КИНА МОДЕЛИРА СЦЕНАРИО „ТОТАЛНОГ РАТА“: Пораст тензија између Пекинга и Вашингтона око Тајвана

П. З. С. / sputnikglobe.com

28. 06. 2023. у 18:23

КИНА и САД су у сукобу око питања Тајвана, при чему Пекинг осуђује било какве званичне стране контакте са Тајпејем и сматра да је кинески суверенитет над острвом неоспоран.

КИНА МОДЕЛИРА СЦЕНАРИО „ТОТАЛНОГ РАТА“: Пораст тензија између Пекинга и Вашингтона око Тајвана

Фото: Профимедиа/Илустрација



Научници кинеске морнарице су моделирали сценарио „тоталног рата“ са хипотетичким „савезом“ како би тестирали и проценили учинак новог оружја Народне ослободилачке армије (ПЛА). Сценарио је објављен на кинеској веб страници вести о одбрани.

Истраживачи су објаснили да „тотални рат“ значи да су сви расположиви ресурси и напори земље мобилисани у правцу превладавања непријатеља. Ресурси укључују не само војску већ и цивилно становништво и привреду.

Оцењујући ратне бродове у анкети, аутори су горе поменути сценарио судњег дана означили са Z, тврдећи да „постоји сукоб стратешке снаге воље [како] у регионалном сукобу [око Тајвана или у Јужном кинеском мору] који може да ескалира до тоталног рата."
Научници ПЛА морнарице нагласили су да сценарио предвиђа да различите врсте ратних бродова током различитих нивоа напетости могу показати различите степене борбене ефикасности.

Истраживачи нису навели ниједну земљу која би могла да постане непријатељ Пекинга током потенцијалног „тоталног рата“, али непријатељски војни хардвер који се појавио у њиховом истраживању, као што је разарач класе Arleigh Burke, је на служби у америчкој морнарици и њеним савезницима.

Аутори су предложили да постоји пет нивоа интензитета у вези са свеопштим ратом. На петом нивоу може доћи до „сукоба стратешких интереса“, у којем би бродови ПЛА морнарице могли бити нападнути са више од 11 типова пројектила и три типа торпеда.

Фото Кинеска војска


АМЕРИЧКО-КИНЕСКА СВАЂА ОКО ТАЈВАНА

Тензије између Пекинга и Вашингтона око Тајвана поново су ескалирале након што се тајвански председник Цаи Инг-вен у априлу састао са председником Представничког дома САД Кевином Макартијем, а Кина је покренула масивне тродневне војне вежбе у близини острва у, како је назвала, "упозорењем" Тајпеју и страним силама .

Почетком августа 2022. године, тадашња председница Представничког дома САД Ненси Пелоси посетила је Тајван, који је Кина критиковала као гест подршке сепаратизму. Пекинг је у то време одржао велике војне вежбе у близини острва у знак одмазде.

Пекинг доживљава Тајван, којим се од 1949. године управља независно од копнене Кине, као неотуђиви део суверене територије НРК и противи се било каквом званичном контакту између острва и других земаља.

Иако САД не одржавају формалне дипломатске односе са Тајваном, Вашингтон има представништво у Тајпеју и остаје највећи добављач војне опреме на острву. САД такође често шаљу своје ратне бродове и осматрачке авионе у Тајвански мореуз, а Пекинг критикује такве мисије као провокације и назива Вашингтон „креатором безбедносног ризика у региону“.

БОНУС ВИДЕО - ОБУКА НА "ТЕРМИНАТОРИМА": Вежба мобилисаних резервиста и добровољаца у Доњецку

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)

ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)

МИНИСТАР одбране Турске, Јашар Гулер, изјавио је да Израел може да нападне Турску, чиме је подржао раније изјаве председника Ердогана, који је Израел описао као директну претњу за земљу.

14. 11. 2024. у 17:17

Коментари (1)

ДАЧО, ЈОШ ЈЕДАН ДАЧА ЈЕ НА ПУТУ! Зашто је Окановић сину дао име по Данилу Лазовићу? Заједно смо се молили Богу