ЕВРОПИ ПРЕТИ НОВА ВЕЛИКА КРИЗА: Стиже нам брутално лето, последице могу бити разорне
ЈУЖНА Европа се спрема за изузетно суво лето. Неки региони већ пате од несташице воде, а пољопривредници очекују најгоре приносе у последњих неколико деценија. Док климатске промене чине регион топлијим, године узастопне суше су исцрпиле резерве подземних вода. Земља се осушила у Шпанији и јужној Францускоj, док низак ниво река и акумулација угрожава производњу хидроенергије овог лета.
Са температурама које се пењу према летњим просецима, научници упозоравају да Европа иде ка још једном бруталном лету. Прошло лето је било најтоплије забележено, што је изазвало сушу за коју су истраживачи Европске уније рекли да је најгора у најмање 500 година.
До сада је најтежа ситуација у Шпанији.
- Ситуација са сушом ће се погоршати овог лета - рекао је Хорхе Олчина, професор географске анализе на Универзитету Аликанте у Шпанији. У овом тренутку, мале су шансе да ће киша решити основну сушу.
- У ово доба године једино што можемо да имамо су локалне олује, које неће решити дефицит падавина - рекао је Олцина за Ројтерс.
Тражећи хитну помоћ од Европске уније, шпански министар пољопривреде Луис Планас упозорава да је "ова суша таквих размера да се њене последице не могу решити само националним средствима".
Јужна Европа није једина која ове године пати од озбиљне несташице воде. Афрички рог пролази кроз најгору сушу у последњих неколико деценија, док је историјска суша у Аргентини уништила усеве соје и кукуруза.
Чешће и теже суше у медитеранском региону – где је сада просечна температура за 1,5 степени Целзијуса виша него пре 150 година – у складу су са предвиђањима научника да ће климатске промене утицати на регион.
- Што се тиче климатских промена, то се веома добро уклапа у оно што очекујемо - рекла је Хејли Фаулер, професорка утицаја климатских промена на Универзитету Њукасл.
Упркос овим дугорочним прогнозама, припреме касне. Многи пољопривредни региони тек треба да усвоје методе за уштеду воде као што је прецизно наводњавање или да пређу на усеве отпорније на сушу као што је сунцокрет.
- Владе касне. Компаније касне - рекао је Роберт Ваутард, климатолог и директор француског Института Пјер-Симон Лаплас. Неке компаније и не размишљају о промени модела потрошње, само покушавају да пронађу неку чудесну технологију која ће донети воду.
Француска излази из најсушније зиме од 1959. године, са упозорењима на сушу која су већ активирана у четири департмана, ограничавајући неприоритетну употребу воде - укључујући и за пољопривреду.
Португал такође доживљава ранији долазак суше. Отприлике 90% територије пати од суше, а јака суша погађа једну петину земље - скоро пет пута више него годину дана раније.
У Шпанији, у којој је до априла ове године пало мање од половине просечних падавина, хиљаде људи се ослања на воду за пиће из камиона, док су региони попут Каталоније увели ограничења за воду. Неки фармери су већ пријавили губитке усева до 80%. Међу погођеним културама су житарице и уљарице.
- Ово је највећи губитак у жетви у последњих неколико деценија. Ситуација је још гора него прошле године - рекао је о ситуацији у Шпанији Пека Песонен, који је на челу европске пољопривредне групе Копа-Когеца. Шпанија производи половину маслина и једну трећину воћа у ЕУ.
Са својим резервоарима у просеку од 50 одсто капацитета, земља је прошле недеље издвојила више од две милијарде евра за финансирање хитних мера. Он још чека одговор Европске комисије на његов захтев да се кризни фонд од 450 милиона евра из буџета ЕУ искористи за пољопривредне субвенције. Комисија је саопштила да пажљиво прати ситуацију.
- Озбиљна суша у јужној Европи је од посебне забринутости, не само за тамошње пољопривреднике, већ и због тога што би могла повећати ионако веома високе потрошачке цене - рекла је портпаролка Комисије Миријам Гарсија Ферер.
Сличне невоље могле би да настану и у Италији, где и до 80 одсто водоснабдевања иде за пољопривреду. Уз овогодишњи танак снежни покривач и ниску влажност земљишта, италијански пољопривредници планирају да смање површине за сетву за 6 одсто у односу на прошлу годину.
После две године несташице воде, делови северне Италије ушли су у мај са 70% дефицита у резервама снежне воде и 40% дефицита влаге у земљишту, рекао је Лука Брока, директор истраживања у Националном истраживачком савету Италије. Са тако осушеним земљиштем киша се не упија, што има разорне последице. Власти у Италији саопштиле су да је више од 10 људи погинуло у поплавама у италијанској регији Емилија-Ромања.
БОНУС ВИДЕО: КАТАСТРОФА ИЗ ВАЗДУХА - Снимци из дрона приказују размере поплава у Италији
Препоручујемо
ТРИ АРАПСКЕ МУДРОСТИ: Шта никако не треба говорити другима - ни рођеној мајци
19. 05. 2023. у 08:21
РАТ У УКРАЈИНИ: Путин похвалио вагнеровце и руску војску за акције у Бахмуту; ВСУ креће у контраофанзиву? (ФОТО/ВИДЕО)
20. 05. 2023. у 07:26 >> 01:01
СРАМНЕ РЕЧИ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ У МЕМОАРИМА: Ево шта је написала о бомбардовању Србије, ратовима и Западном Балкану
СА МНОГО помпе, у књижаре су стигли мемоари бивше немачке канцеларке Ангеле Меркел под насловом „Слобода“. У њима се на неколико места спомињу Србија и Западни Балкан.
26. 11. 2024. у 17:09
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској
НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).
25. 11. 2024. у 15:22
Коментари (13)