КАКВА ЈЕ СУДБИНА СУ-75: “Шахмат” има ваздушне канале као ракета Циркон да би достигао веће брзине (ВИДЕО)

П. З. С. / bulgarianmilitary.com

14. 06. 2023. у 21:33

ИАКО је пројекат једномоторног стелт ловца Руске Федерације Су-75 Шахмат у дубокој хибернацији, још увек постоје аналитичари који пажљиво испитују његов дизајн.

КАКВА ЈЕ СУДБИНА СУ-75: “Шахмат” има ваздушне канале као ракета Циркон да би достигао веће брзине (ВИДЕО)

Фото принтскрин јутјуб found and explained


Су-75 је лаки, вишенаменски, ултра маневарски ловац пете генерације, преносе руски медији. И они, руски медији, тврде да овај авион има вештачку интелигенцију.

Рано је говорити о таквим интеграцијама, углавном зато што се не зна када ће Су-75 полетети. У ствари, не зна се да ли ће уопште полетети. Тренутно, рат у Украјини отвара широка врата Су-57 Фелон да покаже своје способности. Ако успе, сасвим је логично да би Русија после рата уложила радну снагу и ресурсе у серијску производњу и надоградњу Су-57. Да, реалност да ће Су-75 остати још један напуштени руски пројекат је веома могућа.

Али када је први пут представљен пре две године на руском аеромитингу МАКС, неки посматрачи су приметили један детаљ – труп. Труп Су-75 помало подсећа на геометрију хиперсоничне ракете 3М22 Циркон.

У Су-75, као и у Циркону, ваздушни канал пролази кроз труп до мотора постављеног у репном делу. Међународни ваздухопловни инжењери, стручњаци и дизајнери већ су доказали да је таква конструкција способна да издржи невероватно велике брзине и колосална оптерећења. Такође је мање склон прегревању трупа при ултра-великим брзинама.

У Русији тврде да је са оваквим дизајном трупа и усисником ваздуха попут хиперсоничног Циркона, за постизање надзвучне брзине при лансирању, потребан 5 пута мањи специфични потисак од, на пример, најбрже суперсоничне ракете 3М55 Оникс, која је у служби и три пута мање након савладавања брзине звука. Једноставно речено: Су-75 са таквим дизајном трупа може буквално да се претвори у крилату ракету.


Питање је колику ће Г-силу авион издржати. Већ постоје аргументи на ову тему, што је опет лоше када још нема ни једног прототипа. Али, судећи по карактеристикама и представљеном моделу на неколико изложби, стручњаци журе да повећају оптерећење.

Углавном руски стручњаци воле да хвале производ који још није ни готов. Према њиховим речима, Су-75 је требало да подноси оптерећење не 8Г, већ 10Г.

Такође је вредно напоменути да су усисник ваздуха и реп Су-75 дизајнирани су тако да повећају прикривеност трупа у надзвучним режимима, што је важно за ловце 5. генерације. Не заборавите његов плазма мотор Stage 2 са векторисањем потиска под свим угловима и електронско-дигиталним системом управљања, који је тренутно означен као Изделије 30.
Претпоставља се да ће захваљујући овом мотору нове генерације величина и тежина Су-75, његова маневарска способност и летне карактеристике бити за ред величине већи од оних код Су-57. А у маневарску способност када је реч о руском ловцу не би требало да буде сумње.

Фото Танјуг/АП

Вреди подсетити и обратити пажњу на пример маневарских карактеристика МиГ-21, које су амерички пилоти током Вијетнамског рата тако узбуђено и истовремено горко причали.
У то време, мали, лагани и веома покретни совјетски МиГ, иначе, помало подсећајући на ракету Оникс, једноставно је немилосрдно оборио америчке авионе, укључујући и њихов моћни двомоторни главни ловац Ф-4 Фантом 2, који је такође био том периоду најпопуларнији ловац на Западу.

Данас је, међутим, ситуација другачија. И за Су-75. Као што је већ поменуто, овај руски ловац можда никада неће доћи на производну траку. Данас Русија води рат који ограничава приступ Руске Федерације западним ресурсима и компонентама. Да би имплементирали све ове карактеристике авиона, нову авионику, радар и вештачку интелигенцију, дизајнерима Шахмата су потребна интегрисана кола, полупроводници и чипови који више нису доступни.

Истовремено, рат у Украјини једе војни буџет Русије. Средства за нове развојне пројекте су преполовљени. Да би пројекат Су-75 постојао, Русија мора прво да развије најмање три радна прототипа. Али то неће бити довољно. Русији ће бити потребан купац спреман да купи овај ловац.

Фото: Профимедиа

Да се разумемо, Русији би било прилично тешко да га прода чак и да није било рата у Украјини. Нема толико купаца, што значи да Русија не би имала могућност да попуни производне капацитете. Ово би утицало на јединичну цену и трошкове одржавања једног ловца.

На крају, али не и најмање важно: још увек нема информација о томе да ли су руски инжењери решили проблем апсолутног азимута. Ово су осетљиви сензори азимута у авионици ловаца. Чак ни Су-57 нема ове сензоре. Познато је да их има само Ф-35, јер су САД прилично озбиљно напредовале у овој области. Ова технологија је напредна авионика и руско истраживање и развој још није достигло свој пуни потенцијал.

БОНУС ВИДЕО - ОБУКА НА "ТЕРМИНАТОРИМА": Вежба мобилисаних резервиста и добровољаца у Доњецку

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.

15. 12. 2024. у 12:00

Коментари (9)

ОТВОРЕНА НОВА ФИЛИЈАЛА ADRIATIC БАНКЕ У КОМПЛЕКСУ SKYLINE