РОБОТ АБЕЛ ГОВОРИ: Робот-дете расуђује и разуме људске емоције (ВИДЕО)

Милица Остојић - Специјално за Новости РИМ

24. 04. 2023. у 23:30

ИМЕ му је Абел, он је робот-дете, он је емоционални робот јер већ неко време учи да препознаје људске емоције и да ступа у контакт са саговорником расуђивањем и разговором, тако што камера коју поседује скенира лице саговорника како би бележила емоције које излазе са лица и из откуцаја срца и тако - Абел чита нашу унутрашњост.

РОБОТ АБЕЛ ГОВОРИ: Робот-дете расуђује и разуме људске емоције (ВИДЕО)

Фото: Принтскрин Јутјуб

Абел је створен у лабораторији, обликован је као 12. годишњи дечак и производи све изразе лица, правећи ружно или срећно, саркастично или задовољно, он је у стању да даје глас и лице. Да би Абелу могло да се омогући да комуницира уграђена је  сложена мешавина хардвера, посебно 42 сервомотора нове генерације који воде покретање главе, руку и сваког најситнијег детаља лица. Абел има главу, горњи део тела, шаке, али пре свега има визуелно-социјални систем перцепције који врши препознавање лица и процењује емоционални израз лица свог саговорника. 

Абелови „родитељи“су компанија која се бави софтвером „Емотива“, специјализована за дубоку технолошку вештачку интелигенцију, специјализована за препознавање емоција и сарађује са Центром „Енрико Пјађо“ Универзитета у Пизи на истраживању, тако је настао Абел, хуманоид који је у стању да се емпатично односи са пацијентима који болују од неуроразвојних и неуродегенеративних поремећаја. 

Ново поглавље у развоју Абелових могућности јесу неурони огледала? Неурони огледала представљају класу моторних неурона која се нехотице активира када појединац изврши радњу али и када посматра исту радњу коју изводе други субјекти. Они су директно запажени код људи, мајмуна и птица, а назив произилази из чињенице да они „рефлектују“ исту радњу коју обављају сами или са другима.  

Абел ће такође служити у нези адолесцената са поремећајима у понашању и код старијих особа са деменцијом или Алцхајмером, болестима које су у порасту у свету. А сарадња са Емотивом и Истраживачким центром у Пизи остаће стална са циљем да се прошири на друге области истраживања социјалне роботике у медицинском контексту, као што су сервисни роботи, роботи пратиоци који ће нам – у будућности која сада није далека – помоћи у свакодневним акртивностима.

Робот Абел је последња реч вештачке интелигенције. Он је љубазан, готово покоран, али остају питања и извесна противљења примене вештачке интелигенције на разним пољима и могућности њене злоупотребе, питајући се шта ако тај „слатки“ робот-дечкић који ће да држи за руку дедицу са проблемима постане агресиван, арогантан, груб током разговора јер нису наметнута ограничења? И са образложењем: сада се све одвија у малим лабораторијама, али лоша вештачка интелигенција какву штету може да нанесе? Да ли ће коришћење нових технологија побољшавати свет или ће послужити за његово уништавање?

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve
НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: Две на страни Путина, две жестоко против Руса

НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: "Две на страни Путина, две жестоко против Руса"

СУМЊЕ у подршку САД Украјини у случају победе Доналда Трампа на председничким изборима мучиле су све оне којима је циљ да се Кијев обрани од руске агресије. Трамп је победио и тек треба видети у ком ће смеру кренути његова политика, али сва та дешавања засенила су други важан однос у том, ионако компликованом, односу.

22. 11. 2024. у 09:14

ДЕСИЛО СЕ ЧУДО: Кренули да му искључе сина са апарата, отац УЛЕТЕО СА ПИШТОЉЕМ у болницу (ВИДЕО)

ДЕСИЛО СЕ ЧУДО: Кренули да му искључе сина са апарата, отац УЛЕТЕО СА ПИШТОЉЕМ у болницу (ВИДЕО)

ЛЕКАРИ су рекли да за њега више нема наде и наложили су да се искључи с апарата за одржавање виталних функција, али то његов отац није могао да дозволи, упркос томе што се младићева мајка, Пикерингова бивша супруга, сагласила са докторима.

21. 11. 2024. у 15:31

Коментари (0)

ОДРЖИВА АРХИТЕКТУРА: Важност енергетске ефикасности