МАКРОНУ НОЖ У ЛЕЂА: Како је Аустралија преварила Француску

БИВШИ премијер Аустралије Скот Морисон признао је да није обавестио француског председника Емануела Макрона о својој намери да одустане од уговора о куповању подморница вредних 56 милијарди евра како би се, уместо тога, определи за америчке подморнице.

МАКРОНУ НОЖ У ЛЕЂА: Како је Аустралија преварила Француску

Фото: Профимедиа

- Наша стратегија је била да, ако се на такав корак одлучимо, онда не смемо да дозволимо да Французи сазнају – у случају да то оштети француски споразум - написао је Морисон у својој предстојећој књизи коју је видела новинска агенција Франс прес.

Морисон је у интервјуу са аустралијским новинаром Ричардом Кербајем рекао да је зато његова администрација сакрила своје дилеме од остатка обавештајног савеза који чине Аустралија, Канада, Нови Зеланд, Уjедињено Краљевство и САД.

Бивши аустралијски премијер је такође објаснио да је две године тајно радио са САД и Великом Британијом на формирању алтернативног савеза - означеног АУКУС - у којем би три земље делиле напредне одбрамбене технологије, омогућавајући Канбери да купи америчке подморнице на нуклеарни погон и одустане од француског уговора.

Међутим, он не сматра да је својом одлуком слагао Макрона. "Не рећи му није исто што и лагати га", устврдио је он.

Према првобитном споразуму, Канбера је пристала да купи десетак конвенционалних ратних подморница од француске компаније "Навал груп". Када је први пут објављен 2016. године, Француска је тај споразум назвала "уговором века."

Одлука Аустралије да одступи од споразума објављена у септембру 2021. године, а у Паризу је схваћена као издаја. Тадашњи министар спољних послова Жан-Ив Ле Дријан је одлуку Канбере описао као "убод ножем у леђа."

Тај потез довео до затезања дипломатских односа две земље, а Макрон је касније оптужио Морисона да лаже, рекавши да није открио да је разговарао са САД и Великом Британијом.

Спор је на крају решен у јуну 2022. године, а Аустралија је пристала да плати Француској више од пола милијарде евра како би га пренебрегли, пише "Политико".

Ускоро опширније

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

КЛАНИЦА У КОНСТАНТИНОВКИ: Украјинци беже, Руси јуришају са исуканим бајонетима

КЛАНИЦА У КОНСТАНТИНОВКИ: Украјинци беже, Руси јуришају са исуканим бајонетима

КОМАНДАНТ батаљона је изјавио да украјинске оружане снаге избегавају борбу лаког оружја у Константиновки. Према његовим речима, током чишћења насеља, украјински војници покушавају да избегну блиску борбу, јер су инфериорни у односу на руске јединице у ватреним обрачунима.

01. 07. 2026. у 15:48 >> 15:55

ЗЕЛЕНСКИ ОДЛАЗИ У ИСТОРИЈУ? Овај човек улази у трку за председника Украјине

ЗЕЛЕНСКИ ОДЛАЗИ У ИСТОРИЈУ? Овај човек улази у трку за председника Украјине

ВАЛЕРИЈ Залужни, бивши врховни командант и тренутни украјински амбасадор у Уједињеном Краљевству, рекао је садашњем председнику земље, Володимиру Зеленском, да намерава да постане нови председник Украјине.

01. 07. 2026. у 15:45

Коментари (3)

КАКО ЋЕ СЕ СРБИЈА ПОСТАВИТИ? Шешељ открио шта ће се догодити на простору бивше Југославије