КО ЈЕ ЧИЈА МАРИОНЕТА У СВЕТУ? Коме би служили европски ратни бродови у Тајванском мореузу
ЖОЗЕП Борељ био би срећан да од Европе направи марионету Сједињених Америчких Држава, пише пекиншки „Глобал тајмс” поводом предлога високог представника за спољну политику ЕУ да се и европска морнарица придружи америчким војним бродовима у патролирању Тајванским мореузом.
- Више пута се испоставило да плес по тактовима америчке мелодије није у дугорочном интересу европских земаља, али очигледно Борељ није научио ту лекцију - каже се у коментару дневника на енглеском језику, чији је оснивач Комунистичка партија Кине.
Иако званични Пекинг још није коментарисао Борељову идеју да се наоружани бродови чланица ЕУ упуте у „кинеско двориште”, поједини стручњаци за спољну политику из друге економије света сматрају да је реч о опасној провокацији, јер задире у унутрашње питање Кине, што би могло да изазове опасне последице.
По њима високи представник ЕУ за спољну политику требало би да буде опрезан у својим изјавама, јер је политика једне Кине политички темељ Пекинга и Брисела.
- Ако Европа пошаље трупе да патролирају Тајванским мореузом, то ће значити да је ЕУ спремна да буде слуга САД, стварајући кризе и поделе у Азијско-пацифичком региону. У том случају Европа би била реметилачки фактор и наишла би на широк отпор - каже Ли Хајдонг, професор на Институту за међународне односе Кинеског универзитета за спољне послове.
Борељ је у ауторском тексту за француски недељник „Журнал ди диманш” позив европској морнарици да патролира Тајванским мореузом правдао посвећеношћу Европе слободи пловидбе у овом неуралгичном региону.
Овај контроверзни предлог је логичан наставак Борељовог иступа у Европском парламенту почетком прошле недеље, када је поручио да је Тајван очигледно део европске геостратешке интересне сфере, који гарантује мир.
- Не само из моралног разлога, акција против Тајвана мора нужно бити одбачена. И зато што би то у економском смислу било изузетно озбиљно за нас, јер Тајван има стратешку улогу у производњи најнапреднијих полупроводника - истакао је Борељ, који се залаже да ЕУ има јединствени приступ Кини.
Борељови коментари долазе након што је француски председник Емануел Макрон после посете Си Ђинпингу изазвао прави „земљотрес” изјавом да Европа треба да мисли својом главом и да не дозволи да буде увучена у конфронтацију САД и Кине око Тајвана.
- Борељов предлог се може посматрати као противтежа примедбама Макрона, који показује да се ЕУ нада да ће њена такозвана јединствена спољна политика надјачати политику њених држава чланица - каже Цуј Хонгђан, директор Одељења за европске студије Кинеског института за међународне студије.
Цуј сматра да овакве разлике у евроблоку указују на сложену борбу за моћ међу институцијама ЕУ, посебно око тога ко има снагу да формулише спољну политику ЕУ. Овај кинески експерт за међународне односе ипак сматра да је мало вероватно да ће се Борељови предлози преточити у реалну политику, с обзиром на разлике у ставовима између кључних европских институција: Европске комисије, Европског савета и Европског парламента.
Покушај Брисела да заоштри свој став према Пекингу после недавних тродневних војних вежби у којима је Кина симулирала потпуну блокаду Тајвана, долази на наговор Вашингтона. На министарском састанку земаља Г7, одржаном од 16. до 18. априла у јапанском граду Каруизави, шефови дипломатија су под притиском САД заузели оштрији став према претњама Пекинга Тајпеју.
Забринутост високог представника ЕУ за слободу пловних путева у Тајванског мореузу, због чега би европска морнарица морала да патролира у овом далекоисточном региону, по оцени Ли Хајдонга није основана. Како каже, Европа не треба да брине, јер је Кина највећи гарант који обезбеђује несметану и стабилну пловидбу трговачких бродова кроз Тајвански мореуз.
За разлику од бродова америчке морнарице, који стално патролирају Јужним кинеским морем и пролазе кроз Тајвански мореуз, војна пловила чланица ЕУ ретко залазе у овај део света. Како саопштава тајванска влада, почетком априла француска осматрачка фрегата „Праиријал” је прошла кроз мореуз. Међутим, кад је немачка фрегата „Бајерн” 2021. први пут после две деценије пловила Индопацификом заобишла је Тајвански мореуз.
Не рачунајући Велику Британију, која је напустила евроблок, од 27 чланица ЕУ само Француска, Немачка и Холандија имају адекватне бродове способне да патролирају тако далеко од Европе.
БОНУС ВИДЕО: УПОЗОРАВАЈУЋИ МАНЕВРИ - Авиони и бродови кинеске војске учествују у вежбама у близини Тајвана
(Политика)
Препоручујемо
ЕУ ПРОВОЦИРА КИНУ: Борељ тражи да европска морнарица патролира у Тајванском мореузу
23. 04. 2023. у 18:59
ДА ВАС НЕ ПРЕВАРЕ: Гуме имају РОК ТРАЈАЊА, ево где пише и шта значе преостале ознаке
24. 04. 2023. у 19:16
(МАПА) ОВОГ ДАТУМА СТИЖЕ ПРАВА ЗИМА И НАЈХЛАДНИЈИ ПЕРИОД! Иван Ристић за "Новости" открива: Биће још снега, долази хладан арктички ваздух
ЦЕЛА Србија окована је снегом, а метеоролог Иван Ристић за "Новости" каже да нас тек очекује права зима.
24. 12. 2024. у 14:46
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара
АЛИС Вајдел, лидерка десничарске странке Алтернатива за Немачку (АфД), према последњим анкетама, преузела је вођство испред Фридриха Мерца, лидера Хришћанско-демократске уније (ЦДУ).
24. 12. 2024. у 12:17
Коментари (0)