СТОП ЗА СТРАНЕ КОМПАНИЈЕ: Берлин селективан, одбија фирме из Америке

Ивана Станојевић
Ивана Станојевић

24. 04. 2023. у 11:45

ДОК Вашингтон шаком и капом нуди субвенције немачким фирмама које одлуче да преселе своју производњу на територију САД, америчке компаније све критичније гледају на услове свог евентуалног рада у Немачкој. Скупа енергија, спора дигитализација, недостатак квалификованих радника, све то одбија потенцијалне инвеститоре с ону страну Атлантика. Најновија анкета показује да тек свака трећа америчка компанија даје Берлину прелазну оцену, а још су ређе оне које га виде у својој будућности, док је још лане чак две трећине фирми из САД размишљало о могућој селидби у Немачку.

СТОП ЗА СТРАНЕ КОМПАНИЈЕ: Берлин селективан, одбија фирме из Америке

Фото ПКС

Ова најјача европска економија заостаје и на образовном плану и да би постала конкурентнија, мора да унапреди обуку у школи, на факултету и на радном месту. У конкуренцији са САД, Немачка буквално губи тло под ногама, поготово што се САД, како то формулишу економски стратези са запада, буквално додворавају компанијама. Вашингтон то чини субвенцијама које се исказују у милијардама. Ово је закључак заједничке студије коју су спровели и ових дана објавили Америчка привредна комора у Немачкој и консултантска кућа Роланд Бергер. Председница Америчке коморе, Симон Мене, унеколико се ограђује од резултата, оцењујући да су "упозорења о широком егзодусу немачких компанија у иностранство претерана".

- Америчке компаније годинама критикују високе трошкове енергије и спору дигитализацију у Немачкој, а сада расте забринутост због недостатка квалификованих радника - рекао је Мене за немачку новинску агенцију ДПА. - Уочене су, међутим, и предности ове земље, као што су правна сигурност, квалитет квалификованих радника и снажно истраживање.

Дакле, није све тако црно у Немачкој, али су услови за надметање тренутно такви да се тас на ваги креће у корист Сједињених Држава. По најновијем истраживању, скоро три четвртине немачких компанија које већ послују у САД (74 одсто), жели да тамо прошири своју делатност и у овој земљи види своју будућност. Овакво мишљење, међутим, заступа тек свака друга америчка компанија која има погоне у Немачкој (53 одсто).

По писању минхенског Меркура, Мене за сада не види опасност од деиндустријализације у Немачкој, а гледано на интернационалном нивоу ова земља је још увек атрактивна локација. Упркос енергетском проблему, скоро две трећине испитаних компанија не жели да пресели производњу у САД, показало је истраживање. Ни ИРА не би имала разлога за панику.

С друге стране, 38 одсто анкетираних америчких компанија очекује боље услове локације у Немачкој у наредних неколико година. Светло на крају тунела могла би да буде одлучност владе канцелара Олафа Шолца на путу смањења енергентске зависности од Русије. Сада фирме из САД чекају да виде да ли ће се та одлучност претворити и у ефикасност.

- Америчке компаније позитивно оцењују чињеницу да је савезна влада брзо смањила енергетску зависност од Русије и да се, више пута најављивани, суморни економски сценарији нису остварили - вели Мене. - Многе америчке компаније, осим тога, верују да ће високи трошкови енергије у овој земљи пасти следећих година. У Европи, такође, постоје и високе субвенције, попут Европског закона о чиповима за индустрију полупроводника и пакета мера за заштиту климе "Фит фор 55", што такође Немачку чини привлачном у креирању дугорочне стратегије - поручује Симон Мене.

Хубертус Бардт, генерални директор Немачког економског института у Келну, верује да јефтина зелена електрична енергија и зелени водоник постају одлучујући фактор локације за индустрију. Ако Немачка жели да задржи компаније овде, мора то да обезбеди брзо и јефтино. Да би то урадила, претходно мора да заврши пројекте који су у застоју, као што су далеководи север-југ.

Има позитивних корака, у које спадају планови Шолцове владе да спусти цене индустријске струје и постави терминале на Северном и Балтичком мору, који такође могу да доводе водоник у немачку мрежу. Зелена енергија за производњу у земљи долазиће ускоро и из фабрика у Африци, које граде немачке компаније.

ХАНОВЕР ЦЕНТАР ЕВРОПЕ У АПРИЛУ

ДА Берлин чини све што може не би ли Немачку и читаву Европу учинио конкурентнијим за инвеститоре на глобалном плану, потврђује и чињеница да се у овој земљи организују пословни онлајн сусрети. Као полигон за то послужиће највећи сајам индустрије и технологије "Хановер месе", а састанци у оквиру овог новог формата одвијаће се током читавог априла. Компаније ће моћи да представе своје најважније пројекте, производе и технологије, унапред уговоре састанке са компанијама из целог света и пронађу нове партнере за сарадњу и развој технологија, поручују из Европске мреже предузетништва. Фокус овогодишњих сусрета су одрживи начин технолошке производње, паметна решења у технологији производње, одржива енергија и мобилност и алати за мерење.

КИСЕЛО ГРОЖЂЕ

НАСТАВЉА се прави егзодус немачке индустрије. Тако БАСФ подиже фабрику вредну десет милијарди евра у Зхањиангу у Кини, "Волксваген" покреће производњу електричних аутомобила у Тенесију, САД, а Ауди, такође, гради производне погоне у Америци. Немачки привредни стратези се теше да претерује онај ко говори о немачкој деиндустријализацији због сваке нове фабрике немачких компанија у Кини или САД. Многа отварања фабрика у иностранству више су добра него лоша вест за Немачку, сматрају они, али се неки други аналитичари питају није ли то утеха по оној "грожђе које не могу да дохватим је кисело".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева

ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева

АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.

17. 11. 2024. у 19:48

Коментари (0)

САДА ЈЕ СВЕ ЈАСНО: Ево ко су потенцијални ривали Србије у баражу Лиге нација