НОВА МУКА ЗА НАТО АВИЈАЦИЈУ: Русија увезује Су-57 и четири дрона С-70 на раздаљини од 1.500 км
РУСКИ борбени ловац Су-57 Фелон биће способан да отпреми и контролише четири борбенe беспилотнe летелицe (UCAV).
То ће бити дронови С-70 Охотник, а раздаљина до које ће Су-57 имати контролу над њима биће до 1.500 км. То значи да ће “Фелон” продрети дубоко у подручја под контролом непријатељске авијације или противваздушне одбране. Истовремено, С-57 ће остати у безбедној зони од стварних борбених дејстава.
Сличну претпоставку износи и пољски сајт Дефенсе 24. Он се заснива на раније објављеној вести (21. априла) из Ростека (Rostec) о развоју новог комуникационог система за Су-57 на бази вештачке интелигенције. Ростек каже да ће се комуникација одвијати на веома високим фреквенцијама. Вештачка интелигенција система ће кодирати пренос података између учесника борбене групе.
Да ли ће се ова вест коју је објавио Ростек обистинити или ће се показати као део руске пропаганде, тек ће бити познато. Према Министарству одбране Русије, ловац Су-57 је већ учествовао у рату у Украјини. Према тврдњама Кремља, Су-57 је погађао циљеве изван визуелног домета. Сличне информације су поделили и британски обавештајци, а Лондон је потврдио распоређивање пет борбених авиона у руској области у близини границе са Украјином.
Даљинско учешће и перформансе Су-57 у рату могу бити разлог зашто руска компанија Полиет (Poliet) брже развија нови комуникациони систем ловца. Москва је о томе причала још од пре рата, али је избегавала да најави њен напредак. Још пре три године претпостављало се да ће Су-57 добити помоћ од дрона у ваздуху. Међутим, први пут се говори не о једном, већ о четири.
Чињеница је да су Су-57 и С-70 већ заједно тестирани. Овај комбиновани лет обављен је почетком октобра 2019. За овај лет Москва тврди да је Су-57 командовао летом С-70. Отприлике у то време у руским медијима појавиле су се тврдње да ће у будућности Су-57 контролисати између две и четири беспилотне летелице овог типа.
Четири дрона С-70 под контролом Су-57 значи да ће руски ловац управљати са више беспилотних летелица него НГАД и Ф-35. У САД најављују да ће до два дрона моћи да контролише сваки од поменутих ловаца.
BulgarianMilitary.com подсећа да, поред Русије, исте способности показује и Кина. На пример, Пекинг је 2022. године подигао у ваздух један двосед стелт ловац друге генерације Ј-20 заједно са три борбена дрона ГЈ-11. Комбиновани лет снимили су фоторепортери и видео сниматељи. ГЈ-11 се може назвати еквивалентом руског С-70.
Постоје спекулације да Русија има користи од напретка Кине у области вештачке интелигенције. Из тог разлога се верује да је Москва заиста напредовала са својим новим комуникационим системом вештачке интелигенције. Знамо да рат у Украјини црпи много ресурса из руске привреде. Међутим, Русија и Кина су пре само месец дана потписале историјску сарадњу у свим сферама, а посебно у војном сектору.
Размена стручности у области вештачке интелигенције између две земље могла би да оствари још један руски одбрамбени сан – С-70 који ради без интервенције оператера. У руским медијима је годинама уназад било сличних тврдњи да би то била једна од предности руског јуришног дрона, који би деловао као ловац. Међутим, још увек нема извештаја да је С-70 достигао такав ниво.
Види се да су Русији потребни савременији ловци. Украјина то показује. Русија има ваздушну надмоћ у Украјини у ваздуху, не због борбене способности својих ловаца, већ због недостатка квантитативне и квалитативне ПВО у Украјини. Способност Су-57 да даљински контролише четири јуришна дрона на удаљености до 1.500 км је можда први корак ка бољој руској борбеној авијацији.
Важно је напоменути да ће, према Ростеку, нови комуникациони систем АИ Су-57 омогућити компатибилност са комуникационим системима земаљских платформи и штабова. То значи претварање Су-57 у не само борбену платформу већ и главну базу за координацију војних операција. Зато што ће четири С-70 на удаљености до 1.500 км дати много прецизније напредне информације ловцима у ваздуху и артиљерији и извиђачима на земљи.
Према изјави Ростека, технологија заснована на вештачкој интелигенцији омогућава кодирање отпорно на буку (електронску) коришћењем паралелних канала. Ово је „заштита“ технологије. Његова структура укључује вишеструко преплитање симбола, временску синхронизацију током преноса, истовремени пренос података у свим правцима (ваздух-земља или ваздух-ваздух) и повећање опсега пренетих података.
Остаје да Русија пронађе начин да повећа производњу Су-57. Рат у Украјини може нанети штету раније утврђеним плановима за производњу Су-57. Према њиховим речима, до 2028. године 76 ловаца Су-57 требало би да уђе у инвентар Ваздушно-космичких снага Русије (ВКС).
Русија тренутно има 21 ловац Су-57 Фелон. Међутим, њих 10 су прототипови и тестови, тако да у стварности Москва може да у ваздух стави 11 оперативно спремних ловаца. Што се тиче производње С-70 Охотник, која такође касни, Москва је на нивоу прототипа. Међутим, оба су прототипи који раде и тестирани у лету. Међутим, за С-70 се настављају испитивања и у ваздуху и на земљи.
БОНУС ВИДЕО - БРОДОВИ, АВИОНИ, ХЕЛИКОПТЕРИ, ПРОЈЕКТИЛИ: Погледајте снимке током провере Пацифичке флоте Русије
Препоручујемо
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
КО ЋЕ ЗАМЕНИТИ ЖИКУ ЈАКШИЋА? "Ја најбоље знам шта желим од тога"
"СИГУРАН сам да нико не може да задовољи моје захтеве и визију како ја то замишљам."
21. 01. 2025. у 19:19
Коментари (4)