Б-21 ПРАВЉЕН ЗА РАТ КИНОМ: Окосница бомбардерске команде ће бити замењена ако не буде могао да се носи са новим могућностима

П. З. С. / bulgarianmilitary.com

22. 05. 2023. у 20:01

АКО бомбардер Б-21 не буде могао да се носи са новим могућностима, биће замењен.

Б-21 ПРАВЉЕН ЗА РАТ КИНОМ: Окосница бомбардерске команде ће бити замењена ако не буде могао да се носи са новим могућностима

Foto: Printskrin Youtube/ Military TV


Дакле, чак и пре него што је прошао читав низ тестова и ушао у серијску производњу, будућност Б-21 је у питању. Подсећамо да Northrup Grumman још увек развија овај стратешки авион.

Спремност Пентагона да предузме такву акцију у случају неуспеха бомбардера потврдио је заменик начелника штаба за планове и програме генерал-потпуковник Ричард Мур. Он је ову изјаву дао америчким посланицима средином априла.

Једна нова опасност је Кина. Према аналитичарима у азијско-пацифичком региону, САД припремају ударне снаге од Б-52 Stratofortresses и Б-21 Raider бомбардера. Први ће морати да делује са дистанце. Б-21 ће играти кључну улогу јер ће преузети одговорност за рад у “врућим” окружењима. тј. ближе или дубоко у позадини противника.

Према Муровим речима, могућност замене Б-21 постоји и то не би требало да буде необично. Он је подсетио да је Пентагон већ предузео такве акције. Програм за нови систем за допуну горива, на пример, повучен је због промењене претње.

Неизвесност да ли ће Б-21 бити у стању да парира кинеским савременим ратним способностима ставља војни буџет под скривену претњу. На пример, САД планирају да направе најмање 100 Б-21. Али неки стручњаци у САД кажу да ће Вашингтону бити потребно најмање дупло више (200-230) да би се супротставио Пекингу.

Фото: Принтсцреен/US Military TV

Такво мишљење износи, на пример, Марк Гунцингер, пуковник УСАФ у пензији. Према његовом мишљењу, Вашингтон би требало да има 225 бомбардера Б-21. Они би, заједно са Б-1 и Б-52, требало да изграде флоту бомбардера од 300. Тада, каже Гунзингер, САД могу да победе Кину.

BulgarianMilitary.com подсећа да Вашингтон већ ради на надоградњи Б-1 Лансера. Нови стубови у бомбардеру ће омогућити Б-1 да носи много већи терет. Прича се да то укључује и ношење хиперсоничног оружја.

Опстанак америчке мисије у могућем рату са Кином зависиће од бомбардера Б-21, а не крстарећих или балистичких пројектила, или борбених авиона. Ако Б-21 покаже могућност дубоког продора, то значи да ће се амерички носачи авиона налазити на удаљености од 1.800-2.700 километара од кинеске обале. Ова удаљеност је повољна за америчку морнарицу, јер домет противбродских крстарећих ракета кинеске народне ослободилачке армије не досеже толико далеко.

Ово је једна од нових способности које ће Б-21 морати да оствари. Подсећамо да би Б-21 требало да прелети 9.600 км и носи носивост од 10 тона.

Пробојна моћ Б-21 ће бити озбиљно тестирана. Неки од кинеских противваздушних ракетних система налазе се дубоко унутар територије. У исто време, бродови, авиони и подморнице не могу да се боре непрекидно.

У неком тренутку, флота Б-21 Рајдера ће морати да ангажује хиљаде непријатељских циљева док су подморнице и бродови у луци да допуне гориво. Међутим, то траје недељама, тако да ће Б-21 бити оруђе које ће задржати САД у рату.

Многа питања у овом тренутку остају без одговора. На пример, да ли ће САД моћи да произведу 20 бомбардера Б-21 годишње како је планирано? Јер тренутно, према експертима, САД могу произвести свега 8-9 бомбардера годишње.

Истовремено, „подложност трошењу“ је у питању. Гунзингер каже да САД тренутно немају довољну резерву да би могли да дозволе трошење бомбардера да би апсорбовали интензитет потенцијалног рата посебно са Кином.

Најгора ствар у Америци је време. Ако Б-21 не може да се супротстави новим могућностима, то значи нови дизајн бомбардера. Бар је то оно што је Мур мислио у свом говору посланицима. Он је такође нагласио да Кина веома брзо повећава своје могућности наоружања.

Б-21 се појављује као платформа која ће највероватније бити ангажована у рату са Кином. Овај бомбардер би требало да изврши највише летова током сукоба. Зато је његов значај посебно велики. Штавише, пошто, иако још није прошао летне тестове и није ушао у серијску производњу, Вашингтон га већ сматра окосницом америчке бомбардерске авијације. Шта ако не успе да се супротстави новим претњама?

БОНУС ВИДЕО - ОБУКА НА "ТЕРМИНАТОРИМА": Вежба мобилисаних резервиста и добровољаца у Доњецку

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (8)

ОДРЖИВ НАЧИН ЖИВОТА: Водич ка бољој будућности