УКРАЈИНСКА ОКЛОПНА ПЕСНИЦА: Т-84 ОПЛОТ употпуниће снагу ВСУ са западним Леопардима, Челинџерима и Абрамсима (ВИДЕО)
УКРАЈИНСКИ министар одбране Алексиј Резников, који је био на челу продужене кампање за главне борбене тенкове (МБТ) НАТО-а за украјинску војску, сада је најавио да ће Кијев купити аутохтоно развијене тенкове Оплот.
-Увек је лепо тестирати опрему која иде напред. Али када је у питању украјинска опрема, много је пријатније. Јуче сам имао част да лично испробам украјинске тенкове Оплот… И уверен сам да би у првим редовима тенковске коалиције требало да буде украјински тенк, као што је украјински Оплот тенк…
-Због тога је одлучено да Министарство одбране Украјине наручи Оплоте од Укроборонпрома за украјинску војску, цитирао је Резников. Он, међутим, није прецизирао број тенкова које би Министарство одбране наручило, нити предвиђени рок испоруке ових тенкова.
Резников је истакао неопходност „оклопне песнице“ на линијама фронта како би се заштитили украјински војници. Такође је одао почаст многим радницима у одбрамбеној индустрији Укроборонпрома за допринос борбеним способностима Украјине.
-Волим кухињу и музику различитих нација широм света, али када је у питању индустрија, ја сам заговорник украјинског протекционизма, навео је он.
Украјина има само пет или шест тенкова Т-84 Оплот базираних на тенковима Т-80 из совјетске ере, који су имали опсежне операције у рату који је у току. Само шест тенкова Т-84 било би довољно само за један вод, због чега је овај тенк ретко примећен на ратишту.
Пре више од двадесет година, харковска фабрика Малишев је произвела само 10 Т-84 Оплота за украјинску војску. Ово је било од суштинског значаја јер је украјинска војска још увек имала неколико стотина тенкова Т-64, претеча Т-80, у добром радном стању, што је замену чинило ниским приоритетом. Штавише, трошак је такође био важан фактор.
Чак и од десет произведених Оплота, Украјинци су задржали само неколико. Четири Т-84 Оплота су наводно предата Американцима на тестирање, а можда их је шест остало у украјинској служби, пише Форбс.
Према приручнику о војној равнотежи Међународног института за стратешке студије за 2021. годину, на инвентару Украјине било је доступно само пет Т-84 Оплота.
Због немогућности било које стране да постигне надмоћ у ваздуху у рату и ограниченог обима ваздушне битке, артиљерија и тенкови су видели више акција које ће тек постати значајније у наредним недељама.
Најава куповине тенкова Оплот долази чак и када је Украјина примила пошиљке тенкова Леопард-2 из Пољске и Немачке, а Британија је недавно потврдила да су сви тенкови Челинџер-2 сада у Украјини. Поред тога, амерички Пентагон је рекао да ће Абрамси бити предати Кијеву почетком јесени.
ШТА СЕ ЗНА О ОПЛОТИМА?
Оплот је главни борбени тенк произведен од Т-84 и уведен у употребу 2009. године. Има навигациони систем, комплекс оптоелектронских противмера, термовизијске нишане и комбиновани систем заштите и антирадара. Један тенк вреди око 4 милиона долара.
Тенк има глатку цев калибра 125 мм, коаксијални митраљез калибра 7,62 мм и противавионски митраљез калибра 12,7 мм. Поред тога, носи ласерски навођене ракете „Комбат” које је развила Украјина, које имају домет до пет километара и могу се користити за гађање тешко заштићених земних, површинских или нисколетећих циљева, као и тенкова, хеликоптера и других мета.
Три члана посаде могу да стану у три одељка тенка, распоређених конвенционално са простором за возача напред, борбеним одељком у средини и мотором позади.
Према информацијама украјинских војника, Т-84У може да путује већом брзином од осталих тенкова совјетске производње, са максималном брзином на путу од 75 километара на сат и максималном брзином на свим теренима од 50 километара на сат.
Тенк може да се креће назад брзином до 35 километара/час захваљујући снажном мотору који производи 1.200 коњских снага и повезан је са мењачем са седам брзина напред и четири уназад. Овај уређај је фантастичан за брзо мењање положаја и повратак. Као резултат тога, непријатељу је веома тешко да погоди тенк.
Т-84У је заштићен надограђеним експлозивно реактивним оклопом (ЕРА) пакетом познатим као Контакт-5. То ће значајно смањити пенетрацију противоклопних зрна са стабилисаним перајама које пробијају оклоп (АПФСДС).
Оптичко-електронски комплекс противмера „Штора-1” којим се ометају противтенковски ласерски и инфрацрвени системи приближавања пројектила и противтенковско вођено оружје такође штите тенк. Систем укључује технологију постављања димне/аеросолне мреже, технологију инфрацрвеног ометања и ласерске сензоре упозорења.
Нови помоћни агрегат, уградња командног и управљачког система, могућност уградње два типа колосека, нови радио Р-163-50К, балистички компјутер нове генерације 1В528-2, нова копнена навигација 1 КРНА систем, а више је такође укључено у листу опреме Т-84У Оплот.
БОНУС ВИДЕО - БРОДОВИ, АВИОНИ, ХЕЛИКОПТЕРИ, ПРОЈЕКТИЛИ: Погледајте снимке током провере Пацифичке флоте Русије
Препоручујемо
КИЈЕВ ЖЕЛИ ЈОШ БРИТАНСКИХ ОКЛОПЊАКА: Украјина би два пута више Челинџер 2 тенкова
12. 05. 2023. у 22:53
БИВШИ АМЕРИЧКИ ОБАВЕШТАЈАЦ: Руска војска ће спалити све "челинџере" у Украјини
12. 05. 2023. у 18:33
ВАЛЕРИЈ ЗАЛУЖНИ ДАО ПРОГНОЗУ: Ево када ће руска војска да пробије украјински фронт
НОВИ технолошки напредак током ратног времена спречиће озбиљније пробијање фронта дуж украјинско-руске границе до око 2027. године, изјавио је Валериј Залужни, бивши врховни командант Украјине и садашњи амбасадор у Уједињеном Краљевству, за „Украјинску правду“ у интервјуу објављеном 23. новембра.
23. 11. 2024. у 18:55
БРИТАНЦИ ОБЈАВИЛИ ЗАСТРАШУЈУЋУ МАПУ: "Орешник" може да стигне до било ког европског града за мање од 20 минута (МАПА)
БРИТАНСКИ лист "Дејли мејл" оценио је да би балистичка ракета "орешник" могла да стигне до било ког европског града за мање од 20 минута.
23. 11. 2024. у 15:58
ПОТПРЕДСЕДНИК САД УМРО ТОКОМ ОДНОСА: Био са 50 година млађом љубавницом, Бела кућа није знала како да саопшти вест о смрти
БИО ЈЕ то 27. јануар 1979. године. У 1 ујутро, портпарол породице Нелсона Рокфелера објавио је званичну изјаву за штампу. Бивши потпредседник преминуо је У 71 години живота раније те вечери.
22. 11. 2024. у 18:36
Коментари (5)