"НЕ ИГРАЈТЕ СЕ ВАТРОМ" Кинески министар одбране стао раме уз раме са Русима, па запретио Америци
КИНЕСКИ министар одбране Ли Шангфу упозорио је на безбедносној конференцији у Русији да се "играју ватром" када је у питању Тајван, у прикривеном нападу на Сједињене Америчке Државе. Говорећи на московској конференцији о међународној безбедности, Ли је рекао да би се покушаји да се „искористи Тајван за контролу Кине сигурно завршили неуспехом“, наводи Си-Ен-Ен.
Лијеве изјаве биле су само наставак претходних сличних коментара кинеских званичника, али је локација његовог говора била значајна и симболична с обзиром на инвазију Москве на Украјину.
Кинеска владајућа Комунистичка партија тврди да је Тајван самоуправна демократија и најавила је да ће преузети контролу над острвом, ако буде потребно и силом. Кина је више пута критиковала интеракцију САД са Тајваном, са којим Вашингтон нема формалне дипломатске везе, укључујући продају оружја САД.
Ли, кога су САД санкционисале 2018. године због куповине руског оружја, придружио се Московској безбедносној конференцији на почетку шестодневног путовања Русији и њеном блиском савезнику Белорусији.
Форуму ће присуствовати и високи званичници одбране из више од 20 „пријатељских земаља“, укључујући Белорусију, Иран и Мјанмар, јавили су руски државни медији, позивајући се на Министарство одбране Москве, које организује догађај сваке године. Ниједна западна земља није позвана, јавили су државни медији.
Путин је снимио поруку
Ово је Лијева друга посета Русији откако је преузео дужност начелника одбране раније ове године. Долази у тренутку када Пекинг наставља да јача своје безбедносне везе са Москвом, упркос нападу на Украјину, који је изазвао хуманитарну катастрофу са глобалним последицама.
У унапред снимљеној поруци московској конференцији, руски председник Владимир Путин оптужио је САД да додају „уље на ватру“ глобалних сукоба, укључујући подршку Украјини. Кина је користила сличну реторику у својим званичним коментарима о сукобу, упркос тврдњи да остаје неутрална страна и да се залаже за мир. Ли је такође рекао присутнима у уторак да је кинеска војска „чврста сила у одржавању мира у свету” и да кинески лидер Си Ђинпинг има за циљ да стабилизује глобалну безбедност у „свету хаоса”.
- Спремни смо да сарађујемо са другим војскама како бисмо ојачали међусобно поверење у војне безбедносне стратегије и практичну сарадњу у различитим специјализованим областима - додао је Ли.
Руски државни медиј Спутњик је такође цитирао Лија који је рекао да војни односи Кине и Русије нису усмерени ни на једну трећу страну – нешто што су кинески званичници рекли у прошлости.
Састанак са Шојгуом
Ли се састао са руским колегом Сергејем Шојгуом како би разговарао о сарадњи две војске, преноси кинеска новинска агенција Синхуа. Кина и Русија редовно спроводе заједничке вежбе, укључујући заједничку поморску патролу код обала Аљаске последњих недеља.
Шеф одбране Кине је такође одржао билатералне састанке са војним лидерима Ирана, Саудијске Арабије, Казахстана, Вијетнама и других земаља на маргинама конференције.
Коментари левице о Тајвану изазивају негативну реакцију Пекинга јер потпредседник Тајвана Вилијам Лај, фаворит на предстојећим председничким изборима на острву, планира да посети САД током своје службене посете Парагвају.
Кинеско министарство спољних послова осудило је заустављање у недељу, назвавши Лаија "проблемом". САД одржавају незваничне односе са Тајпејем након званичног успостављања дипломатских односа са Пекингом 1979. године, али су по закону обавезне да демократском острву обезбеде средства за самоодбрану.
Током говора у Њујорку, Лаи је изјавио да Тајван „никада неће попустити” пред претњама из Кине: „Без обзира на то колико је велика ауторитарна претња Тајвану, апсолутно се нећемо плашити нити поклекнути, ми ћемо подржавати вредности демократије и слободе“.
Кина је појачала своје војно застрашивање острва последњих година, често након састанака између тајванских лидера и америчких посланика. Путинова инвазија на Украјину такође је усмерила повећану пажњу на Тајван као потенцијалну жаришну тачку у Азији.
Упркос великим разликама у геополитичким околностима Русије и Украјине, изгледи да наизглед моћнији агресор започне напад вођен визијом уједињења појачао је фокус на намере Кине према Тајвану. Неки аналитичари сугеришу да је Кина посматрала западну реакцију на руску агресију у Украјини са циљем да разуме могуће одговоре на све потенцијалне будуће потезе против Тајвана.
БОНУС ВИДЕО: ЗАЈЕДНИЧКЕ ПАТРОЛЕ - Руска и кинеска авијација осам сати изнад азијско-пацифичког региона
(Index)
Препоручујемо
ОВЕ ЈЕСЕНИ ЋЕ ИМ ИЋИ СВЕ ОД РУКЕ: Четири знака чека велика срећа у наредна 3 месеца
15. 08. 2023. у 16:54
ЕВРОПА РАЗМАТРА СЛАЊЕ 100.000 ВОЈНИКА У УКРАЈИНУ: Трамп одбио предлог - познато из којих земаља би их било највише
ЕВРОПСКЕ нације разматрају слање војних снага у Украјину у случају прекида ватре или постизања мировног споразума, потврдили су Ројтерсу званичници и дипломате. Разлог је једноставан - новоизабрани амерички председник Доналд Трамп јасно је ставио до знања да неће слати америчке војнике у ту земљу како би гарантовали безбедност, потврдили су Ројтерсу званичници и дипломате.
18. 12. 2024. у 17:42
УТИЦАЈ ОРЕШНИКА НА ЛОНДОН: Руски амбасадор – Натерани су да заузму уравнотеженији став
ЛАНСИРАЊЕ руске балистичке ракете средњег домета „орешник“ на територију Украјине натерало је Лондон да заузме уравнотеженији став по питању извођења напада оружјем дугог домета у дубину руске територије, изјавио је амбасадор Русије у Великој Британији Андреј Келин.
18. 12. 2024. у 17:25
"ТРАГЕДИЈА, ПОЧИВАЈ У МИРУ" Анђушића погодила вест - нашли га мртвог: "Никад не знате кроз шта људи пролазе"
"ТРАГЕДИЈА, почивај у миру..."
17. 12. 2024. у 18:26
Коментари (0)