напомињући да вредност БРИКС превазилази интересе садашњих чланица. Бразил и Индија инсистирају да би савез претходно требало да састави прецизне критеријуме за пријем нових чланица.
Индијски премијер Нарендра Моди изјавио је да ће самит предложити платформу за разматрање проблема глобалног југа. Моди је казао да је дошао у Јоханезбург да би учествовао у дискусији око Африке, али и око проширења БРИКС.
Бразилски председник Луис Инасио Лула да Силва поручио је да земље чланице БРИКС немају циљ да изазивају друге међународне организације. Шеф бразилске државе истакао је да подржава придруживање других земаља, али уз одређене услове.
- Желимо да БРИКС буде мултилатерална институција, а не ексклузивни клуб - рекао је он.
Лула се поново заложио за успостављање заједничке валуте за земље БРИКС, уз оцену да тај потез неће имати за циљ да одбаци амерички долар, већ да олакша трговину земаља у развоју.
Русефова: Кредити у локалним валутама
НОВА развојна банка БРИКС настоји да створи сопствени систем кредитирања у локалним валутама који одговара интересима земаља у развоју са циљем промоције мултиполарног међународног финансијског система, саопштила је шефица банке Дилма Русеф за Фајненшел тајмс. - Ове године очекујемо да ћемо одобрити зајмове од осам до 10 милијарди долара. Наш циљ је да покријемо око 30 одсто свега што дамо као кредит у локалној валути - рекла је. Каже да се планира одобравање кредита у јужноафричким рандовима и бразилским реалима, као и у рупијима. Позајмљивање у локалној валути омогућиће, објашњава, да се избегне валутни ризик и колебање каматне стопе у Сједињеним Државама.
Разлози огромног интересовања
РАЗЛОГ због ког чак 40 држава жели "чланску карту" БРИКС, који је тренутно најпопуларнији савез у свету, политички стручњаци виде у бенефитима на пољу инвестиција и трговине. Удео БРИКС у глобалној економији је порастао је са 18 на 26 одсто. Земље БРИКС чине 40 одсто светске популације. Светским лидерима је чланство примамљиво и због стопе раста интерних извоза унутар савеза, као и висине страних директних инвестиција у земље чланице, оцењује Дојче веле.
ЈЕЗИВА ПРЕТЊА МЕДВЕДЕВА: Уредници британског листа "Тајмс" су легитимна војна мета
БИВШИ руски председник Дмитриј Медведев данас је означио уреднике британског листа "Тајмс" као "легитимну војну мету", реагујући на њихово писање о убиству руског генерала Игора Кирилова, пренели су британски медији.
19. 12. 2024. у 09:50
УТИЦАЈ ОРЕШНИКА НА ЛОНДОН: Руски амбасадор – Натерани су да заузму уравнотеженији став
ЛАНСИРАЊЕ руске балистичке ракете средњег домета „орешник“ на територију Украјине натерало је Лондон да заузме уравнотеженији став по питању извођења напада оружјем дугог домета у дубину руске територије, изјавио је амбасадор Русије у Великој Британији Андреј Келин.
18. 12. 2024. у 17:25
ТРАМП ИМА НОВУ ФРИЗУРУ: Мреже се усијале од коментара (ВИДЕО)
АМЕРИЧКИ председник Доналд Трамп због једног снимка постао је тема бројних расправа. На X-у (бившри Твитер) се, наиме, појавио снимак која га приказује са новом фризуром.
19. 12. 2024. у 08:37 >> 19:03
Коментари (0)