ПРЕДСЕДНИК НЕМАЧКЕ У ВАРШАВИ Штајнмајер одржао говор на годишњицу устанка у Варшавском гету у којем је убијено 56.000 Јевреја

Танјуг

20. 04. 2023. у 08:31

ФРАНК-Валтер Штајнмајер први је немачки председник који је одржао комеморативни говор на годишњицу устанка у Варшавском гету, у којем је пре 80 година скоро 56.000 Јевреја убијено или депортовано, преноси Дојче веле (DW).

ПРЕДСЕДНИК НЕМАЧКЕ У ВАРШАВИ Штајнмајер одржао говор на годишњицу устанка у Варшавском гету у којем је убијено 56.000 Јевреја

Foto: Profimedia

Немачки председник затражио је у среду опроштај на комеморацији на годишњицу устанка у Варшавском гету. 

- Стојим пред вама данас и молим за опроштај - рекао је Штајнмајер на комеморацији у Варшави, пренео је АП.

Он је рекао да га ужасни злочини које су Немци овде починили, испуњавају дубоким стидом. 

- Али истовремено, испуњен сам захвалношћу и понизношћу што могу да учествујем у овој комеморацији као први шеф немачке државе икад - рекао је Штајнмајер.

Он је на комеморацији, којој су присуствовали и председници Пољске Анджеј Дуда и Израела Исак Херцог, помирење те две земље са Немачком назвао „бескрајно драгоценим поклоном“.

- Са суровошћу и нехуманошћу за које немамо речи, Немци су прогањали, поробљавали и убијали Јевреје Европе, Јевреје Варшаве - рекао је Штајнмајер.

Упркос злочинима против човечности, Шоа, људи у Израелу и Пољској пружили су Немцима руку помирења.

- То је поклон који нисмо могли, а није ни требало да очекујемо - рекао је немачки председник и уједно поручио: „Морамо и желимо да сачувамо то чудо помирења и да га водимо у будућност.“

Штајнмајер је истакао историјску одговорност Немаца и задатак који су им преживели и мртви оставили: „Ми то прихватамо. За нас Немце, наша одговорност пред нашом историјом нема граница. Она остаје наш подсетник и наша мисија, сада и у будућности.“

Немачки окупатори су у јесен 1940. основали Варшавски гето, због наводног ризика од епидемије и тамо затворили Јевреје из целе Пољске. У једном тренутку тамо је на малом простору било збијено око 450.000 људи.

Дана 19. априла 1943. године, становници јеврејског гета устали су против СС-а и Вермахта. Устанак је трајао до средине маја. За скоро четири недеље, више од 56.000 Јевреја је убијено или одведено у концентрационе логоре и логоре за истребљење, наводи ДВ.

БОНУС ВИДЕО: ХИЉАДЕ ФРАНЦУЗА НА УЛИЦАМА И ТРГОВИМА - Протести у Паризу против реформе пензионог система

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (2)

РУСИ ОДУШЕВЉЕНИ АВРАМОВИЋЕМ: Све засмејао једним питањем (ВИДЕО)