МИР У СВЕТУ ЗАВИСИ ОД КИНЕ: Пекинг у фокусу НАТО И ЕУ
ПРОЦЕЊУЈЕ се да ће Кина до 2035. године имати 1.500 бојевих глава, упозорио је генерални секретар НАТО Јенс Столтеберг на годишњој конференцији Алијансе о разоружању, истакавши обавезу прилагођавања све опаснијем и конкурентнијем свету.
- А то подразумева ангажовање са Кином – нагласио је, истичући да Кина, која убрзано увећава свој нуклеарни арсенал, као глобална сила, има и глобалне одговорности, и да би Пекинг такође имао користи од повећане транспарентности.
Столтенберг је упозорио да је свет на раскрсници, и да у једном правцу предстоји колапс међународног поретка, а на другом алтернативни пут, развијања поверења у циљу безбедности, који неће бити лак ни брз, али је од виталног значаја. Такође је упозорио на ризке од развој вештачке интелигенције и аутономних система.
- Не можемо једноставно да бројимо и ограничавамо број алгоритама или система вештачке интелигенције које једна земља има, као што бројимо пројектиле и бојеве главе. Обезбеђивање стратешке стабилности у овом сложенијем технолошком окружењу захтеваће другачији приступ – казао је Столтенберг, што подразумева и изградњу већег поверења с Кином.
Односи с Пекингом су, очигледно, у фокусу Запада. Показала је то, дан раније, и расправа у Европском парламенту, која је одржана после недавне изјаве француског председника Емануела Макрона да Европа не треба да буде део криза које нису њене, као и да то што је ЕУ савезник САД не значи да треба да буде и њен вазал, инсистирајући на стратешкој аутономији.
Шеф европске дипломатије Ђузеп Борељ је признао да у ЕУ не постоји јединство када је реч о односима с Кином, истакавши да је то засновано на различитим ставовима међу земљама чланицама и грешкама услед недовољне координације између европских институција и држава ЕУ. Кину данас на Западу виде као важног посредника у могућем заустављају рата у Украјини. Такође, сматрају да није упутно у овако тешкој ситуацији даље затезати односе са трговинским савезником који много више извози у ЕУ него што из ње увози. Борељ је назначио важност економске безбедности, истичући да је она, једноставно, само – безбедност и да придев "економска" не мења суштину.
СТОЛТЕНБЕРГ: РУСИЈА НАЈВЕЋА ПРЕТЊА
Јенс Столтенберт је нагласио да је Русија тренутно "најдиректнија претња безбедности" и да настоји да поткопа темљење међународног система игрнорисањем, кршењем или напуштањем већег дела мреже интернационалних споразума о контроли наоружања. Истакао је и да је Кремљ повећао провокативну нуклеарну реторику. "Али, они неће успети. Озбиљно схватамо претње Русије, али нећемо бити заплашени", рекао је Столтенберг. Додао је да Иран и Северна Кореја такође флагрантно развијају сопствене нуклеарне програме.
МАКРОН СВЕ ИЗНЕНАДИО: Ево шта каже о преговорима са Путином
ФРАНЦУСКИ председник Емануел Макрон рекао је да не искључује могућност преговора са руским председником Владимиром Путином „када контекст дозвољава“.
17. 11. 2024. у 21:03
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.
17. 11. 2024. у 19:48
"ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ": Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у
ВОДИТЕЉКА Оливера Ковачевић је о својим почецима, изазовима у послу, о томе зашто понекад пожели да буде викиншка ратница, као и о свему што јој даје снагу и инспирацију.
17. 11. 2024. у 09:28
Коментари (0)