КИНЕСКА ВОЈСКА ПРОВЕЛА РАТНЕ СИМУЛАЦИЈЕ: Хиперсоничне ракете потапају противничку флоту

П. З. С. /eurasiantimes.com

24. 05. 2023. у 22:41

НЕДАВНИ сет симулација ратних игара које су спровели кинески војни планери сугерише да би најстрашнија група носача авиона Сједињених Држава, за коју се раније сматрало да је непропусна за конвенционално оружје, могла бити „са сигурношћу уништена“ ограниченим бројем хиперсоничних удара.

КИНЕСКА ВОЈСКА ПРОВЕЛА РАТНЕ СИМУЛАЦИЈЕ: Хиперсоничне ракете потапају противничку флоту

Фото: Pang Xinglei/Xinhua via AP

У ретком објављеном извештају, кинески војни планери су донели забрињавајући закључак у вези са носачем авиона Џералд Р. Форд и пратећом флотом.

Они тврде да постављање хиперсоничног оружја потенцијално може уништити носач и његову пратећу флоту „са сигурношћу“, известио је СЦМП (South China Morning Post).

Налази симулације ратне игре, који се посебно фокусирају на хиперсоничне нападе на групу америчких носача, први пут су објављени у раду објављеном у часопису Journal of Test and Measurement Technology на кинеском језику у мају.

У серији од више од 20 интензивних битака симулираних на широко коришћеној софтверској платформи за ратне игре коју користи кинеска војска, кинеске снаге су успешно потопиле флоту носача УСС Џералд Р. Форд користећи салву од 24 хиперсоничне противбродске ракете, наводи се у извештају.

Према сценарију приказаном у симулацији, америчка пловила су се упорно приближавала острву у Јужном кинеском мору, на које полаже право Кина, упркос томе што су добијали вишеструка упозорења.

Фото: Принтсцреен/Јутјуб/CGTN

Исход ратне игре открио је да је скоро сваки амерички површински брод озбиљно оштећен и на крају потонуо услед напада. У симулацији су пуштена два хиперсонична модела противбродских ракета, од којих неки потичу из удаљене пустиње Гоби.

У извештају се тврди да је кинеска војска показала изузетну снагу својом софистицираном стратегијом лансирања, користећи сложен троталасни напад да надмудри одбрамбене системе америчке групе носача.

Америчка флота у ратној игри састојала се од шест површинских бродова пажљиво одабраних због своје напредне технологије и снаге без премца. Водећи брод је био ЦВН-78 Џералд Р. Форд, у пратњи крстарице класе ЦГ56 Тикондерога Сан Јацинто (San Jacinto) и четири разарача вођених ракета класе ДДГ-103 Arleigh Burke-class Flight IIA.

Носач класе Форд, уврштен у флоту 2017. године, може се похвалити најсавременијим карактеристикама као што су електромагнетни систем за лансирање, напредни радар и системи за електронско ратовање.

Крстарице и разарачи групе носача такође су били опремљени напредним оружјем и одбрамбеним мерама, укључујући радарске системе који су у стању да открију и прате више циљева истовремено. Арсенал противваздушних ракета групе носача укључивао је 264 ракете, укључујући РИМ-161Е СМ-3, дизајниране за пресретање балистичких пројектила.

Фото: Mass Communication Specialist 2nd Class Ridge Leoni/U.S. Navy via AP

ПОПУСТЉИВИ ПРЕМА НЕПРИЈАТЕЉУ И СТРОГ ПРЕМА СЕБИ

Симулација је наметнула одређена ограничења кинеској војсци, укључујући ограничен приступ шпијунским сателитима и ограничену залиху хиперсоничних пројектила. Вођена принципом „благ према непријатељу и строг према себи“, ратна игра је имала за циљ да пружи реалну процену.

Два модела противбродских ракета које је користила кинеска страна наводно су показала импресивне способности, способне да крстаре на великим висинама и достигну феноменалну максималну брзину од 11 Маха. Занимљиво је да су оба модела могла потопити носач или велики ратни брод са само два поготка.

Истраживачки рад је такође открио да је радни домет једног модела био 2.000 километара (1.240 миља) са стопом успеха од 80 одсто. Насупрот томе, други кинески модел се похвалио двоструким опсегом и већом стопом успеха од 90 процената.

Међутим, извештај не даје тачне називе хиперсоничних пројектила коришћених у симулацији. Фокусира се само на карактеристике перформанси два модела која користи кинеска страна.

ПЛА је открила америчку групу носача током симулације користећи своју мрежу за надзор на мору. Истовремено су испалили осам мање поузданих хиперсоничних пројектила из јужне и централне Кине.

Фото Танјуг/АП

Док су неки пресретнути, напад је исцрпио муницију СМ-3 америчке флоте. У извештају се објашњава да је ПЛА тада лансирала осам прецизнијих хиперсоничних пројектила из северне и западне Кине, гађајући носач, разараче и крстарице.

Након напада, четири брода су преживела са америчке стране, углавном разарачи захваљујући свом меком одбрамбеном наоружању. Системи за електронско ратовање ометали су непријатељски радар, док су дозатори мамаца и бакље збуњивали надолазеће пројектиле.

Када је ПЛА потврдила статус и локације преосталих циљева, кинеска војска је спровела операцију „чишћења“ са шест мање прецизних хиперсоничних пројектила након што је потврдила циљеве.

Извођење симулације више пута, троталасни напад је резултирао просечним уништењем 5,6 од шест површинских пловила, елиминишући групу носача. Тактике мамљења и одређивање приоритета циљева су наглашени да би се максимизирала ефикасност и сачувала муниција.

Ипак, симулација ратне игре, са средиштем око региона Јужног кинеског мора, указује да би ово подручје могло постати жариште сукоба између кинеских и америчких поморских снага.

Регион је већ искусио ескалацију сукоба између ове две силе, што додатно наглашава значај налаза из симулације ратне игре.

Док симулације ратних игара нуде вредне увиде, оне не могу заменити тестирање и евалуацију у стварном свету.

Имајући то у виду, мотиви иза кинеског објављивања резултата ратне игре остају неоткривени. Такође, немогућа је независна провера података који се користе у ратним играма.

Међутим, ако подаци о кинеским хиперсоничним пројектилима коришћеним у симулацији ратне игре значајно одступају од стварности, то може поткопати квалитет симулације и довести до погрешних закључака.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)

ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)

МИНИСТАР одбране Турске, Јашар Гулер, изјавио је да Израел може да нападне Турску, чиме је подржао раније изјаве председника Ердогана, који је Израел описао као директну претњу за земљу.

14. 11. 2024. у 17:17

Коментари (1)

ДАЧО, ЈОШ ЈЕДАН ДАЧА ЈЕ НА ПУТУ! Зашто је Окановић сину дао име по Данилу Лазовићу? Заједно смо се молили Богу