БРАК ИЗ ИНТЕРЕСА: Русија их хоће на својој страни - некада колонија, а данас суперсила која клизи у Путинове руке

Новости онлајн

19. 06. 2023. у 09:12

ИНДИЈА је надмашила Кину и сада је највећа земља на свету по броју становника, према подацима УН. Такође је сада и највећи купац руске сирове нафте на свету, а њене оружане снаге су углавном опремљене руским оружјем.

БРАК ИЗ ИНТЕРЕСА: Русија их хоће на својој страни - некада колонија, а данас суперсила која клизи у Путинове руке

Путин и Моди, Фото АП

Запад традиционално види Индију као пријатеља, али када је реч о делима, пета највећа светска економија обраћа више пажње на оно што жели Владимир Путин него на жеље Вашингтона или Лондона.

Каран Мехриши, индијски економски коментатор, каже за британски "Телеграф" да је увоз нафте из Русије уштедео Индији око три милијарде долара у прошлој години. Русија је чак избацила Организацију земаља извозница нафте (ОПЕК) са првог места снабдевача Индије, пошто су западне земље одбиле руско "црно злато" након Путинове инвазије на Украјину.

Индија ће вероватно открити, као Немачка и друге европске земље пре ње, лоше стране зависности од руских енергената. Индијски премијер Нарендра Моди, међутим, изгледа да верује да Индија једноставно користи прилику да купи јефтину нафту како би задовољила своју растућу потражњу.

У марту су, на пример, индијске потребе за горивом скочиле за пет одсто на годишњем нивоу на 4,83 милиона барела дневно.

- Индијска економија је најбрже растућа на планети и очекује се да ће постати трећа по величини до 2025. До 2031. ће достићи праг од 10 милијарди долара БДП-а - каже Мехриши.

Индија ће у наредним деценијама имати прилику да искористи "демографску дивиденду" своје огромне популације и тако постане водећа светска сила по многим параметрима.

Великој економији су потребне огромне количине енергије, а Индија у великој мери зависи од увоза.

- Забринутост око инфлације, а не геополитичка, заузела је централно место, што је довело до тога да Њу Делхи одбаци западњачку осуду о повећању економских веза са Москвом. Чини се да приступ функционише, а главна стопа инфлације у Индији иде у правом смеру, чему помажу и ниже цене хране. Али спирала цена се још увек не одмотава довољно брзо да испуни циљ централне банке - коментарише економисткиња Сузана Стритер.

Осама Ризви, енергетски аналитичар, описује однос између Русије и Индије као брак из интереса.

- Они су међузависни: Индија, која увози више од 85 одсто своје нафте, и Русија, која скоро 50 одсто својих прихода добија од прихода од нафте и гаса - рекао је он за Телеграф.

Апетити Индије за руском нафтом довели су до тога да Москва први пут претекне Ирак и постала је њен највећи добављач нафте, потискујући Саудијску Арабију на треће место у прошлој фискалној години.

Као резултат тога, Русија је успела да избегне најгоре последице санкција које је Запад увео да би је изоловао. Земље које је нису санкционисале, попут Индије, подржале су извоз сирове нафте, што је један од главних фактора који спречавају Русију да банкротира.

Блиске везе Индије са Русијом можда су ојачали од почетка рата у Украјини, али добри односи између две земље сежу далеко у прошлост. Пријатељство између две земље постоји још од владавине цара Павла у 18. веку, иако је прекинуто током британске владавине, када је колонијална влада сматрала Русију претњом. Након независности од Британије, Индија је поново успоставила чврсте дипломатске везе, почевши од Нехруове посете Совјетском Савезу 1955.

Од 1960-их, Совјетски Савез је снабдевао индијску војску напредним оружјем које би имала потешкоћа да набави негде другде, а Индија је често гледала на Совјете, а затим и на Русију као на потенцијалног савезника против Запада. Можда најјачи пример војне подршке Совјетског Савеза је био током Ослободилачког рата Бангладеша 1971. године, када је Кремљ распоредио нуклеарне подморнице у Индијски океан како би одбио било какво мешање Запада у индијске интересе.

То дугогодишње снабдевање Индијом оружјем се наставља. Руске државне новинске агенције су у фебруару писале да је извоз оружја у Индију око 13 милијарди долара у последњих пет година. Њу Делхи је направио додатне поруџбине за војну опрему и оружје у вредности већој од 10 милијарди долара.

Индијски премијер Нарендра Моди никада није осудио руску инвазију на Украјину. У међувремену, односи између Индије и Русије ће само ојачати са преговорима о успостављању споразума о слободној трговини, а тај потез ће додатно подстаћи тензије са Западом.

- Снижавање цена енергије биће приоритет Модијеве администрације, тако да ће одржавање добрих трговинских односа са Москвом наставити да се посматра као национални интерес - додаје Стритер.

БОНУС ВИДЕО: ПУТИН НА БОЖИЋНОЈ ЛИТУРГИЈИ - Председник Русије у Храму Христа Спаситеља у Москви

(Блиц)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve
ВАЛЕРИЈ ЗАЛУЖНИ ДАО ПРОГНОЗУ: Ево када ће руска војска да пробије украјински фронт

ВАЛЕРИЈ ЗАЛУЖНИ ДАО ПРОГНОЗУ: Ево када ће руска војска да пробије украјински фронт

НОВИ технолошки напредак током ратног времена спречиће озбиљније пробијање фронта дуж украјинско-руске границе до око 2027. године, изјавио је Валериј Залужни, бивши врховни командант Украјине и садашњи амбасадор у Уједињеном Краљевству, за „Украјинску правду“ у интервјуу објављеном 23. новембра.

23. 11. 2024. у 18:55

ПОТПРЕДСЕДНИК САД УМРО ТОКОМ ОДНОСА: Био са 50 година млађом љубавницом, Бела кућа није знала како да саопшти вест о смрти

ПОТПРЕДСЕДНИК САД УМРО ТОКОМ ОДНОСА: Био са 50 година млађом љубавницом, Бела кућа није знала како да саопшти вест о смрти

БИО ЈЕ то 27. јануар 1979. године. У 1 ујутро, портпарол породице Нелсона Рокфелера објавио је званичну изјаву за штампу. Бивши потпредседник преминуо је У 71 години живота раније те вечери.

22. 11. 2024. у 18:36

Коментари (1)

НЕ ПОСЕЋУЈЕ РОДНИ КОСМЕТ: Видео сам оно чега сам се бојао