НОВО ИРАНСКО НАОРУЖАЊЕ: Ратни бродови, ракете домета 2.000 км, дронови

П. З. С. / sputnikglobe.com

14. 05. 2023. у 17:28

ИРАНСКИ одбрамбени сектор је током година направио низ драматичних помака у областима које се крећу од система ракета и беспилотних летелица до радара и одбрамбене електронике, захваљујући својим успесима благовременим инвестицијама, немилосрдној борби против корупције и деценијама ограничења куповине напредног наоружања од традиционалних западних добављача оружја.

НОВО ИРАНСКО НАОРУЖАЊЕ: Ратни бродови, ракете домета 2.000 км, дронови

Фото Танјуг/АП

Морнарица Корпуса исламске револуционарне гарде добила је нову класу крстарећих ракета ултра дугог домета на броду и успоставила контролу над Персијским заливом из ваздуха, са мора и испод површине мора, командант морнарице ИРГЦ-а Алиреза Тангсири је најавио.

-Кретање непријатељских бродова у Персијском заливу је под сталним надзором морнарице ИРГЦ, рекао је контраадмирал, обраћајући се новинарима у петак у иранском лучком граду Бушеру.

Указујући на напредне способности иранске одбрамбене индустрије и на „велики напредак“ који су остварили ИРГЦ и регуларна морнарица и војска, Тангсири је рекао да „са таквом опремом и способним снагама ниво припремљености Оружаних снага Исламске Републике Ирана расте из дана у дан.”

Фото АП

У интервјуу за локалне медије објављеном у суботу, командант је открио да је више бродова Морнарице ИРГЦ примило нове крстареће ракете Кадр-474 домета 2.000 км. Међу њима су океански ратни брод Шахид Махдави и ратни бродови класе Шахид Сулејмани – нова генерација ракетних корвета у стилу катамарана које је Иран представио прошле године.

Ако се карактеристике домета ракете могу независно потврдити, то би учинило иранску ракету супериорнијом у домету у односу на већину варијанти Томахавка – америчке подзвучне противбродске и крстареће ракете за копнене нападе која је дуго била ослонац америчке морнарице. Томахавци имају домет између 460 км (противбродски) и 1.700 км (напад са копна), а само нуклеарне и копнене варијанте могу да лете на даљинама већим од тога – до 2.500 км. Наоружани су или конвенционалном бојевом главом од 450 кг, или нуклеарном бојевом главом W80 са снагом између 5 и 150 килотона.

Тангсири није пружио никакве додатне информације о карактеристикама Кадр-474, али је понудио детаље о постављању одвојене крстареће ракете за обалску одбрану познате као Абу Махди морнарице ИРГЦ-а. Ракета, названа у част покојног команданта ирачке милиције Абу Махдија ал-Мухандиса – који је убијен у нападу америчке беспилотне летелице у Багдаду 2020. заједно са командантом снага ИРГЦ Кудс Касемом Сулејманијем, има домет до 750 км и може да промени свој циљ усред лета. Речено је да је способна да се попне на довољно високе трајекторије да се може поставити иза планинског венца и лансирати на циљеве на мору.

Према Тангсирију, све нове напредне иранске ракете дугог домета имају исти систем навођења, што им омогућава да делују заједно.

-Наравно, главе за тражење и детекцију ових пројектила се разликују и имамо три типа трагача: ИЦ, радар и ТВ. Ове ракете имају двоструки систем навођења – што значи да ако је један поремећен електронским ратовањем, пројектил ће погодити свој циљ користећи други трагач, што је нова карактеристика, рекао је он.

Иран је последњих година направио драматичан напредак у областима поморског и електронског ратовања. Прошлог месеца, командант иранске морнарице адмирал Шахрам Ирани известио је да је подморница класе Фатех открила америчку подморницу са балистичким пројектилима која је покушавала да се провуче кроз Ормушки мореуз и натерала је да изрони.

Такође у априлу, Амир Растегари, шеф Иран Елецтроникс Индустрис, открио је да су ирански инжењери смислили како да разликују радарски потпис појединачних борбених авиона Ф-35 и тестирали нова средства електронског ратовања против противника у стварном свету.

Суочен са деценијама санкција и ограничења на увоз оружја, Иран је створио једну од најнапреднијих аутохтоних одбрамбених индустријских база на свету, производећи све, од балистичких и крстарећих пројектила до беспилотних летелица и аутохтоних радара дугог домета. У недавном часопису „Critical Technology Tracker“, истраживачки центар Аустралијског института за стратешку политику је Исламску Републику рангирао на девето место међу 10 највећих научних и техничких сила у свету укључујући у првих пет рангираних у шест од 44 кључне технологије, укључујући авионске моторе, биогорива и паметне материјале.

БОНУС ВИДЕО - БРОДОВИ, АВИОНИ, ХЕЛИКОПТЕРИ, ПРОЈЕКТИЛИ: Погледајте снимке током провере Пацифичке флоте Русије

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

ЈА САМ ТЕ ПЛАТИО, МОРАШ ДА ПЕВАШ! Коњевић доживео инцидент на ромском весељу

"ЈА САМ ТЕ ПЛАТИО, МОРАШ ДА ПЕВАШ!" Коњевић доживео инцидент на ромском весељу

ПЕВАЧ Шериф Коњевић имао је инцидент о којем се нашироко писало, када је на једној ромској свадби наводно дошло до непријатне ситуације у којој су он и његова колегиница Надица Адемов нападнути.

12. 01. 2025. у 10:49

Коментари (0)

УЗНЕМИРУЈУЋЕ УПОЗОРЕЊЕ ЂОРЂЕСКУА: Румунија као капија у рат – НАТО база претња миру и суверенитету