Шта је то режим ратне резерве С-300 у коме Ф-35 није могао да открије ПВО (ВИДЕО)
ПРЕ два месеца писали смо о занимљивом инциденту америчког пилота стелт ловца Ф-35 који је прошле године летео близу Украјине. Како Craig Andrle прича, његова улога је била да лети својим Ф-35 изнад Украјине и радаром авиона да скенира Украјину.
Он се присећа да га је на једном од његових летова земаљска контрола у Немачкој обавестила где се у Белорусији налази одређени руски систем ПВО С-300ПМУ-1 совјетског дизајна. Од Андрлеа је затражено да користи радар Ф-35 док је летео поред украјинско-пољско-белоруске границе како би потврдио локацију система.
Андрле је био веома изненађен када уопште није открио ПВО систем, који је, према другим обавештајним подацима, био ту до неколико сати раније. Касније се испоставило да је С-300ПМУ-1 био у „режиму ратне резерве“.
ШТА ЈЕ „РЕЖИМ РАТНЕ РЕЗЕРВЕ“?
Режим „ратне резерве“ је карактеристика система противваздушне одбране С-300ПМУ-1 која му омогућава да ради у ограниченом капацитету чак и ако су неке од његових компоненти оштећене или уништене током сукоба. Овај режим је дизајниран да обезбеди да систем може да настави да функционише чак и ако претрпи штету од непријатељске ватре или других извора.
Када је С-300ПМУ-1 у режиму „ратне резерве“, аутоматски ће се пребацити на резервне компоненте и системе ако су главне оштећене или уништене. На пример, ако је радарска антена уништена, систем ће се пребацити на резервну антену да настави са праћењем циљева. Ово помаже да се осигура да систем може да настави ефикасно да функционише чак и под непријатељским нападима.
КАДА ЈЕ С-300 НАПАДНУТ
„Режим ратне резерве“ се обично користи у ситуацијама када је С-300ПМУ-1 нападнут или у опасности да буде нападнут. Преласком на овај режим, систем може да настави да пружа заштиту противваздушне одбране чак и ако се оштети. Ово може бити посебно важно у конфликтној ситуацији у којој способност одбране од непријатељских ваздушних напада може бити критична за успех војних операција.
Режим „ратне резерве“ система ПВО С-300ПМУ-1 је карактеристика која омогућава систему да сачува своје ресурсе и продужи свој радни век. У овом режиму, систем је делимично или потпуно искључен, остављајући само основне компоненте активне. Ово смањује хабање система, као и штеди гориво и друге ресурсе. Али упркос томе, систем наставља да пружа заштиту противваздушне одбране, али само када је то најпотребније.
НЕДОСТАЦИ
Узимајући у обзир све наведено, можемо закључити да „режим ратне резерве“ даје предности батерији ПВО у одређеним тренуцима. Али тамо где постоје предности, постоје и недостаци. Тако је и у овом случају.
Један велики недостатак је то што систем слабије реагује и мање је способан да открије претње и реагује на њих када је у овом режиму. Ово га може учинити рањивим за напад, посебно ако непријатељ може покренути изненадни напад или преплавити систем великим бројем циљева.
Још један потенцијални недостатак је то што систему може бити потребно више времена да се поново активира и поново постане потпуно оперативан након што је у „режиму ратне резерве“. Ово може бити проблем ако систем треба брзо да се примени као одговор на претњу, јер можда неће моћи да реагује на време да спречи напад.
Генерално, одлука да се користи „режим ратних резерви“ треба да се заснива на пажљивој процени ризика и користи које су укључене. Иако може бити ефикасан начин за очување ресурса и продужење животног века система, требало би да се користи само када су предности веће од потенцијалних недостатака и ризика.
ЗАШТО Ф-35 НИЈЕ ОТКРИО С-300ПМУ-1?
Морамо да копамо дубље у објашњења. Ево шта се догодило тог дана Андрлеу и његовом Ф-35. Летео је утврђеном рутом. Имао је задатак да потврди геолокацију С-300ПМУ-1 у Белорусији.
Андрле је стога активирао радар свог ловца да активно скенира циљеве. У сличном режиму, Ф-35 види све. Када је у овом режиму радар Ф-35 прима све активне сигнале који се одбијају и враћају на Ф-35.
Али у исто време, С-300ПМУ-1 је искључио активни режим скенирања и прешао у пасивни режим скенирања. тј. руски систем ПВО не тражи непријатеља, он само слуша. Када радар С-300 слуша, он не враћа сигнале, односно сигнали се не одбијају. Тако радар Ф-35 тренутно не може да открије да има пасивно активиран ПВО систем, пошто од њега не прима активне сигнале.
НОРМАЛАН И БОРБЕНИ РЕЖИМ
Систем ПВО С-300ПМУ-1 има неколико режима рада, укључујући „нормалан режим“, „борбени режим“ и „режим ратне резерве“. „Нормални режим“ се користи у мирнодопским условима и намењен је редовној обуци и одржавању система.
„Борбени режим“ се користи током војних операција, када је систем активно ангажован у откривању и гађању циљева.
БОНУС ВИДЕО - ОБУКА НА "ТЕРМИНАТОРИМА": Вежба мобилисаних резервиста и добровољаца у Доњецку
Препоручујемо
ГЛАС АМЕРИКЕ: САД и савезници мораће да пошаљу још леопарда и бредлија (ВИДЕО)
13. 06. 2023. у 19:34
УКРАЈИНА ТРЕБА ДА ГА СЕ ПЛАШИ: Руски ТОС-1А Путиново најсмртоносније оружје
12. 06. 2023. у 21:30
(УЖИВО) РАТ У УКРАЈИНИ Битка за Времјевску избочину: ВСУ напредује код Макарова, одбијени код Урожајног (ФОТО/МАПА/ВИДЕО)
13. 06. 2023. у 08:03 >> 02:05
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (2)