САНКЦИЈЕ МОСКВИ, А ПОВЕЋАН ИЗВОЗ У РУСИЈУ: Земље ЕУ крше сопствена правила - роба до Руса стиже преко суседних земаља
ДОБАР део италијанског извоза према Русији од почетка рата у Украјини и упркос санкцијама против Москве стиже и даље на одредишно место, само је променио путеве.
То показују објављени подаци о трговини, у пероду 2022. и с почетка 2023. године. Реч је о “златном периоду Маде ин Италy” у којем се региструје рекордна продаја у читавом свету, али са експоненцијалним прометом према више земаља, како географски тако и политички близу Русији, са којима Италија раније није имала велике трговинске односе.
Реч је о протоку који се не односи само на италијанске, већ и на европске извознике, али италијански су достигли историјске рекорде. То са забринутошћу прате како Брисел, тако и Вашингтона, јер се сумња да унутар контејнера путују производи који су под санкцијама, као што је модерна електроника, технологије за цивилне и војне потребе, или луксузни производи.
Извоз у Киргистан за четири месеца увећан 409 одсто
Дакле, тако Москва заобилази санкције уз саучесништво влада пријатељских земаља и савезника. А најеклатантнији случај је Киргистан, према којем је Италија увећала извоз у 2022. години за 178, а између јануара и априла ове године за чак 409 одсто! Дакле, увећање је изван било какве размере са историјским максимумом у успону. Извоз у Казахстан је виши за 67 процената, како прошле године тако и ове, ка Грузији увећан 57 одсто између јануара и априла ове године. Према Арменији је за 80 осто већи него прошле године, а удвостручен у односу на претходну.
Како се констатује у истраживању, ово се односи на многобројна предузећа ЕУ, уз констатацију са случајем Киргистана према којем је извоз земаља ЕУ током 2022. увећан укупно за 345 процената, односно више од милијарду долара, а у односу на 2019. више него удвостручен. И шта показју те бројке, “да режим и богати Руси имају и даље приступ производима који би њима иначе требало да буду забрањени”.
Притисак на владе земаља које извозе у Русију
Прошлих месеци ЕУ је организовала разне дипломатске мисије у главним градовима земаља које су уведене у такав увоз, како би се извршио притисак на њихове владе у уверили их да појачају контролу. За сада очигледно без икаквог резултата, јер нико од ових земаља не жели да прекине односе са Русијом, главним трговинским партнером и савезником, са којом је уједињују границе са слободном циркулацијом добара.
- Сада су САД почеле да машу штапом санкционишући локалне фирме које игноришу санкције - констатује се.
У контејнерима од машин адо луксузних потрепштина
А колико је велико ово заобилажење? Ако се узме само Италија у 2022. години, извоз према Москви смањио се са 7,7 на 5.8 милијарди евра, али се онај према Арменији, Грузији, Казахстану и Киргистану увећао за пола милијарде. То је мала и парцијална замена, али веома конзистентна. И евидентно је итекако порасла у првих четири месеца ове године. Математички, наспрам 204 “изгубљена” милиона према Русији, само у четири месеца Италија је зарадила 260 милона у извозу према наведеним земљама.
Најтеже је сазнати да ли се у контејнерима за извоз налазе производи која су под санкцијама и у којој мери, или су то највећим делом легални производи, али које можда руски увозник не би могао да плати у доларима. На првом месту по подацима реч је о индустријским машинама са модерним технологијама, што је по санкцијама забрањено јер “могу да буду коришћене и у војне сврхе”, потом гардероба од текстила и коже, где је Русија увек била велико тржиште а сада је забрањен увоз луксузних предмета, потом електроника, хемијски прозводи и средства за превоз.
БОНУС ВИДЕО - ПРОБАЈТЕ АКО СМЕТЕ: У ресторану у Милану продају се бургери од скакаваца!
Препоручујемо
КРАЈ РАТА ИЛИ НОВО ЗАОШТРАВАЊЕ СУКОБА? Украјина и Велика Британија о безбедносним гаранцијама Кијеву
11. 08. 2023. у 19:23 >> 19:29
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)