КИНЕСКИ ХИПЕРСОНИЧНИ WZ-8 ПАРКИРАН ИСПРЕД ХАНГАРА: Најновија шпијунски дрон наводно примећена на сателитском снимку (ФОТО/ВИДЕО)

П. З. С. / sputnikglobe.com

21. 05. 2023. у 17:14

КИНА је направила драматичне кораке у својим способностима за ратовање беспилотним летелицама у последњих деценију и по, користећи предности огромне индустријске базе земље и велики напредак у домаћој одбрамбеној електроници.

КИНЕСКИ ХИПЕРСОНИЧНИ WZ-8 ПАРКИРАН ИСПРЕД ХАНГАРА: Најновија шпијунски дрон наводно примећена на сателитском снимку (ФОТО/ВИДЕО)

Фото: Принтсцреен


Приватна компанија за снимање Земље снимила је, за шта амерички одбрамбени медији спекулишу, слику кинеске шпијунске беспилотне летелице на ракетни погон WZ-8 паркираног испред хангара у ваздушној бази Лу'ан, око 500 км западно од Шангаја.

Беспилотна летелица у облику делте, која се обично лансира са стратешких бомбардера Х-6К и Х-6М Народне ослободилачке армије, била је предмет констернације за планере Пентагона, са недавно процурелом интерном проценом америчке Националне геопросторно-обавештајне агенције. закључујући да су беспилотне летелице „готово сигурно“ већ у употреби у ПЛААФ-у.


Опремљени моторима са двоструким потиском, елегантни дронови су наводно способни да убрзају до брзине до 7 маха (8.350 км на сат) и достигну висине до 50 км, омогућавајући прикупљање обавештајних података у реалном времену широм широког географског подручја у блиском свемиру у временски осетљивим околностима. Беспилотне летелице производи Кинеска ваздухопловно индустријска корпорација и извршавају своје мисије користећи уграђене радарске системе са синтетичким отвором и електро-оптичке сензоре како би пружили слике високе резолуције непријатељских циљева док брзо лете изнад тешко брањених подручја великим брзинама и превисоко да би се могле предузети противмере.


WZ-8 је имао свој први јавни деби на војној паради у Пекингу 2019. године, а макете су се појавиле на аеромитингима 2021. и 2022. године.

Велики део информација о дрону остаје у тајности, а његове карактеристике домета су непознате (његов носилац “матични брод”, авион бомбардер Х-6, има домет између 6.000 и 8.100 км). Спекулише се да би беспилотне летелице могле да буду опремљене оружјем које би им омогућило да ангажују непријатељске копнене, ваздушне и поморске јединице, укључујући групе носача и ловце. Међутим, ове информације тек треба да буду независно проверене.

Амерички одбрамбени посматрачи су забринути да нове беспилотне летелице драматично проширују способност Кине да пази на цео Индо-пацифички регион и да (САД) нису понудили решења за супротстављање напредним беспилотним летелицама.

Народна Република Кина је имала велике инвестиције у војску последњих година, а војни буџет земље је тренутно други по величини после Сједињених Држава (270 милијарди долара према, 768 милијарди долара). За разлику од Вашингтона, међутим, Пекинг није проширио своје војне капацитете у иностранству, одржавајући само једну војну базу у Џибутију, у Африци, како би олакшао своје учешће у међународним мисијама против пиратерије. САД су потрошиле деценије времена и милијарде долара покушавајући да војно заробе Кину у својим домаћим водама, ширећи регионалне савезе и тражећи нова места за постављање напредних нових ракетних система. Кина је осудила САД због ових активности и позвала Вашингтон да престане да се меша у регионалне послове и покушава да започне глобалну трку у наоружању.

БОНУС ВИДЕО - ОБУКА НА "ТЕРМИНАТОРИМА": Вежба мобилисаних резервиста и добровољаца у Доњецку

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (3)

Šta treba da uradite kada antibiotici prestanu da deluju? Sprečite širenje bakterija, gljivica i virusa koji su otporni na lekove