ИТАЛИЈАНСКИ АДИО КИНИ? Да ли ће власт на Апенинима уз помоћ САД и ЕУ да напусти пројекат "Појас и пут"

У ЧЕТВРТАК ће италијанска премијерка Ђорђа Мелони на састанку у Белој кући америчком председнику Џо Бајдену саопштити одлуку Владе о „Појасу и путу“.

ИТАЛИЈАНСКИ АДИО КИНИ? Да ли ће власт на Апенинима уз помоћ САД и ЕУ да напусти пројекат Појас и пут

Фото: Free Images Pixabay

Већ пристижу гаранције из ЕУ да врло могући "адио" Кини не би донео неке велике штете Италији, а са друге стране остаје нада да ће због непродужавања сарадње са Кином дауследи америчка помоћ.

Није тешко прогнозирати да неће бити обновљен Меморандум потписан 2019, који је парафирао тадашњи премијер Ђузепе Конте, јер већ постоји објашњење министра економије Ђанкарла Ђорђетија који је на последњем састанку Међународног монетарног фонда рекао да никада није делио корак којег је направио тадашњи премијер (леве политичке оријентације). А већ тада са друге стране Океана нису благонаклоно прихватили такав италијански корак.

Фото: Танјуг / АП

Ђузепе Конте 2019. парафирао споразум

Велики проблем за Италију би могао бити „економски притисак“. Ако Кина одлучи да казни Италију због напуштања споразума и примени потенцијалну одмазду, значи да би читава ЕУ
морала да стане уз Италију са потенцијалним узвраћањем улагања. И не само то, Рим би морао да добије гаранције ЕУ, у случају да Пекинг забрани италијанске фирме, да европски савезници, Немци, Французи или Шпанци, то не искористе и да не буду спремни да профитирају у италијанској немилости.

На јесен, пре истека датума ратификације Споразума са Кином, а ако Италија напушта Споразум, из Беле куће би требало да заузврат да стигну сличне гаранције, или нека економска помоћ и да Италија схвати који је гранични простор за држање отворених трговинских односа са Кином, ако не обнови Споразум. Преведено на језик реалности, а појашњење стиже из америчких дипломатских кругова, не значи да Рим као и Вашингтон треба да зауставе све кинеске инвестиције и треба да наставе трговинске односе са Кином, али на „стратешки начин“, а експерти из тог сектора закључују да италијанска размена са САД вреди више од оне са Кином.

FOTO: AP/Tanjug

Ђорђа Мелони у четвртак у Белој кући

И Француска и Немачка, критиковале су Италију због потписа. Доласком на место премијера Марио Драги био је леден у односима са Киним, а Ђорђа Мелони три дана пред изборе најавила је да ако победи као премијер неће обновити Споразум са Пекингом.
Да споразум из 2019. није пуно донео Италији, потврђује податак да је од 2020. до 2022. извоз у Кину увећан само за пет одсто и износи 16.,4 милијарде евра. Са друге стране увоз из Кине у Италију у истом периоду увећан је за чак 49.1 процената и укупно износи 57.5 милијарди евра.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.

15. 01. 2025. у 12:23

Коментари (2)

ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба Ер Србији, а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било