РУСКИ ПИЛОТСКИ АС: Ф-16 би био крупан залогај за наше ловце Сухој и Микојан
СУОЧАВАЊЕ америчког борбеног авиона 4. генерације Ф-16 са руским ловцима Сухој и Микојан биће изазов за руске Ваздушно-космичке снаге (ВКС).
Према речима руског војног стручњака резервног капетана првог ранга Василија Дандикина, Ф-16 ће бити тежак противник руског Су-35 или МиГ-31.
Дандикин је рођен 1957. године у селу Дјатковичи, Брјанска област. Има борбено искуство (не помиње се на ком борбеном авиону), наводи се на руском медију Известија. Завршио је војно-политичку школу и отпуштен је у чину капетана 1. ранга из руског ваздухопловства. Заменик је главног уредника часописа „Ратник Русије“. Добитник је медаље „За заслуге за отаџбину“ 2. степена.
Дандикин је ову изјаву дао почетком фебруара ове године. Дандикин се данас није предомислио. Према његовој стручној процени, западни ловац, што Ф-16 несумњиво јесте са својом авиоником, лаганом тежином и наоружањем, могао би се показати као одвраћајући фактор за смањење руске доминације у ваздуху. „Руси су тога свесни“, каже Дандикин.
Руски стручњак каже да су најчешће коришћени пар у рату, Су-35 и МиГ-31, борбени авиони који су припремљени и опремљени за борбу против ловачких авиона западне класе. Али Ф-16 нису остарели совјетски ловци Украјине, нити застарели пољски и словачки МиГ-29. Овде је изазов велики и очекује се тешка битка ако се Ф-16 састане са Су-35 на пример.
ТАКТИКА - ИЗРАЕЛСКИ ПРОБЛЕМ
Запад ће морати да реши сложену једначину – како да одврати руске ваздушне нападе Сухоја и Микојана. Јер Су-35 и МиГ-31 последњих недеља наносе велику штету. Већ смо говорили о промени руске ваздушне тактике, која Украјинце ставља пред Хабсонов избор тј. како избећи лет паметних бомби без укључивања радара противваздушне одбране, пошто се могу тренутно напасти из ваздуха ракетом ваздух-земља Х-31П. Оба случаја ризикују погодак, избор је који је практичнији и неће имати дугорочни ефекат.
Русија ће завршити у ситуацији Израела ако Украјина добије америчке борбене авионе Ф-16. тј. након што Иран добије руски Су-35, Израел ће озбиљно смањити ваздушне нападе на иранске циљеве, посебно у Сирији, јер ризикују да буду „ухваћени и увучени у вааздушну битку“. Дакле, Русија ће морати да се повинује ако Украјина добије толико жељене Ф-16 из потпуно истих разлога.
ЗАВИСНИ ДЕТАЉИ
Колико ће амерички борбени авиони ефикасно користити украјинске ваздушне базе, сасвим је друго питање. У последња 24 сата, жестоко се коментарисало да су Ф-16 потребне чисте и дугачке писте. Џастин Бронк је прокоментарисао да ће огромни усисници ваздуха испод носа Ф-16 усисати прљавштину на пистама, што ће изазвати штету на моторима.
Можда је због оваквих коментара Украјина одлучила да одговори, бранећи идеју о набавци Ф-16. Украјина има писте погодне за коришћење авиона Ф-16, рекао је портпарол украјинског ваздухопловства Јуриј Игнат.
-Нема проблема са инфраструктуром. Овде су већ слетеле америчке летелице, укључујући Ф-15 и Ф-16. Ови авиони су били на нашим аеродромима 2012. и 2018. Имамо десетине различитих аеродрома – оперативних, редовних – који могу да се користе за ове типове авиона, рекао је он.
Упркос Игнатовој изјави, мишљења у овом правцу преовладавају у корист Бронка. Слично мишљење изнео је и бивши пилот Ф-16 из америчког ваздухопловства. Потпуковник Јахара Матисек је прокоментарисао да “распршене операције Ф-16 заиста постају препрека јер је усис ваздуха тако низак до тла и подложан усису каменчића и других крхотина који оштећују мотор“.
НЕПОДУДАРНЕ ИНФОРМАЦИЈЕ
Међутим, питање слања Ф-16 се наставља. Игноришући како би авион уопште полетео са украјинских писта, враћамо се на ефективност ако се Ф-16 супротстави руском Сухоју и Микојану. Упркос Дандикиновом мишљењу да су руски Су-35 и МиГ-31 спремни за такав сусрет, бивши пилот Ф-16 Ден Хамптон, потпуковник америчког ратног ваздухопловства у пензији, не мисли тако.
Хемптон верује да Су-35 управља радаром старом 30 година. Према његовом стручном мишљењу, Ф-16 може веома добро да се носи у ваздушној борби изван визуелног домета управо због свог новијег радара у односу на руски. Амерички ас истиче да радар Ф-16 може да прати више циљева. У ствари, BulgarianMilitary.com је упоредио два радара и пронашао неке неистине у Хамптоновим тврдњама. На пример, Ибрис-Е који делује у Су-35 такође може да прати до 30 циљева истовремено на удаљености од 350 км.
СУ-35 ИЛИ Ф-16?
Што се тиче наоружања, многи стручњаци сматрају да је Су-35 много боље наоружан од свог „противника“ Ф-16. Наравно, није коректно поредити два ловца, пошто су у различитим класама. У основи, МиГ-29 треба упоредити са Ф-16 а Су-30/35 са Ф-15. Али пошто говоримо о реалној могућности да се Ф-16 и Су-35 сукобе, поређење је неопходно.
Свакако, међутим, Ф-16 ће дати Су-35 или МиГ-31 оштар одговор и употребиће противмере. Русија више нема толико проблема да лети у ваздуху. Такође ће бити поремећена тактика руске борбене авијације у овом тренутку. Да ли желимо да видимо Ф-16 и руски Сухој или Микојан у ваздушној борби? Наравно, из чисте радозналости због могућности машина и њихових пилота.
БОНУС ВЕСТИ - БРОДОВИ, АВИОНИ, ХЕЛИКОПТЕРИ, ПРОЈЕКТИЛИ: Погледајте снимке током провере Пацифичке флоте Русије
Препоручујемо
КАКО СУ ОБОРЕНА ЧЕТИРИ УКРАЈИНСКА ЛОВЦА: Овако су погођени по два МиГ-29 и Су-25
26. 04. 2023. у 17:37
СА КОГ ПУТА СУ ПОЛЕТЕЛИ УКРАЈИНСКИ АВИОНИ? Откривено где се налази приручна писта
14. 04. 2023. у 22:22
НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: "Две на страни Путина, две жестоко против Руса"
СУМЊЕ у подршку САД Украјини у случају победе Доналда Трампа на председничким изборима мучиле су све оне којима је циљ да се Кијев обрани од руске агресије. Трамп је победио и тек треба видети у ком ће смеру кренути његова политика, али сва та дешавања засенила су други важан однос у том, ионако компликованом, односу.
22. 11. 2024. у 09:14
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
ПОТПРЕДСЕДНИК САД УМРО ТОКОМ ОДНОСА: Био са 50 година млађом љубавницом, Бела кућа није знала како да саопшти вест о смрти
БИО ЈЕ то 27. јануар 1979. године. У 1 ујутро, портпарол породице Нелсона Рокфелера објавио је званичну изјаву за штампу. Бивши потпредседник преминуо је У 71 години живота раније те вечери.
22. 11. 2024. у 18:36
Коментари (3)