СЕЛАКОВИЋ: Старима омогућити достојанствено старење, а младима приику за развој
МИНИСТАР за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Никола Селаковић отворио је данас девети Фестивал међугенерацијске сарадње и солидарности "ОКеј", који се ове године одржава под слоганом „Место сусрета пријатеља", поручивши, поред осталог, да старијима треба омогућити достојанствено старење, а младима дати прилику за развој.
-Развој и поштовање различитости, толеранција и заједнички живот, уважавање и разумевање, чине темељ међугенерацијске солидарности и сарадње", рекао је Селаковић.
Он је том приликом истакао да се налази у најбољем друштву, оних који су ову земљу градили и стварали, најстарији суграђани, и оних који ће Србију тек да граде и надграђују, у чијим рукама држава остаје, а то су млади.
Селаковић је поручио да фестивал међугенерацијске сарадње промовише вредности као што су поштовање, саосећање, емпатија и вредности породице.
-У овом тренутку, као читаво друштво, не само да треба да се замислимо, већ вредност на којој треба да радимо највише, у породици се све започиње и све завршава, у породици се уче будући људи, деца, личности највише поштовању и саосећању и емпатији", нагласио је министар и подсетио да су нас "кризе научиле да је у породици спас".
Подсећајући да старије особе представљају огроман ресурс знања и искуства у сваком друштву, министар је истакао колико је важно да се чувају вештине и мудрост старијих кроз преношење знања и вештина између генерација.
-Потребно је да учимо једни од других, али не само када је реч о пословима којима се бавимо, већ и толеранцији, међусобном поштовању, уважавању, подршци, да схватимо да једни без других не можемо, рекао је он.
Он је додао да "на млађима свет остаје и да је то једна велика истина".
-Међутим, данашњег света не би било без старијих генерација које ми познајемо, али и свих оних пре њих, који су померали границе у свакој области – економији, науци, уметности, спорту, нагласио је Селаковић.
Он је додао да један овакав фестивал значајно доприноси изградњи друштва у којем ће, према његовим речима, вредност коју носи свака генерација, бити једнако препозната.
Отварајући фестивал, министар је честитао основној школи „Филип Вишњић“, која је ове године носилац „ОКеј“ медеље за допринос унапређењу бриге о старим људима, као и ученицима из Чачка који су понели признање „Златно срце“ за хумани подвиг младих према старима.
Свечаном отварању фестивала у Центру за културу „Влада Дивљан“ присуствовала је и заменица градоначелника Београда Весна Видовић, секретарка за социјалну заштиту Града Београда Александра Чамагић, директор Установе Геронтолошки центар Београд Срђан Димитријевић, председник Општине Палилула Мирослав Ивановић, као и принц Александар Карађорђевић са супругом Катарином Карађорђевић.
Весна Видовић је истакла да Град Београд води рачуна о побољшању квалитета живота старијих суграђана, јер то су људи који су значајно утицали на изградњу града и који својим годинама и мудрошћу могу да буду пример младим генерацијама.
-Наши старији суграђани су и даље активни чланови друштва, а ми смо дужни да сачувамо достојанство њихових година, да се боримо против било каквог вида дискриминације и да у сваком смислу очувамо њихов равноправан друштвени статус. Овај међугенерацијски фестивал показује принцип солидарности, повезаности младе и старије генерације, подстиче разумевање млађих и сензибилише их за потребе старијих суграђана, рекла је Весна Видовић.
Према њеним речима, на годишњем нивоу услуге клубова за старије користи преко 10.000 особа старијих од 65 година.
-У оквиру клупске мреже организују се различите активности, превентивна здравствена заштита, литерарне, драмске и ликовне секције, фолклорне и групе певача и бројне друге активности.Концепт фестивала „О-Кеј” базира се на идеји промовисања значаја развоја међугенерацијске солидарности, подстицања овакве сарадње и преношење знања, искустава и вредности с једне генерације на другу, навела је Видовић.
Она је додала да су међугенерацијски дијалог и сарадња неопходни за очување континуитета живота, као и за стварање хармоничнијег и разумнијег друштва.
-Зато су овакве манифестације симбол превазилажења супротности и стварања јединства, смањење јаза између генерација и промовисање разумевања и поштовања између њих, закључила је заменица градоначелника.
Препоручујемо
СРАМНЕ РЕЧИ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ У МЕМОАРИМА: Ево шта је написала о бомбардовању Србије, ратовима и Западном Балкану
СА МНОГО помпе, у књижаре су стигли мемоари бивше немачке канцеларке Ангеле Меркел под насловом „Слобода“. У њима се на неколико места спомињу Србија и Западни Балкан.
26. 11. 2024. у 17:09
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској
НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).
25. 11. 2024. у 15:22
Коментари (0)