ИНДИЈСКИ ТЕК ЗА АФРИКУ: Русија оставила празнину, “Ајрун” чека шансу (ВИДЕО)

П. З. С. / bulgarianmilitary.com

05. 08. 2023. у 21:33 >> 21:49

ОДБОР фабрике убојних средстава (ОФБ) примио је наруџбу од индијске војске за 118 јединица домаћег главног борбеног тенка (МБТ) Арјун, означавајући оно што би вероватно могло бити коначна поруџбина за ово тешко борбено возило.

ИНДИЈСКИ ТЕК ЗА АФРИКУ: Русија оставила празнину, “Ајрун” чека шансу (ВИДЕО)

Фото индијска војска

Предвиђено је да се овај налог испуни до 2025-26. У међувремену, Индија активно тражи потенцијалне глобалне купце за одржавање производње МБТ-а, који се колоквијално назива „ловац-убица“.

Инвентар индијске војске тренутно има 124 Арјун МБТ, који се, са огромних 68,25 тона, сврставају међу најтеже тенкове на свету. Тренутни уговор са ОФБ је усмерен на производњу 118 побољшаних модела Мк-1А.

Након потписивања споразума 2021. године, очекује се да ће прва серија од пет МБТ-а бити испоручена војсци у року од 30 месеци. Након тога, планирано је да се годишње испоручује 30 МК-1А док се преосталих 113 платформи не пренесе, како би се два оклопна пука у потпуности опремила до 2025-26.


ПОТЕНЦИЈАЛНИ КУПЦИ

-Индијска инвестиција у главни борбени тенк (МБТ) привлачи потенцијалне купце из Африке. Производна линија се успешно одржава, објаснио је званичник одбране. Међутим, употреба Арјун тенкова тренутно је ограничена на пустињски регион Раџастана у Индији.

Арјун Мк1, 62 тоне тежак, има топ од 120 милиметара, напредни композитни оклоп, турбо мотор који генерише 1.400 коњских снага и најсавременију контролу ватре и термалне нишане. Индијска организација за истраживање и развој одбране (ДРДО) уградила је западне принципе дизајна у развој тенкова Арјун, посебно тешке оклопне заштите.

Увођење Арјун тенкова у индијску војску довело је Индију у ексклузивни клуб од 10 нација које су самостално дизајнирале и развиле своје главне борбене тенкове. Ова елитна група укључује Велику Британију, Француску, Немачку, САД, Израел, Јужну Кореју, Русију, Јапан и Кину.

За афричке нације којима су потребни тенкови, индијски тенк представља исплативу и супериорну алтернативу. Традиционално, Русија је главни добављач одбране Африке. Међутим, због сталног сукоба Русије са Украјином, отворио се јаз на тржишту.


Т-90 ПРОТИВ АРЈУНА

Откривајући извештај индијског контролора и главног ревизора (ЦАГ) који је представљен индијском парламенту 2014. године, открива упоредно испитивање између Арјуна и увезених руских тенкова Т-90 које је спровела индијска војска у априлу 2010. Извештај је истакао да је упркос постављању строжих мерила за Арјун у поређењу са Т-90, Арјун надмашио Т-90 у неколико аспеката. Испитивања су била заснована на четири кључна параметра — ватреној моћи, преживљавању, поузданости и разним питањима.

Фото: ЕПА

Многе афричке нације имају значајну флоту тенкова. На пример, Египат има пријављених укупно 4.295 тенкова, а следе Алжир са 1.195 тенкова и Судан са 465 тенкова. У просеку, афричке земље имају флоту борбених тенкова од око 166,5 тенкова.

Активно ангажовање Индије на афричком одбрамбеном тржишту такође је стратешки потез за супротстављање растућем утицају Кине на континенту.


СПРЕМАН ЗА ИЗВОЗ

На DefExpo 2020, индијски министар одбране Рајнат Синг најавио је да Индија има за циљ да извози војну опрему у вредности од 5 милијарди америчких долара у наредних пет година, при чему је значајан део намењен афричким земљама. Синг је изјавио: „Индија је спремна да нашим афричким колегама обезбеди патролне бродове на мору, брзе чамце пресретаче, оклоп за тело и возила, наочаре за ноћни вид, беспилотне летелице, авионе Дорниер, као и оружје и муницију. Ова најава је објављена на првој конференцији министара одбране Индо-Африке, којој је присуствовало 12 афричких министара одбране и представници 38 земаља.

Конференција је резултирала заједничком декларацијом која се залаже за повећање сарадње у сектору одбране, укључујући заједничка улагања за развој војног хардвера и софтвера.

Од ове конференције, Индија је одобрила кредитну линију од приближно 14 милијарди америчких долара за 42 земље Афричке уније. Док је већина ове кредитне линије намењена за развој инфраструктуре, Индија је показала спремност да је користи и за послове одбране. Почетком 2023. Индија је била домаћин инаугурационе Конклаве шефова индијско-афричке војске у Пуни.

На овој конклави Индија је представила своју аутохтону војну опрему, као што су борбени тенк Арјун и ракетни бацачи Пинака. Индијски произвођачи војних возила, укључујући Тата Моторс и Ашок Леиланд (Tata Motors и Ashok Leyland), испоручују различита војна возила као што су транспортери трупа, камиони, аутобуси и друга возила у неколико афричких земаља, укључујући Зимбабве, Танзанија, Кенија, Џибути, Сејшели и Боцвана.


МОЖЕ ЛИ СЕ АРЈУН ПОЈАВИТИ КАО КАНДИДАТ?

Када је у питању тежина, главни борбени тенк (МБТ) Арјун се поклапа са британским Челинџер 2, канадским Леопардом 2А6М и америчким Абрамсом М1А1, са тежином од 62,5 тона и 67,5 тона. Ова мерења узимају у обзир тежину спремности за борбу од 75 тона.

Замишљен 1970-их, пројекат тенка Арјун укључивао је локално дизајнирани оклоп од композитне мешавине Kanchan, који тенку пружа значајну тежину и робусну заштиту. Међутим, ова побољшана заштита долази на штету тактичке и оперативне мобилности. Тенк покреће немачки МТУ дизел мотор са воденим хлађењем, који има 1.400 коњских снага. Однос коњских снага према тежини је 22,5 према 1.

Иако је Арјун првобитно био намењен да замени тенкове Т-72 совјетске производње, његова тешка природа и некомпатибилност постојеће инфраструктуре у западном сектору спречили су индијску војску да набави додатне јединице.


ЗНАЧАЈНО ОГРАНИЧЕЊЕ

Поред разматрања тежине, номинални притисак на тло (НГП) Арјун тенка представља значајно ограничење за њихову мобилност у различитим земљама. Ово ограничење ефективно спречава његово распоређивање у Пенџабу и другим регионима који су били места великих оклопних битака током ратова које је Индија водила са Пакистаном 1965. и 1971. године.

Анонимни званичник индијске војске изразио је забринутост у вези са НГП, што је притисак који се врши на терену током кретања. „НГП је више забрињавајући него тежина“, рекао је званичник.

Вреди напоменути да је већина мостова преко Пенџаба изграђена да издржи оптерећење од приближно 50 тона. Упркос томе што је Арјун Мк-1А опремљен широким гусеницама за равномерну дистрибуцију тежине, његов НПГ од 0,85 кг/цм² чини прелажење подручја изазовним. Поред тога, његова широка каросерија отежава железнички транспорт.

Неспремност индијске војске да уведе МБТ Арјун у великим количинама може се првенствено приписати некомпатибилном терену и инфраструктури. На источном фронту против Кине, којим доминирају брда и на Андаманским и Никобарским острвима, индијска војска фаворизује лаке тенкове.

Ипак, улазак на афричко тржиште могао би представљати значајну победу за МБТ. „Тенк је до сада радио само у Индији. Доживљавање различитих оперативних окружења могло би довести до даљих побољшања тенка“, истакао је званичник индијске војске.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева

ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева

АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.

17. 11. 2024. у 19:48

ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ: Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у

"ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ": Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у

ВОДИТЕЉКА Оливера Ковачевић је о својим почецима, изазовима у послу, о томе зашто понекад пожели да буде викиншка ратница, као и о свему што јој даје снагу и инспирацију.

17. 11. 2024. у 09:28

Коментари (0)

ШОК ИЗ НЕМАЧКЕ: Голманка Бајерна има малигни тумор, клуб одушевио све овим потезом (ВИДЕО)