КИНА ТЕСТИРАЛА НОВУ ХИПЕРСОНИЧНУ РАКЕТУ: ИЦБМ ДФ-27 може да продре у одбрамбене системе на копну САД

П. З. С. /eurasiantimes.com

14. 04. 2023. у 22:08

МЕЂУ морем открића које је процурео поверљиви документ Пентагона је алармантно откриће да је Кина тестирала хиперсоничну ракету дугог домета названу „ДФ-27“ која може да продре у одбрану копна САД.

КИНА ТЕСТИРАЛА НОВУ ХИПЕРСОНИЧНУ РАКЕТУ: ИЦБМ ДФ-27 може да продре у одбрамбене системе на копну САД

Фото: Shutterstock/Илустрација


Иако су откривања везана за рат Русије и Украјине привукла пажњу, поверљиви документи такође нуде значајан увид у безбедносне ризике које Кина представља за САД. На пример, документ је открио како је Кина пристала да испоручи смртоносно оружје Русији, без давања додатних детаља.

Међутим, најшокантнији је кинески тајни тест ДФ-27 ИЦБМ, који та земља, али ни Сједињене Државе нису објавиле. Вашингтон пост је известио да је Пекинг 25. фебруара 2023. извео тест са својом најновијом напредном експерименталном ракетом, ДФ-27 ИЦБМ.

Према документу, ракета је летела 12 минута преко 1.300 миља (2.100 километара) и имала је „велику вероватноћу“ да пробије амерички одбрамбени систем од балистичких ракета.

Цурење је, дакле, разоткрило огромне скокове које је Пекинг направио у свом хиперсоничном програму.

-ДФ-27 је дизајниран да побољша способност Кине да држи мете у опасности изван Другог ланца острва и поседује велику вероватноћу да продре у одбрану од балистичких ракета САД, наводи се у дневном ажурирању обавештајних података објављеном 28. фебруара, када је и извештај процурео на мрежи.

Раније је у извештају Министарства одбране из 2021. године наведено да је ракета имала домет од 5.000 до 8.000 километара. То значи да ДФ-27 може достићи било коју мету у источној или југоисточној Азији и значајном делу Пацифика, укључујући Гуам, где се налазе стратешке америчке војне базе.

Фото: Јутјуб/CNA

Нова ракета има способност „хиперсоничног клизања“ поред свог повећаног домета, што је чини моћнијим „убицом носача“ од својих претходника тако што је у стању да маневрише да побегне од америчке и савезничке ракетне одбране, наводи се у мишљењу које је написао Џош. Рогин.

Иако су детаљи о најновијој хиперсоничној ракети и даље оскудни, неки претходни извештаји идентификовали су ДФ-27 као припадник исте треће генерације кинеског стратешког нуклеарног оружја као и ДФ-41.

У извештајима се такође наводи да је домет ДФ-27 од 4.500 до 7.000 километара упоредив са дометом ДФ-4 или ДФ-4А. Очекује се да ће бити опремљен хиперсоничним оружјем дизајнираним и тестираним за напад на копно САД или поморско постројење на Хавајима.


ХИПЕРСОНИЧНА ПРЕТЊА КИНЕ РАСТЕ

Међутим, ово није први кинески хиперсонични тест који је узнемирио Сједињене Државе. Кина је 2021. тестирала нуклеарну ракету која је носила хиперсонично једреће возило које је обишло свет и промашило намеравани циљ са веома малом маргином. Други тест је наводно спроведен убрзо након тога.

Генерал Џон Хајтен, потпредседник Здруженог начелника штабова, раније је рекао за ЦБС Њуз коментаришући кинеско тестирање хиперсоничног оружја да би тестови „требало да створе осећај хитности“ у САД. Пентагон је од тада пажљиво пратио развој хиперсоничног оружја у Кини.

Прошле године, Пентагонов извештај се бавио претњом коју представља ДФ-17. Писало је: „ДФ-17 је успешно прошао неколико тестова и оперативно је распоређен. Док је ДФ-17 првенствено конвенционална платформа, може бити опремљен и нуклеарном бојевом главом”.

Фото АП

Позивајући се на тврдњу кинеског војног стручњака, Пентагон је додао да је „примарна сврха ДФ-17“ ударање по базама и флотама у западном Пацифику.

Међутим, кинеске хиперсоничне могућности нису ограничене на ДФ-17, а амерички генерали су то признали у више наврата. Дана 10. марта ове године, главни научник у сектору за науку и технологију у Одбрамбеној обавештајној агенцији обавестио је америчке законодавце да Кина тренутно надмашује Русију у погледу подршке инфраструктури и бројевима система када су у питању хиперсоничне способности.

Подкомитет за оружане снаге Представничког дома слушао је сведочење Пола Фрајшлера(Paul Freisthler), главног научника за аналитичку грану ДИА-е, који је тврдио да је Кина направила значајан напредак у стварању конвенционалне и нуклеарно наоружане хиперсоничне ракетне технологије и способности кроз интензивне, фокусиране инвестиције, развој, тестирање и примену.

Поред тога, Кина такође поседује интерконтиненталну балистичку ракету ДФ-41 опремљену хиперсоничним једрећим возилом. Ракета ДФ-41, која има радни домет већи од 14.000 километара, наводно би могла да носи око десет нуклеарних бојевих глава које независно гађају, што је чини способном да нападне било коју област на Земљи.

Осим тога, Кина поседује и противбродску хиперсоничну ракету ИЈ-21 која би могла да погоди циљ брзином од 3.400 метара у секунди (11.155 стопа у секунди) након путовања брзином од 6 маха током целе путање, а затим и брзином од 10 маха његову терминалну брзину.

Кинеске противбродске хиперсоничне ракете су опасније, јер високи амерички команданти верују да ракете могу погодити покретне мете. Оне могу да врше динамичко маневрисање током поновног уласка, омогућавајући им да ударе у масивне бродове током завршне фазе лета. Ово им је донело надимак „убице из носача авиона“.

Уз ову већ снажну Кину, ДФ-27 би могао представљати значајан ризик за Сједињене Државе, исмевајући њихове одбрамбене способности против ракета. Пошто се спекулише да ДФ-27 носи и конвенционално и нуклеарно оружје, могао би се сматрати тактичким и стратешким оружјем.

Претња је погоршана чињеницом да Сједињеним Државама или било ко од њихових савезника тренутно недостаје кредибилна одбрана од кинеских хиперсоничних пројектила. Много је теже пресрести хиперсоничне ракете јер се крећу брзином без преседана и могу се скренути са курса.

Штавише, иза Кине, САД нису биле у стању да развију хиперсоничну ракету. У ствари, након низа неуспешних тестирања, Вашингтон је недавно одлучио да напусти свој ракетни програм АГМ-183 АРРВ како би се могао фокусирати на друга хиперсонична оружја која су још у развоју.

Значајан јаз у хиперсоничним способностима између два противника натерао је Сједињене Државе да седе и гледају. Претња коју представљају хиперсоничне ракете дугог домета Пекинга погоршана је растућим тензијама у вези са питањем Тајвана између две земље. Кина је недавно симулирала војне вежбе на мору које окружује Тајван и касније закључила да је „спремна за борбу“.

Војни стручњаци и део особља Сједињених Држава упозорили су да је могућ сукоб између две огромне војске. У том контексту, кинеске хиперсоничне ракете дугог домета, попут ДФ-27, могу угрозити неке стратешке америчке војне имовине у Пацифику.

БОНУС ВИДЕО - ПОГЛЕДАЈТЕ ИСПАЉИВАЊЕ "МОСКИТ" КРСТАРЕЋЕ РАКЕТЕ: Вежбе руске Пацифичке флоте у Јапанском мору

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (1)

ЛЕПОТА У СКЛАДУ СА ПРИРОДОМ:  Еco-friendly beauty производи