ЕВРОПСКИ РАБИНИ СЕЛЕ СЕ У МИНХЕН: Јеврејска конференција напушта Лондо

И. Станојевић

12. 05. 2023. у 16:34

БАВАРСКА престоница Минхен ново је седиште Европске конференције рабина. Избор Немачке је сам по себи необичан, али чињеница да је у питању град из ког је Адолф Хитлер отпочео успон додатно чуди. Председник Европске рабинске конференције Пинхас Голдшмит. на питање о разлозима пресељења, као прву ствар помиње безбедност: "Безбедност је приоритет." Лично, каже, осећа отвореност и приступачност за јеврејски живот у Минхену.

ЕВРОПСКИ РАБИНИ СЕЛЕ СЕ У МИНХЕН: Јеврејска конференција напушта Лондо

Фото Shutterstock

Баварски демохришћански премијер Маркус Зедер (ЦСУ) обећао је финансијску помоћ у циљу веће заштите и поручио: "Ваше бриге су и наше бриге." Зедер с времена на време свраћа у минхенску синагогу, а Шарлоте Кноблох (90), председница Јеврејске заједнице у Минхену и Горњој Баварској, назива га "верним савезником јеврејске заједнице у Баварској и свецем заштитником". Кноблохова ипак подсећа на терористички напад десничара на синагогу у Халеу 9. октобра 2019, на јеврејски празник Јом Кипур. Нападач није успео да пробије масивна врата, али је упуцао двоје људи у близини.

Конференција је основана 1956. године и у њој је око хиљаду рабина који живе између Даблина и Владивостока. Како пише "Дојче веле", уговор би требало да буде потписан у наредних неколико дана, што диже и административну рампу да се рабини, после 67 година, преселе из Лондона на немачки југ. Реноновирање стартује одмах и врата новог седишта биће отворена крајем лета.

Одлука је епилог приче с краја маја 2022. године. Тада је око 500 рабина из више од 40 земаља први пут дошло у Минхен. Њихова генерална скупштина одржана је тако у граду који су нацисти славили као "престоницу покрета". То је, такође, град у ком су палестински терористи убили 11 израелских спортиста на Олимпијским играма 1972. године.

Председник Европске рабинске конференције Пинхас Голдшмит каже да је, када је први пут чуо за идеју о премештању седишта у Минхен, то за њега била "заиста лудост". Он подсећа да је Минхен "град у којем је планирана Кристална ноћ", 9. новембра 1938. године, када је у немачком Рајху оскрнављено на стотине јеврејских богомоља и убијено на десетине Јевреја.

Одлука је донета у време када јеврејски живот у Немачкој, упркос бројним антисемитским инцидентима, постао све видљивији и уочљиво разноврснији. У међувремену се у Немачкој школују и хиротонишу либерални, конзервативни и ортодоксни рабини, који потом одлазе на рад у бројне европске земље. Голдшмит говори о "храбрости новог почетка". За Минхен каже да је то "једна од највећих и најважнијих јеврејских заједница у Немачкој".

глоса

Град из ког је Адолф Хитлер отпочео успон

и у ком је убијено 11 израелских спортиста

Кампус и академија

Крајем јуна у Берлину ће бити отворен "Јеврејски кампус" заједнице Хабад, чија изградња кошта 40 милиона евра. У Франкфурту на Мајни, недалеко од сајма, у току је изградња "Јеврејске академије". Она ће, према речима директора Дорона Кизела, бити завршена 2024. и отворена почетком 2025.

Новине за супруге

ЈЕДАН од фокуса рада Центра у Минхену требало би да буде и могућност образовања за супруге рабина. Прошле јесени започет је програм који се посебно фокусира на жене рабина и њихов допринос заједницама. Размишља се и о томе да жене добијају плате, што до сада није био случај.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (0)

СРАМНО ПИСАЊЕ БРИТАНАЦА: Ударили на Мареја због Ђоковића