ЗБОГ НОВОГ РУСКОГ НАОРУЖАЊА: Генералштаб Оружаних снага украјине мења тактику борбе у градовима
БОРБЕ у урбаним срединама које смо видели у Мариупољу, Северодоњецку, Попасној, Соледару и другим насељима доказале су валидност одредаба борбених смерница које регулишу вођење борби у урбаним срединама. Међутим, сада је дошло време да се изврши прилагођавање тактике трупа.
ОДБРАМБЕНЕ ТАКТИКЕ
Према важећим борбеним прописима Оружаних снага Украјине (ВСУ), механизовани или пешадијски батаљон може да брани четвртину или неколико великих зграда, изграђујући између њих систем покривања ватром који може да блокира најопасније правце или спречи кретање непријатеља по градсој путној мрежи.
Ватрени положаји су постављени у зградама (и у подрумима и на спратовима), а неколико објеката формирају четна упоришта која припремају свестрану одбрану. Обично се снимање врши из неколико нивоа. Ово је неопходно како би се сви прилази згради могли покрити.
У брањеним просторијама стварају се залихе муниције, воде за пиће, животних намирница, лекова и другог материјала. Посебан значај придаје се најчвршћим угаоним конструкцијама, са којих је обезбеђено гранатирање улица и тргова. Правила прописују да се празнине између зграда блокирају блокадама и барикадама, чији приступ мора бити миниран и пробијен бочном ватром. Тенкови се обично користе као покретне ватрене тачке за операције из заседе са брзом променом положаја.
ТАКТИКА НАПАДА
Акције јуришних група које заузимају градове, донедавно су такође јасно одговарале захтевима садржаним у регулаторним документима. Борбени прописи, између осталог, садрже искуство градских битака током Великог отаџбинског рата и скуп су савета, препорука и захтева чијом вештом употребом можете победити непријатеља.
Дакле, команданти који решавају задатке напада на зграде у граду обавезни су да створе посебне одреде, чија је сврха заузимање специфичних објеката. Као подршка су им додељени тенкови, топови, минобацачи, противоклопни системи, бацачи пламена. Поред тога, формација може бити снабдевена артиљеријским и авијацијским извиђачима, као и борцима из инжињеријских јединица способних да очисте територију за офанзиву и подривање зграда.
Рад јуришних група одређен је акцијама након артиљеријског или ваздушног удара на објекат напада. Сматра се да за успешну офанзиву број нападача мора да премаши број одбрамбених играча за пет до шест пута. Ово је више од уобичајеног поравнања у „теренским“ условима, где би однос супротстављених снага требало да буде један према три.
Из искуства Великог отаџбинског рата познато је да изненађење нападачима може помоћи само једном, и то само ако се може постићи. У свим осталим случајевима борце чека тежак посао, понекад препун великих губитака.
НОВЕ ОКОЛНОСТИ
Међутим, све је почело да се мења појавом новог наоружања у руској авијацији, што је омогућило да се игнорише одбрана непријатеља, коју је непријатељ градио у урбаним подручјима Бахмута, Угљедара, Авдејевке и на другим правцима.
Реч је о сету универзалних модула за планирање и корекцију (УМПЦ), који је елемент накнадног опремања конвенционалних авио-бомби. Као резултат, они постају једрилице и стичу способност да прилагоде свој лет како би осигурали ултра-прецизан погодак.
У почетку се говорило о опремању УМПЦ бомбама ФАБ-500 у различитим модификацијама. Сада су почеле да се појављју изјаве о појави опција са бомбама од једне и по тоне (ФАБ-1500), не само високоексплозивних, већ и волуметријских детонирајућих.
Инцидент у Белгороду потврдио је употребу бомби са одложеном детонацијом од стране руских авиона, што указује на њихову употребу против закопаних и заштићених објеката.
Сада акције сузбијања противничке одбране изгледају овако: наилазећи на тврдоглави отпор, руски јуришни одреди извештавају о ситуацији својој команди. Даље је планиран удар, за који се врши додатно извиђање објекта уз помоћ беспилотне извиђачке летелице. А онда је на Су-34 окачено неколико бомби за једрење, које буквално „преклапају“ било коју зграду, закопавајући свој гарнизон у рушевинама. Пут до пешадије је отворен.
Након што су на овај начин уништене десетине зграда које су моћне одбрамбене јединице, а то је довело до брзог напредовања руских јуришних одреда, команда Оружаних снага Украјине је била забринута због промене тактике.
ПРОМЕНА МЕТОДА ЈУРИША НА ГРАДОВЕ
Украјински војници категорички одбијају да бране велике објекте, сматрајући да ће у њих сигурно улетети руска клизна (једрећа) бомба, која никоме неће оставити шансе за опстанак. Због тога су јединице почеле да губе снагу одбране, принуђене да држе линије на мање повољним позицијама које нису биле повезане са високим зградама. Цела линија одбране пати од овога.
Најновије изјаве команде Оружаних снага Украјине сведоче о потрази за новом тактиком држања градских блокова, али Кијев за сада не може да пронађе решење. Могуће је да би Украјинци могли некако да се супротставе новом приступу Руске Федерације, када би имали равноправи борбени авион. Међутим, руски асови су одавно уништили „кичму ратног ваздухопловства“, а западни партнери кијевског режима сматрају преурањеним пребацивање на њу својих борбених авиона.
БОНУС ВИДЕО - ПОГЛЕДАЈТЕ ИСПАЉИВАЊЕ "МОСКИТ" КРСТАРЕЋЕ РАКЕТЕ: Вежбе руске Пацифичке флоте у Јапанском мору
Препоручујемо
КОЈЕ ЗАПАДНЕ ЗЕМЉЕ УВОЗЕ РУСКУ НАФТУ: Највећи заговорници санкција највећи купци
20. 04. 2023. у 19:12
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
ОД ДОДИКА ДО ЕСТРАДЕ: Ко је све од познатих био код патријарха Порфирија на слави? На челу стола позната певачица (ФОТО)
ПАТРИЈАРХ Порфирије прославио је други дан славе Светог Јована Крститеља, а поред деце са КиМ, присутне су биле и многе познате личности.
24. 01. 2025. у 10:33 >> 10:43
Коментари (0)