ЕКСПЕРТ О ИНЦИДЕНТИМА У СИРИЈИ: Су-34 и Су-35 су проклето добри, Ф-16 се не могу баш мерити са њима

П. З. С. / bulgarianmilitary.com

04. 08. 2023. у 22:05

ЕСКАЛИРАЈУЋА борба између руских и америчких снага у Сирији подиже обрве широм света, уз страх од потенцијалне ескалације овог сукоба у потпуно сучељавање између две суперсиле.

ЕКСПЕРТ О ИНЦИДЕНТИМА У СИРИЈИ: Су-34 и Су-35 су проклето добри, Ф-16 се не могу баш мерити са њима

Фото: Shutterstock/Илустрација


Недавни догађаји довели су до таласа оптужби обе стране, наводних кршења протокола за деконфликт. Учесталост ових опасних сусрета, са извештајима који се појављују скоро свакодневно, оштар је показатељ тињајућих војних тензија у сиријском пејзажу.

Контраадмирал Олег Гуринов, заменик начелника руског центра за помирење за Сирију, прича о инциденту од 26. јула. Беспилотна летелица америчке производње MQ-9, део међународне коалиције предвођене САД, наводно је летела алармантно близу једног двојца авиона Су-35 и Су-34 руских Ваздушно-космичких снага у региону Ал-Баб, на висини од 6.200 метара.

Према Гуринову, руски авиони су одмах испалили мамце, одговор који су покренули њихови радари на MQ-9 Reaper који је закључао своје оружје (нациљао) на њих. Додатно на тензије, руска војска је 25. јула тврдила да су беспилотне летелице (УАВ) коалиције предвођене САД прекршиле правила о деконфликцији над Сиријом чак 12 пута у једном дану.

27. јул је додао још један инцидент на листу када је руска беспилотна летелица Орлан-10 наводно постала жртва радио-електронског напада изнад сиријског ваздушног простора. Упркос нападу, оператери дронова су успели да га безбедно врате у базу, пренела је новинска агенција ТАСС.

Фото принтскрин твитер УСАФ

 

Олег Гуринов је детаљно описао инцидент, наводећи: „Тачно у 10:20 27. јула, руски дрон Орлан-10 доживео је радио-електронске сметње у својим контролним круговима у близини насеља Ал-Енкави у провинција Хама. Након тога, покушано је да се манипулише његовим навигационим пољем." Овај извештај детаљно описује значајно кршење декларираних граница Русије у Сирији, што је одмах изазвало забринутост.

Мање од 24 сата касније, 28. јула, пријављен је још један инцидент ескалације.

Контраадмирал Олег Гуринов је објавио још једну изјаву у којој је детаљно описан догађај: „У 07:55, на висини од 5.000 метара у близини насеља Нафла у провинцији Рака, забележен је опасан сусрет између дрона MQ-9 коалиције и Су-34 авиона Ваздушно-космичких снага Русије“.

Фото: Профимедиа


Гуринов је такође указао на озбиљне импликације неискључивања лета дроном. Он је рекао да су „руски пилоти, показујући висок професионализам, одмах предузели неопходне радње како би спречили судар са беспилотном летелицом из коалиције“.

Централна команда САД је, с друге стране, изнела оптужбе против руских борбених авиона Су-35 Фланкер-Е. Они су наводно од почетка године спроводили опасна пресретања, маневре и летове над америчким војним базама на северозападу Сирије. Ове оптужбе су обично праћене сталним страхом од потенцијалне „погрешне процене“.


РАСТУЋЕ ТЕНЗИЈЕ

САД су изнеле оптужбе против Русије, наводећи да руске акције угрожавају безбедност њених беспилотних летелица. Докази о овим тврдњама представљени су раније овог месеца у виду видео снимака које је објавило америчко ваздухопловство, који приказују наводне опасне маневре руских авиона у близини америчких војних дронова изнад Сирије.

Даље инциденте пријавио је командант Централног [АФЦЕНТ] америчког ратног ваздухопловства, генерал-потпуковник Алекс Гринкевич, који је тврдио да је руски борбени авион Су-35 намерно био постављен испред дрона MQ-9, са активираним накнадним сагоревањем, што је ометало рад оператера дрона да безбедно управља.

Фото Танјуг/АП

Поред тога, америчка Централна команда [ЦЕНТЦОМ] је објавила два раније поверљива видео-снимка на којима се види како руски борбени авиони Су-35 изводе маневре које сматрају небезбедним. Према EurAsian Times-у, чини се да су оба видео снимка снимљена помоћу модула за циљање авиона или сличних сензорских система, при чему један приказује Ф-16В, а други неидентификовани авион. Сваки видео приказује Су-35 како изводи ризичан маневар против ловаца УСАФ-а.

У другом догађају који је пријављен у мају, амерички званичник је открио инцидент из новембра 2022. године, када је руска ракета земља-ваздух за длаку промашила амерички дрон MQ-9 Reaper изнад Сирије. Упркос томе што је детонирао само 40 стопа од Reaperа и нанео одређену штету, дрон је успео да се безбедно врати у базу.

Као одговор на ове инциденте, САД постепено повећавају своје напоре за одвраћање. Десетак америчких стелт ловаца Ф-35 послато је ове недеље на Блиски исток како би ојачали ваздушну моћ америчке Централне команде у региону. Иако је првенствено усмерена на растућу војну моћ Ирана, ово распоређивање се такође посматра у светлу наводног узнемиравања од стране руских авиона.

Фото Танјуг/АП/УСАФ

Заменица секретара за штампу Пентагона, Сабрина Синг, потврдила је 17. јула да је Секретар одбране је наредио распоређивање разарача УСС Thomas Hudner, ловаца Ф-35 и ловаца Ф-16 у зону одговорности Централне команде САД [ЦЕНТЦОМ].

Недавни долазак стелт авиона Ф-22 у Јордан из Европе у оквиру привремене ротације, чији је циљ одвраћање руских активности у региону, такође су приметили војни посматрачи. Овај развој догађаја изазвао је забринутост због могућности сукоба из ваздуха.

Слетање авиона УСАФ-а у Јордан се доживљава као директна демонстрација силе као одговор на недавне руске војне активности у региону, посебно у Сирији. Овај потез се сматра значајним, с обзиром на неколико ранијих упозорења ЦЕНТЦОМ-а о честим опасним сусретима са руским ратним авионима, укључујући летове изнад важних америчких база и прикупљање обавештајних података.

Слање стелт ловаца Ф-35 у регион довело је до спекулација да би они могли доћи у контакт са Су-35 и Су-34 Ваздушно-космичких снага Русије [ВКС]. С обзиром на недавне интеракције између две силе, стручњаци верују да би ескалација могла бити на помолу.

Анонимни стручњак са Блиског истока, којег цитира EurAsian Times, сугерисао је да би све већи ангажмани између САД и Русије могли бити непотребна ескалација, с обзиром на тренутну ситуацију у Украјини. Експерт је даље мишљења да су обе земље свесне да преусмеравање ресурса са украјинског ратишта није најразборитија стратегија у овом критичном тренутку.

Фото Танјуг/АП

-САД распоређују авионе Ф-22 или можда Ф-35 мање за реаговање у ванредним ситуацијама, а више за одвраћање. Обе стране су вероватно свесне овога. УСАФ-у су потребни његови најбољи ловци јер су Су-34 и Су-35 страшни, а Ф-16 Вајпер можда не одговара, додао је стручњак.

Распоређивање још једног стелт борбеног авиона на Блиском истоку, након ранијег распоређивања једног, покренуло је питања. Иако се чини да овај потез има за циљ да се супротстави претњи из Ирана, такође је истакнута његова улога у одвраћању руских снага у Сирији.

У строгом упозорењу шефа Централне команде америчких ваздухопловних снага, генерал-потпуковника Алекуса Гринкевича, који надгледа америчке војне операције над Сиријом и 20 других земаља на Блиском истоку и југоисточној Азији, рекао је: „Ситуација је зрела за погрешну процену. Дошло је до слома професионализма који никада нисам видео у руском ваздухопловству."

БОНУС ВИДЕО - СТИГЛО ПОЈАЧАЊЕ ЗА РУСКУ МОРНАРИЦУ: Најбољи систем противваздушне одбране кратког домета

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.

15. 12. 2024. у 12:00

Коментари (3)

СВЕТ СЕ СМЕЈЕ ХРВАТИМА: Оваква крађа још није виђенa, Енглези кипте од беса!