МАКРОН СЕ ОБРУШИО НА АМЕРИКУ: "Не треба да будемо њихови следбеници"

ФРАНЦУСКИ председник Емануел Макрон рекао је да Европи није у интересу јачање кризе око Тајвана и да треба да следи стратегију независну и од Вашингтона и од Пекинга.

МАКРОН СЕ ОБРУШИО НА АМЕРИКУ: Не треба да будемо њихови следбеници

Фото: Shutterstock/Илустрација

Макрон се управо вратио из тродневне државне посете Кини, где га је топло дочекао кинески председник Си Ђинпинг. 

Кина је јуче почела војне вежбе код Тајвана, што многи на Западу тумаче као реакцију на састанак тајванске председнице Цаи Инг Вен са председником Представничког дома америчког Конгреса Кевином Макартијем у среду.

"Европа не би требала да заоштрава сукоб"

Макрон је рекао да Европа не би смела да заоштрава сукоб у вези с Тајваном, него да покуша да изградити сопствену позицију као трећи пут између Кине и САД, у изјави за Лес Ецхос и Политико током посете Кини.

- Најгоре би било да ми Европљани морамо да будемо следбеници у том питању и прилагодимо се америчком ритму или кинеском претеривању - рекао је француски председник за Политико.

Европа мора више да финансира своју одбрамбену индустрију, да развија нуклеарну и обновљиву енергију и смањи зависност о америчком долару како би ограничила ослањање на САД, рекао је Макрон.

БОНУС ВИДЕО: СВЕЧАНОСТ ИСПРЕД ЈЕЛИСЕЈСКЕ ПАЛАТЕ - Председник Србије Александар Вучић у посети Француској

(Index)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

НОВИ СТРАВИЧНИ ДЕТАЉИ СМРТИ МАРИЈЕ (21): Док лежала непомична, радник повукао језив потез који је шокирао све (ВИДЕО)

НОВИ СТРАВИЧНИ ДЕТАЉИ СМРТИ МАРИЈЕ (21): Док лежала непомична, радник повукао језив потез који је шокирао све (ВИДЕО)

Смрт Марије (21) након банџи скока у Бразилу добила је нови обрт пошто сведок тврди да је запослени уклонио њену ГоПро камеру са места несреће.

16. 06. 2026. у 12:22

ПОРЕКЛО ЕДИНА ЏЕКА: Рођен у Сарајеву, али корени Дијаманта су са друге стране БиХ

ПОРЕКЛО ЕДИНА ЏЕКА: Рођен у Сарајеву, али корени Дијаманта су са друге стране БиХ

У ЈЕДНОМ интервјуу за британске медије описао је тај период као време преживљавања, истичући да рат тера децу да много раније одрасту и суоче се са животним лекцијама за које нису спремна.

19. 06. 2026. у 07:02

Коментари (3)

РУТИНСКИ ТРИЈУМФ МАРОКА ЗА ПРВО МЕСТО У ГРУПИ Ц: Шкоти немоћни против првака Африке