НЕМА ОДБРАНЕ ОД РУСКОГ Су-35С: Американцима не помажу ни нови одбрамбени системи интегрисани у бомбардера Б-52Х

П. З. С. / bulgarianmilitary.com

11. 06. 2023. у 19:30

ПРЕМА публикацијама у руским медијима, позивајући се на локалне аналитичаре, руски ловци Су-35С Фланкер-М могу се супротставити најновијем одбрамбеном систему америчких бомбардера Б-52Х.

НЕМА ОДБРАНЕ ОД РУСКОГ Су-35С: Американцима не помажу ни нови одбрамбени системи интегрисани у бомбардера Б-52Х

Фото: Shutterstock/Илустрација


Реч је о новим могућностима америчког бомбардера да носи и користи ракете АИМ-120Д или АИМ-260.

Обе америчке ракете дејствују изван визуелног домета. Руски медији кажу да Су-35С има могућности да се супротстави овим пројектилима. То је могуће захваљујући већем домету руских ракета ваздух-ваздух, које спречавају да Су-35С уђе у зону уништења америчких ракета.

Међутим, из објашњења је јасно да ће противмере бити могуће не због EW могућности Су-35Ц или употребе његових мамаца, већ углавном због домета ракета ваздух-ваздух ова два авиона. Чињеница је да АИМ-120Д има домет од 160 км, док АИМ-260 има домет од нешто више од 200 км.

Реално, сваки авион који има ракету већег домета од две наведене ракете може да се супротстави бомбардеру. Поређење две ваздушне борбене платформе међу руским медијима је прилично депласирано и недоследно.

Фото: ЕПА

Руски аналитичари имају на уму ракету Вимпел Р-37 (назив извештаја НАТО-а: AA-13 Axehead). Његов домет је сада импресиван. Ова ракета је заправо највећи домет изван визуелног домета на свету са 247 миље или 398 км. Су-35С носи две ракете приликом извршавања мисије, при чему се обе ракете налазе у централном пилону крила.

Друга руска ракета која може да погоди амерички бомбардер из даљине и налази се испод крила Су-35Ц је Вимпел НПО Р-77 (НАТО назив за извештај: АА-12 Adder). Може се рећи да је ово руски еквивалент АИМ-120Д. Међутим, домет Р-77 је нешто већи од његовог америчког конкурента и износи скоро 190 км. Иста ракета се налази у наоружању још једног руског ловца – Су-57.

У ствари, руски медији праве такво поређење због присуства америчких бомбардера послатих у источну Европу да ојачају источни бок НАТО-а. Бомбардери Б-52 стационирани су у Литванији и Естонији прате шта се дешава изнад Балтика. Вашингтон је раније саопштио да ће бомбардери у ове две балтичке земље остати на неодређено време у региону.

Б-52 често стижу у Пољску (тамо је тренутно стациониран и Боб Марди Грасер), који често учествује у вежбама изнад Црног мора. Наравно, од почетка рата у Украјини ове вежбе су драстично смањене, посебно у позадини обарања дрона MQ-9 Реапер од стране руског Су-27 почетком марта ове године.

Фото: ЕПА

Бомбардер Б-52 је такође стациониран у Румунији. Одговоран је за источну границу Северноатлантске алијансе и директну границу са Русијом – Црно море. Овај бомбардер је стациониран у румунској војној ваздушној бази у Фетештију.

Један од разлога зашто Русија упоређује ловац за ваздушну супериорност са нестелт бомбардером је вест да Вашингтон нема намеру да у скорије време повуче Б-52, већ да проширује своје могућности. BulgarianMilitary.com је већ пре само неколико дана известио да Вашингтон планира да замени застареле 60 година старе радаре на Б-52 много модернијим АЕСА радарима.

Нови радари Б-52 ће заправо побољшати навигационе способности Б-52 и могућности циљања у подручјима веће опасности. Б-52 тренутно користи радар АН/АПГ-166. Очекује се да ће бити замењен АН/АПГ-79/82 АЕСА, који је развијен за амерички ловац Ф-15Е. За овај радар се каже да је значајно побољшан у односу на своје претходне варијанте и очекује се да ће имати више од 20 пута већу поузданост система АПГ-70.

Упоређујући радарске могућности Су-35 и Б-52, Су-35С такође има одличан радар. Троструки радар Ирбис-Е открива циљеве на удаљености од 350 км. Ирбис-Е може истовремено да прати до 30 циљева, али у режиму напада активирањем оружја испод крила Су-35С може да се носи само осам од њих.

Ирбис-Е је развијен на основу радара Н011М Барс, који је интегрисан у други руски ловац – Су-30МКИ. Ово је прилично занимљиво јер је МКИ верзија специјално дизајнирана за Индију. Међутим, оба радара (Ирбис-Е и Барс) су ПЕСА радари, што значи да ће им, за разлику од АЕСА-е, требати више енергије за хлађење док раде у лету.

Иако је овакво поређење неумесно, неопходно је, јер би у једном тренутку Украјина могла да добије АИМ-120Д или АИМ-260 који се савршено уклапа у чврсте тачке испод крила бомбардера Су-24. Наравно, таква интеграција ће захтевати много сати рада и замену дела авионике бомбардера, али је рат у Украјини показао да, бар за сада, ништа није немогуће.

БОНУС ВИДЕО - ОБУКА НА "ТЕРМИНАТОРИМА": Вежба мобилисаних резервиста и добровољаца у Доњецку

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.

15. 12. 2024. у 12:00

Коментари (3)

СРБИ ВЛАДАЈУ ТУРСКОМ: Тадић и Костић режирали нови победу за Фенербахче (ВИДЕО)