ГОДИНУ ДАНА ОД ЗАБРАНЕ УЗГОЈА МАКА У АВГАНИСТАНУ: Да ли ће овакве одлуке довести до потражње синтетичких опијата?

Ђ.Г.

11. 04. 2023. у 19:13

ПРОШЛО је скоро годину дана откако су талибани забранили узгој мака у Авганистану који се користи за производњу опиоида. Утицај овог потеза ће ускоро погодити глобална тржишта, с обзиром на кашњење од фарме до купца.

ГОДИНУ ДАНА ОД ЗАБРАНЕ УЗГОЈА МАКА У АВГАНИСТАНУ: Да ли ће овакве одлуке довести до потражње синтетичких опијата?

Фото: Танјуг/АП Пхото

Помислили бисте да би то донело добродошао уздах олакшања. Очигледно не. Извештаји  сада сугеришу да недостатак авганистанског хероина на глобалном тржишту и смањење доступних природних опиоида као што је хероин може довести до повећане употребе синтетичких опиоида као што је фентанил. Ако је то случај, онда је то само зато што су Вашингтон и Запад отприлике подједнако компетентни у сузбијању наглих смртних случајева од предозирања дрогом као што су се бавили узгојем авганистанских опиоида у време када су имали контролу над земљом. Синтетички опиоиди из Кине и Мексика се све више користе, као и они који се набављају на рецепт у оквиру америчког здравственог система.  

Током Глобалног рата против тероризма под вођством САД који је почео у Авганистану 2001. године, предозирање хероином у САД и другде је порасло. Упркос томе што је две деценије имао контролу над земљом и њеном владом, Вашингтон не само да није успео да ограничи пољопривреду и извоз авганистанског опијума, већ је надгледао повећање.

У фебруару 2004. године, тадашњи помоћник америчког секретара за међународне наркотике и послове спровођења закона, Роберт Чарлс, изнео је пред Конгресом нову политику за сузбијање „наркотероризма“ у Авганистану. Он је навео жељу да се помогнеавганистанској влади коју подржавају САД у њеном циљу „да елиминише узгој опијумског мака и трговину за 10 година“. Пројекат би укључивао распоређивање УСАИД-а повезаног са ЦИА-ом у областима за узгој мака како би се помогло у проналажењу алтернативних решења за пољопривреду . Али увек су постојале јаке сумње у искреност таквих напора. Политички документ америчког Министарства правде из 1991. оптужио је ЦИА-у за „саучесништво у трговини наркотицима“ у Авганистану, наглашавајући да „ тајне операције ЦИА-еу Авганистану, на пример, претворили су јужну Азију из самосталне опијумске зоне у главног снабдевача хероином за светско тржиште. ” 

ЦИА би свакако била у позицији да зна, пошто је подржавала муџахедине џихадистичке борце против Совјетског Савеза у Авганистану током Хладног рата, док се трговина људима одвијала испред њеног носа. Очигледно старе навике тешко умиру. 

2010. године, бивши директор Федералне службе за контролу дрога Русије Виктор Иванов састао се са званичницима НАТО-а да затражи мандат за уништавање поља мака, наводећи 30.000 смртних случајева повезаних са опијумом у Русији.

- Не можемо бити у ситуацији да уклонимо једини извор прихода људи који живе у другој најсиромашнијој земљи на свету, а да не можемо да им пружимо алтернативу - одговорио је  портпарол НАТО-а Џејмс Апатурај, преноси Ројтерс . 

Очигледно, они једноставно нису били толико заинтересовани. Сада се чини да је мисија САД и НАТО-а за борбу против побуњеника служила делимично као покриће за чување и заштиту опијумских поља од уништења – што су талибани већ радили пре америчке инвазије 2001. године. Подупирање западних проксија није јефтино, а неке ствари једноставно нису прикладне за рачуноводствене књиге код куће. Није тајна да ЦИА има историју коришћења наркотика да подржи интересе САД у иностранству, док истовремено оптужује локалну опозицију да управо то ради – од Никарагве и Хаитија до југоисточне Азије, Индокине, па чак и Француске. 

Према подацима Стејт департмента из архива пре 2001. године, талибанским забранама узгоја мака „недостајало је кредибилитета“.  Ипак, јавне изјаве Вашингтона о искорењивању никада нису дошле до плода. Слично томе, Вашингтон је у марту 2020. године са смехом оптужио председника Венецуеле Николаса Мадура за „партнерство нарко-тероризма са ФАРЦ-ом у протеклих 20 година". То је било упркос безусловној подршци Вашингтона јужноамеричког савезника, Колумбије – стварне нарко-државе чија производња кокаина експлодирала под вођством бившег председника Ивана Дукеа.

Вашингтон је историјски био и неискрен и некомпетентан када је у питању борба против употребе недозвољених дрога. Чињеница да талибани коначно имају прилику да ураде оно што Вашингтон никада није могао или хтео да уради – упркос тврдњама о супротном – затвара један отвор. Међутим, то неће спасити Вашингтон од сопствених неуспеха на фронту дроге, пренео је РТ.

БОНУС ВИДЕО: ЕВАКУИСАНО ЧИТАВО МЕСТО - У Минесоти из шина исклизнули вагони теретног воза

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева

ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева

АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.

17. 11. 2024. у 19:48

ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ: Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у

"ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ": Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у

ВОДИТЕЉКА Оливера Ковачевић је о својим почецима, изазовима у послу, о томе зашто понекад пожели да буде викиншка ратница, као и о свему што јој даје снагу и инспирацију.

17. 11. 2024. у 09:28

Коментари (0)

НЕЋУ ДА КАЖЕМ ДА ЈЕ СА НОВАКОМ ЛАКШЕ ИГРАТИ, АЛИ СИНЕР...: Руд после пораза у Торину