УКРАЈИНИ НЕМА УЛАСКА У САВЕЗ: Шта се све дешава у литванској престоници Вилњусу, на самиту Северноатлантске алијансе (ФОТО)
Мрка капа за Украјину. Чланство земље у НАТО коме су се у Кијеву из прикрајка надали на самиту данас и сутра у Вилњусу, на дугачком је штапу.
Званични Вашингтон је већ ставио до знања, а генерални секретар Свеверноатлантске алијансе Јенс Столтенберг потврдио, да Украјина неће моћи да буде примљена све док је у рату. Није, кажу, принцип ове организације да прима земље у сукобу. А када се рат с Русијом буде и завршио, велико је питање какав ће однос бити према овој теми, имајући у виду да је претпостављено чланство било и један од узрока напада Москве на ову земљу.
Главни циљ на самиту биће зато како осигурати даљу безбедност Украјине, а не мешати се директно у ратне сукобе. Русија, међутим, слање касетних бомби - што је поделило савезнике - сматра управо директним уплитањем. Исти такав став има и према авионима.
Истовремено, у Вашингтону и Бриселу су свесни да би даља ескалација могла да доведе до трећег светског рата, па је сада потребно много мудрости да би се жонглирало на ивици жилета. Страх од новог светског сукоба у више наврата у последње време изнео је лично и амерички председник Бајден.
Паралелно са самитом НАТО, у Виљнусу ће бити одржан и први састанак новог савета НАТО-Украјина, у присуству Владимира Зеленског и Џозефа Бајдена, са циљем да се Кијев приближи стандардима Алијансе. У ту сврху издвојено је пола милијарде евра, на вишегодишњем нивоу.
Процењује се да ће амерички председник на овом самиту имати еквилибристичку ролу да задржи чврстину око наставка помоћи Украјини али и исто тако чврст став да нема уласка ове земље у НАТО у садашњим околностима.
И док брине за безбедност Украјине, НАТО мора, у ратна и напета времена, озбиљно да се бави и сопственом сигурношћу. Небо и земљу око Виљнуса чуваће 12.000 војника, полицајаца и других безбедњака. На чувању мира и спречавању евентуалних инцидената биће, практично, ангажована читав литвански систем одбране.
Дирекно, на располагање је стављено 3.000 војника из Литваније и хиљаду војника из других земаља чланица НАТО. Такође, Шпанија и Немачка су обезбедиле системе за противваздушну одбрану. Прва је ангажовала норвешко-амерички концепт "Насмас", друга амерички систем "Патриот". Берлин се нарочито активирао, дизањем у готовост потребних морских, ваздушних и копнених снага.
Опрезност је нарочито велика, имајући у виду да се Литванија граничи са руском Каљининградском облашћу и Белорусијом, савезником Москве у рату против Украјине. И најмања варница у овом тренутку, у таквој ситуацији, могла би да буде погубна.
У Литванији се очекује присуство представника 48 земаља, са 2.400 делегата и 40 шефова држава или влада, од Аустралије и Новог Зеланда, преко Јужне Кореје и Јапана до Европе и САД. Између осталог, у престоници Литваније се очекују и председници Турске Тајип Реџеп Ердоган, Француске Емануел Макрон, САД Џозеф Бајден. До њих ни птица не сме да прелети.
Препоручујемо
ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете
СРПСКА православна црква (СПЦ) сутра слави Крстовдан, као успомену на прве хришћане који су примили веру на самом почетку хришћанске проповеди. Потом следи Богојављење, па Јовањдан.
17. 01. 2025. у 15:55
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ФИЈАСКО У САД: Тестирали НАЈМОЋНИЈУ ракету, летелици испао део - РАСПАЛА се (ВИДЕО)
Извршни директор компаније Илон Маск на платформи Икс је објаснио да је прелиминарна анализа указала на цурење горива које је узроковало повећање притиска изнад зида мотора.
17. 01. 2025. у 14:48
Коментари (0)