НОВА ЗАШТИТА РУСКИХ ТОС-1А: У страху од украјинских дронова Русија поставља „заштитне кавезе“ на свој смртоносни ВБР

П. З. С. /eurasiantimes.com

11. 04. 2023. у 21:45

РАСПОРЕЂИВАЊЕМ руског смртоносног ТОС-1А „Солнцепек“ на линије фронта где бесне интензивне борбе, Москва је наводно поставила „кавезе“ на ове системе ВБР како би минимизирала утицај потенцијалног непријатељског напада.

НОВА ЗАШТИТА РУСКИХ ТОС-1А: У страху од украјинских дронова Русија поставља „заштитне кавезе“ на свој смртоносни ВБР

Фото принтскирн телеграм vysokygovorit


Од 8. априла, слике које приказују ове заштитне структуре инсталиране на ТОС-1А почеле су да се појављују на мрежи. Роб Ли, виши сарадник на Институту за спољну политику, објавио је на Твитеру фотографију система рекавши: „Чак и руски ТОС-1А термобарични МЛРС добијају кровне екране“.

Ако су извештаји у руским медијима нешто што је могуће, непријатељи не могу да избегну удар ракета које овај систем испаљује чак ни у рововима, што га чини једним од најстрашнијих руских оружаних система на бојном пољу.

Од почетка руске офанзиве, ови системи су коришћени за гранатирање украјинских положаја са разорним ударом. Руске оружане снаге напале су украјинске положаје термобаричним ракетама калибра 220 мм. Вакумске бомбе, познате као термобарично оружје, су двостепена муниција која производи масивне експлозије.

Амерички стручњак за одбрану, Дејвид Хамблинг, недавно је изјавио да је најбржи метод да се неутралише овај систем оружја да се одмах лоцира и уништи лансере пре него што могу да их испале. Хамблинг је нагласио колико су ови МЛРС били витални за руску војску, осим што је изразио забринутост због огромне штете коју могу да нанесу инфраструктури Украјине.

Према организацији Oryxspioenkop ОСИНТ, Украјина је уништила један, оштетила другиу и запленила четири из ове серије МЛРС.

Разумљиво је зашто би Украјина желела да их гађа, с обзиром на смртоносне ефекте овог оружја, које лансира ракете са термобаричним, или гориво-ваздушним експлозивом, бојевим главама које апсорбују кисеоник из околине да би произвеле експлозију високе температуре.

Почетком сукоба прошле године, снимак који је објавила Служба безбедности Украјине показао је када се украјински дрон забио у ТОС-1А баш када се МЛРС спремао да пуца. Са порастом употребе дронова од стране Украјине последњих месеци, претња од напада дроновима на један од ових бацача пламена можда никада неће нестати.

Са своје стране, Русија вероватно зна да би Украјинци покушали да разнесу овај систем како би спречили разорне нападе на сопствене позиције. Ово објашњава зашто су руске трупе користиле „кавез за заштиту“ на МЛРС, упркос незадовољавајућим борбеним резултатима ових заштитних структура на руским тенковима.

 


ЗАШТИТНИ КАВЕЗЕС НА ВРХУ ТОС-1А

Русија има хиљаде тенкова, МЛРС и оклопних возила која су сва подложна нападима украјинских војника који користе џавелине и друго противоклопно оружје. Русија је покушала да реши овај проблем пре ескалације свог рата у Украјини тако што је заварила летвице домаће производње на врх неких својих тенкова.

Међутим, недељама након што је почео рат, постало је очигледно да необични додаци руским тенковима који су названи „кавези за решавање проблема“ нису умањили моћ продора украјинске муниције.

Кавези, који се такође називају оклопом од летвица, оклопом од шипки, оклопним кавезом и оклопом за одвајање, јединствена су одбрана која се користи на тешким војним возилима како би се смањила штета коју доноси високоексплозивно противтенковско (ХЕАТ) оружје.
Први кавези су примећени на руским тенковима Т-80 који су марширали на Крим у новембру 2021. У то време, видео снимак ТикТок-а приказивао је тенк Т-80 из совјетске ере како се провлачи кроз блато са куполом прекривеном нечим чудним - кровом од металних летвица.

Међутим, убрзо након тога, украјинске снаге су почеле да тестирају џавелине на статичним циљевима који су такође били у кавезима као одговор. Исходи нису слутили на добро руским снагама у наредним месецима, јер су украјински АТГМ уништили неколико руских тенкова, упркос кавезима постављеним на њима.

Пензионисани генерал-мајор Патрицк Донахое, бивши шеф војног центра изврсности за маневаре у Форт Беннингу, у Џорџији, рекао је за EurAsian Times: „Употреба оклопа са летвицама или оклопа - постоји најмање од Другог светског рата. Показало се да је ефикасан против високоексплозивних противтенковских (ХЕАТ) бојевих глава тако што је или раздвојио бојеву главу или присилио на рану детонацију и рано формирање растопљеног млаза који се користи за продор у оклоп возила. Ове бојеве главе су познате као „обликована пуњења“. Видели смо недавно коришћење ових оклопних система са РПГ кавезима који су били постављени на Стрикерима у Ираку и Авганистану. Употреба двоструких тандем бојевих глава у модерним противтенковским пројектилима је начин да се продре у ове одвојене оклопне системе, па чак и „реактивни“ оклоп који експлодира при контакту како би распршио растопљени млаз. Џавелин је такав систем.”

Након што је почео рат, Руси су такође опремили своје архаичне и слабе тенкове Т-62 оним што је тада било познато као „кавезе за решавање проблема“ пре него што су их послали у битку.

Међутим, руске трупе и војни стручњаци су такође довели у питање корисност ових кавеза који тврде да је нанео више штете него користи посадама тенкова.

Раније је капетан руског тенка Алексеј Ухачов рекао часопису Московски Комсомолец: „Заварили смо решетке на врх наших тенкова, али смо их на крају уклонили. На првом месту, решетке стварају проблеме: митраљез се не окреће, антене се закаче за решетку, радио прегорева, а ви немате комуникацију.

Фото: Принтсцреен

Решетке, које су тенкисти назвали „роштиљ за роштиљ“, нису успеле да одбију ракете на бојном пољу. Ухачов је наставио, рекавши да је још горе ако посада мора да побегне из тенка са кавезом на крову јер би их метална решетка затворила у куполу.
EurAsian Times је дошао до војних стручњака, који су дошли до сличног закључка о ефикасности структуре.

Војни вештак потпуковник Ј.С. Содхи (ретд) је објаснио: „Заштитни кавези су заварене решетке на врху тенка како би се спречили напади дронова и других пројектила. Они су гломазни и обавијају куполу тенка као кавез. Купола је најкритичнији део тенка јер има веома танак оклоп и у њему се налази посада тенка, секундарно наоружање и системи радио комуникације.

Он је наставио: „Доживљавајући велике губитке својих оклопних борбених возила (ОБВ) у продуженом рату Русије и Украјине, Русија је почела да користи „импровизоване оклопне летве” који се такође називају „кавези за заштиту” на својим тенковима како би минимизирала своје губитке. Заштитни кавези се нису показали ефикасним ни у овом рату ни у рату Јерменије и Азербејџана 2020, одакле су Руси копирали ову идеју.

Иако су ови кавези безвредни против великог оружја баченог из ваздуха и противтенковских вођених пројектила, они би могли да обезбеде одређену одбрану од малих бомби које бацају комерцијални дронови. Кавези не пружају никакву заштиту од бочних напада другог оружја.

Међутим, ако Украјина одлучи да нападне ове системе тешким беспилотним летелицама или ракетама, стручњаци верују да су врло мале шансе да ће преживети.

БОНУС ВИДЕО - ПОГЛЕДАЈТЕ ИСПАЉИВАЊЕ "МОСКИТ" КРСТАРЕЋЕ РАКЕТЕ: Вежбе руске Пацифичке флоте у Јапанском мору

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АЛАРМАНТНО! ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА: Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".

04. 11. 2024. у 16:15

Коментари (0)

Цедевита подржава клинЦЕ креативЦЕ: Деца из СОС Дечјег села Србија освојили јавност уметничким делима у склопу кампање Буди ТУ. Буди ЦЕ.