НАТО ОТВОРИО СВЕМИРСКИ ФРОНТ: Основан "Стални надзор Алијансе из свемира (APSS)"

Борис Субашић

09. 04. 2023. у 15:00

НАТО је недавно обзнанио стварање космичког огранка под именом "Стални надзор Алијансе из свемира(APSS)" у коју ће бити укључени не само војни системи, већ и "мобилисани" цивилни сателити и њихова инфраструктура на земљи. Тиме је озваничена тотална милитаризација свемира.

НАТО ОТВОРИО СВЕМИРСКИ ФРОНТ: Основан Стални надзор Алијансе из свемира (APSS)

фото: Википедија

НАТО је недавно обзнанио стварање космичког огранка под именом "Стални надзор Алијансе из свемира(APSS)" у коју ће бити укључени не само војни системи, већ и "мобилисани" цивилни сателити и њихова инфраструктура на земљи. Тиме је озваничена тотална милитаризација свемира.

printscreen NATO

Саопштење о оснивању "Сталног надзора Алијансе из свемира(APSS)"

У званичном саопштењу Алијанса је прецизирала да остваривање "сталног надзора" значи да ће сви војни и цивилни космички ресурси омогућавати НАТО- у да прикупља податке "на било којој локацији у било ком тренутку". Унапређење "свеукупне обавештајне способности" планирано је кроз "ефикаснију употребу космички-базираних средстава, технологија и података, било да су у државном или комерцијалном власништву"

Наглашено је да циљ АПСС није стварање нових сателитских ситема у власништву НАТО-а, већ коришћење "постојећих и будућих свемирских средстава савезничких замаља" повезаних у "НАТО виртуелну констелацију под називом Аквила, Аналитички алати вештачке интилигенције биће кључни за боље управљање растућим количинама података".

Документ о стварању "свемирског НАТО-а" потписали су представници САД, Канаде, Велике Британије, Белгије, Бугарске, Финске, Француске, Грчке, Мађарске, Италије, Луксембурге, Холандије, Норвешке, Португала, Румуније, Шпаније, Турске и Шведске. Иницијатор пројекта била је Британија уз образложење да је "руска нелегална инвазија на Украјину истакла важност трајне способности за надзор из свемира", а он је озваничен на фебруарском састанку министара одбране НАТО у Бриселу. Тада је одлучено и да се Кијеву испоручи наоружање и опрема вредна 240 милиона долара, укључујући средства за електронско ратовање.

Руски одговор

Да се космички рат захуктао потврдило је саопштењем од 5. априла Министарство иностраних послова Руске Федерације: "Кијевски режим, уз учешће стручњака из низа страних држава, покушава да утиче на руске цивилне комуникационе сателите. То је нечувено кршење међународног права. Руска страна има право да одговори на одговарајући начин. Све неопходне могућности за то су доступне".

У саопштењу нема детаља, али претпоставља се да је реч о угрожавању мреже од геостационарних сателита ГЛОНАСС (Глобални навигациони сателитски систем) који је руски пандан америчком ци-пи-ес (GPS) систему за глобално сателитско позиционирање и навигацију. Без оваквих сателитско-информатичких мрежа модерне војне операције су незамисливе. Њих користе сви, од пешадинца који се помоћу паметног телефона боље оријентише него са картом и бусолом, преко ваздухоплова и бродова, до паметних ракета које управо захваљујући сателитима прецизно погађају циљеве.Угрожавање ГЛОНАСС-а изазвало би у Русији последице какве би имало ометања џи-пи-еса на Западу, па упозорење Москве да ће "одговорити на одговарајући начин" није нимало наивно.

фото: Википедија

Извиђачки сателити

Руска делегација у УН је почетком 2023. открила да "свемирски НАТО" већ функционише и навела је 200 комерцијалних сателита и 20 аналитичких центара из западних земаља које Кијеву испоручују податке из свемира. Као шпијуне Кијева, Руси су именовали приватне фирме у САД, Канади, Француској, Италији и Финској.

На годишњем симпозијуму Свемирске фондације (Space Foundation) у Колорадо Спрингсу амерички званичници су новинарима отворено говорили о сададњи са Украјином.

- Моћ информација побеђује. За обавештајног професионалца задивљујујуће је када види да се информатичка предност на бојном пољу до успешно супротставља супериорној опреми и људству. То је просто невероватно - рекао је Дејвид Готје, директор комерцијалних операција у Националној геопросторно-обавештајној агенцији(NGA).

фото: Википедија

Амерички шпијунски сателит "корона"

Он је открио да је, још пре него што је сукоб у Украјини почео, његов тим "почео да олакшава и координира независне приватне напоре да директно пруже своје производе и услуге Украјини", али и Европској команди Војске САД И НАТО-у. Као компаније које су пружале подршку кијеву навео је Планет, Максар, БлекСкај и Капела(Planet, Maxar, BlackSky and Capella). Готје је рекао да је било довољно да позове телефоном телефоном ове компаније и изда им смернице шта треба да раде.

Следећа је Кина?

Стејси Диксон, главни заменик директора Националне обавештајне службе, додала је да је Обавештајна заједница САД "замолила неколико комерцијалних компанија" да пошљаљу снимке кретања руске војске "уочи инвазије на Украјину", а затим да наставе исти посао током рата.

Тод Харисон, из Центра за стратешке и међународне студије (ЦСИС) нагласио је да употреба комерцијалних сателитских комуникација представља историјску промену: "Ово мења начин на који се боримо, и начин на који свет може да види борбу...Конфликт у Украјини такође вероватно мења начин на који ће Кина размишљати о било каквој потенцијалној војној акцији на Тајвану. Посматрање како Русија губи информациони рат због великог учешћа комерцијалних космичких оператера, може значити да Пекинг неће бити вољан да дозволи да им се то догоди и да ће можда бити агресивнији у циљању комерцијалних оператера".

фото: Википедија

GPS навигациони сателит

Да ће Америка у будућности водити рат на Далеком Истоку сугерисала је и Лин Рајт, бивша заменица директора Поморске обавештајне службе. Она је открила и да "америчке и савезничке комерцијалне компаније" имају договор да не објављују никакве информације о кретању украјинских снага и Владимира Зеленског.

- У рату у Украјини су западне владе и јавност прилично уједињени и сложни у томе како да одговоре на руску инвазију. Сви знају ко је лош момак, укључујући и компаније за комерцијална сателитска снимања. Неће бити исто у борби у Азији, јер ће вероватно постојати мноштво конкурената који би можда желели да открију акције САД. А у неким случајевима, као што су поморске снаге, било би прилично лако за оператере отвореног кода да прате војна кретања - рекла је Лин Рајт.

ВИШЕ ОД СЛИКА

ДИРЕКТОР комерцијалних операција у америчкој Националној геопросторно-обавештајној агенцији(NGA), Дејвид Готје, каже да је помоћ коју Кијеву пружају западне комерцијалне фирме сада превазишла снимке и да је укључила друге врсте података и анализа: "Разговарали смо са компанијама као што је Хокај 360 (Hawkeye 360) и схватили да постоје и производи са додатом вредношћу, које треба на неки начин испоручити онима који воде борбе. Могућност откривања и разумевања ГПС сметњи које се дешавају на бојном пољу је невероватно важна".

МОБИЛИЗАЦИЈА ДО БАНКРОТА

ЦИЉ компанија за комерцијална сателитска снимања није банкрот, чак ни из патриотских побуда, већ добит коју остварују продајом својих података. Могућности да у тржишној утакмици податке могу да купе и амерички противници, Национална извиђачка канцеларија(NRO) је искористила као аргумент за доношење контроверзне уредбе која омогућава овој агенцији да бесплатно узима податке приватних предузећа! Том уредбом је установљена Цивилна свемирска резервна флота (CSAF), коју чине комерцијалне фирме, чије податаке агенција трајно одузима док су "мобилисане".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (2)

ВЕЛИКА ЧАСТ: Душан Мандић кандидат за најбољег ватерполисту Европе