НЕМАЧКА СЕ НАОРУЖАВА: Бундестаг после неколико одлагања усвојио прву Стратегију националне безбедности земље
ПОСЛЕ много натезања и неколико одлагања Влада Немачке коначно је усвојила своју прву икад Стратегију националне безбедности. Несугласице између коалиционих партнера које су представљале највећу препреку у прихватању важног документа стављене су по страни, па је стратегију од 76 страница, у среду немачки Бундесвер, ипак, усвојио. Међу главним ставкама споразума је јачање војске и већа улагања у одбрамбене системе.
Стратегијом је предвиђено да Немачка планира да достигне буџет за одбрану у износу од најмање два одсто БДП-а, што је уједно и захтев НАТО-а, пише немачки "Дојче веле". Такође, планирано је јачање европске наменске индустрије и заједничка политика извоза оружја.
Канцелар Олаф Шолц је похвалио усвајање историјске Стратегије националне безбедности поручивши да "без безбедности нема слободе, нема стабилности и нема благостања". Документ су заједно усвојили чланови владајуће "семафор" коалиције, Социјалдемократе (СПД), Либерали и Зелени (ФДП), који су још пре две године и сукоба у Украјини потписали споразум и најавили усвајање овог документа.
Како се усвајање овог документа одлагало због несугласица у владајућој коалицији, немачки аналитичари се питају хоће ли се превирања наставити и после парафирања стратегије. Либерали, на пример, захтевају формирање Савета за националну безбедност који би водио рачуна да се стратегија спроведе у дело, али се са његовим формирањем не слажу Зелени.
У папирима су наведени неки од главних ризика по безбедност земље, претње које долазе са спољне, али и унутрашње стране, као и начини како се изборити против њих. Како се наводи, осим војних претњи, у стратегији се помињу и кибернетички напади, евентуални удари на критичну инфраструктуру, али и климатске промене или пандемије.
Инфраструктура попут електро-мреже, водовода, путева, пруга или болница требало би да се боље заштити од могућих катастрофа, класичних или кибернетичких напада. Планира се проширење националних резерви хране, енергената и лекова, обезбеђивање да ланци снабдевања функционишу и у времену криза. На пољу одрживости, Влада предвиђа законе којима би се ограничиле негативне последице климатских промена, те нову стратегију биодиверзитета.
Стратегија се бави и великим питањем избегличке кризе са којом се Немачка дуго бори. У оквиру ове ставке подржава се нова стратегија Европске уније којом се планира задржавање тражилаца азила с малим шансама за азил, као и њихове брзе депортације.
Бербокова страхује од Шолца
МИНИСТАРКА спољних послова Немачке и чланица Зелених Аналена Бербок страхује да ће њено министарство изгубити утицај уколико би формирани Савет за националну безбедност био под контролом канцелара Олафа Шолца. Бербокова је истакла и "да руска агресија на Украјину показује да мир и слобода не падају са неба, као и да је сигурност у 21. веку више од војске и дипломатије".
МАКРОН СВЕ ИЗНЕНАДИО: Ево шта каже о преговорима са Путином
ФРАНЦУСКИ председник Емануел Макрон рекао је да не искључује могућност преговора са руским председником Владимиром Путином „када контекст дозвољава“.
17. 11. 2024. у 21:03
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.
17. 11. 2024. у 19:48
"ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ": Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у
ВОДИТЕЉКА Оливера Ковачевић је о својим почецима, изазовима у послу, о томе зашто понекад пожели да буде викиншка ратница, као и о свему што јој даје снагу и инспирацију.
17. 11. 2024. у 09:28
Коментари (0)