ИНДИЈСКА РАКЕТА ПРОТИВ КИНЕСКОГ ЗМАЈА: Учећи из украјинског рата, ИАФ жели елегантну и стелт ракету БрахМос-НГ

П. З. С. /eurasiantimes.com

05. 06. 2023. у 22:11

НАУЧИВШИ своје лекције из дуготрајног рата између Русије и Украјине и држећи на оку растуће тензије са Кином на северним границама, индијско ваздухопловство (ИАФ) тражи мању и стелт верзију своје суперсоничне крстареће ракете БрахМос.

ИНДИЈСКА РАКЕТА ПРОТИВ КИНЕСКОГ ЗМАЈА: Учећи из украјинског рата, ИАФ жели елегантну и стелт ракету БрахМос-НГ

Фото ИАФ

Она се рекламира као 'Брахмастра' (ултимативно небеско оружје), и може се интегрисати са мањим ратним млазњацима као што су руски МиГ-29, француски Мираж 2000, па чак и аутохтони лаки борбени авиони (ЛЦА).

Првобитни домет суперсоничне крстареће ракете БрахМос, развијене у оквиру индо-руског заједничког предузећа, био је 290 километара. Пре неколико месеци, ИАФ је успешно тестирао крстарећу ракету БраМос повећаног домета од 450 километара постављену на борбени авион Сухој-30 МКИ.

БрахМос може да лети три пута већом брзином од звука на 2,8 маха. Борбени радијус сухоја је 1500 километара, заједно са проширеним дометом БрахМоса од 450 километара, постао је смртоносни пакет способан да испоручи оружје на већим дометима.

-Како се ситуација одвијала на северним границама пре три године, схватили смо да се моћно оружје може ефикасно користити за копнене нападе... У будућности, БрахМос следеће генерације или мала верзија која се може уградити на мање платформе попут МиГ-29, Мираж 2000 или чак ЛЦА, рекао је главни маршал ИАФ-а В.Р. Чаудхари.

Шеф ИАФ-а је говорио о првом фаталном сукобу између две земље од 1975. године када су се борили војници са обе стране. Тиме су билатерални односи између Индије и Кине били најнижи у последњих неколико деценија. Обе земље деле дугу копнену границу која се протеже на 2100 миља.

Фото: Танјуг АП

БрахМос Аероспејс је већ започео рад на БрахМос НГ (Некст Џенерејшн), за који се очекује да ће бити лакша и мање уоћљивија (стелт) верзија постојеће платформе. Пробе система базираног у ваздуху требало би да почну крајем 2024.

НГ ће бити тежак 1,33 тоне, отприлике упола мање од тренутног БрахМоса интегрисаног са Су-30МКИ од 2,65 тоне. У фази развоја, ракете ће бити постављене на авионе руске производње, али ће касније бити распоређене на лаке борбене авионе индијске производње.

Су-30 МКИ могу да носе четири НГ пројектила, док ће ЛЦА носити два.

-Као једно од наших најсмртоноснијих средстава за ваздушну борбу, суперсонична ракета БрахМос је показала како ћемо се опремити прецизном ватреном моћи у наредним годинама. Гледајући сукобе који се дешавају широм света, важност прецизности и ватрене моћи дугог домета не може се игнористи, нагласио је шеф ИАФ-а.

Рат Русије и Украјине био је интересантан за ИАФ јер су те снаге набавиле много оружја и платформи за оружје у својој флоти из Русије. ИАФ такође посматра рат у Украјини да би проценио успех тактика и стратегија у вези са ваздушним снагама.

Он је додао: „Комбинација БрахМоса на Сухој Су-30 нам је дала огромну способност која је побољшала нашу ватрену моћ. То је учинило да се вредност одвраћања ИАФ-а скоковито повећа."

Фото: ЕПА

ИАФ је преместио Сухоије опремљене БрахМосом у северни сектор из њихове матичне базе у Танџавуру током врхунца сукоба са Кином.

Руска инвазија на Украјину била је једно од највећих полигона за тестирање балистичких и крстарећих пројектила у модерном рату. Размере у којима се оружје изван визуелног домета користи у рату Русије и Украјине далеко је веће од америчке инвазије на Ирак 2003. године.

Осим обима, Русија је распоредила различите типове система – попут ракета Искандер на копну, друмске покретне ракете кратког домета ОТР-21 Точка, крстареће ракете Калибр и МиГ-31 који је лансирао хиперсоничне крстареће ракете Кинжал и системе одбране Бастиона и Бала.

Поседовање способности да се удари по непријатељским базама и повезаним локацијама је моћно средство одвраћања од потенцијалних непријатељских акција. С обзиром на ово, БрахМос домета од 800 километара је у фази развоја.

Фото: Танјуг/АП

БрахМос је поста „главно конвенционално ударно оружје“ за индијске оружане снаге. Индијска војска је распоредила копнену верзију ракета у Ладаку и Аруначал Прадешу дуж границе са Кином. Десет ратних бродова индијске морнарице је наоружано, а пет других бродова опремљено је системима за вертикално лансирање.

ИАФ је модификовао 40 својих Сухоја да би могли да носе ваздушну верзију БрахМоса. А државни произвођач авиона Хиндустан Аеронаутикс Лтд (ХАЛ) ће модификовати још 20-25 Сухоја.


„БРАХМАСТРА“ ЗА ЈУЖНО КИНЕСКО МОРЕ?

Индијски потез да распореди БрахМос дуж граница Индокине је изазвала оштар одговор Пекинга. ПЛА Дејли, званична публикација Народне ослободилачке армије, наводи: „Индија која је поставила суперсоничне пројектиле на граници премашила је сопствене потребе за самоодбраном и представља озбиљну претњу за кинески Тибет и провинције Јунан.

БрахМос је базиран на руском П-800 Оникс, надзвучној крстарећој ракети (која може да дејствује на мору и копну) која је способна да погоди мете у домету од 1000 километара. БрахМос је добио име по рекама Брахмапутра и Москва у Индији и Русији.

Дизајниран је да се испаљује на велике удаљености од њихових циљева како би заштитио лансирну платформу од непријатељске ватре. БрахМос је двоструко тежи од легендарних америчких крстарећих пројектила Томахавк и путује четири пута већом брзином од њега.

Ова комбинација резултира већом кинетичком енергијом када пројектил погоди мету.

БрахМос одржава своје надзвучне брзине док лети на малим висинама како би избегао откривање радара, а док се приближава циљу, спроводи маневар избегавања. Дуж границе са Кином у Аруначал Прадешу, Индија је поставила мобилне аутономне копнене лансере постављене на камионе са 12 точкова.

Иако домет ракета не покрива целу Кину, Индија се “није стидела” да прода ракете својим савезницима у Јужном кинеском мору.

Филипини су већ постали прва земља која је потписала уговор о куповини БрахМоса. Било је извештаја о Индији која је послала ове крстареће ракете у Вијетнам.

БОНУС ВИДЕО - ОБУКА НА "ТЕРМИНАТОРИМА": Вежба мобилисаних резервиста и добровољаца у Доњецку

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (1)

ЕВО КАКО ДО КАРАТА ЗА ВЕЧИТИ ДЕРБИ: Црвена звезда послала обевештење пред меч са Партизаном