КИНА И РУСИЈА НИСУ ДОВОЉНЕ: Ево због чега ће Путин и Си врбовати моћног савезника
У ПОКУШАЈУ да угрози примат долара у свету и успостави трговину домаћим валутама, Русија ће морати да реши питање Индије, без које ће оспоравање глобалне доминација долара бити тежак задатак, пише индијски аналитичар Мохамед Зехан за портал Тхе Дипломат.
- Проблем за Путина је што Индија и даље сумњичаво гледа на Кину, због дугих сукоба на граници, и мало је вероватно да би Њу Делхи био спреман да сарађује са Пекингом на изградњи паралелне економије ослобођене долара - пише Зехан.
Он наводи да је прошле недеље у Њу Делхију одржан веома значајан састанак, који је прошао незапажено у западним медијима. Наиме, на маргинама састанка Шангајске организације за сарадњу (ШОС), Николај Патрушев, секретар моћног руског Савета безбедности се састао са индијским премијером Нарендром Модијем.
- Откако је почео рат у Украјини, руска економија се у великој мери ослањала на трговинске везе са Индијом и Кином како би наставила своје ратне напоре. Обим санкција Запада Москви без преседана значио је да је руски председник Владимир Путин морао у суштини да изгради паралелну економију како би заобишао трансакције у доларима и одржао те везе. Управо тако, након инвазије, трговина Русије са Кином у кинеским јуанима увећана за невероватних 80 пута. На састанку са кинеским председником Си Ђинпингом прошлог месеца, Путин је говорио о дугорочном плану да се ослања на јуан као своју валуту по избору - пише Зехан и додаје да ће тај план у једном тренутку морати да укључи Индију, јер се захваљујући убрзаној куповини нафте, индијски увоз из Русије повећао за невероватних 400 посто током прошле фискалне године.
Русија је сада четврти по величини трговински партнер Индије и стога не чуди што је Патрушева на свом путовању пратио председник Росњефта, руске државне нафтне компаније, који је потписао споразум са Индијском нафтном корпорацијом о повећању залиха.
У међувремену, на одвојеном састанку у Њу Делхију, заменик председника Државне думе — доњег дома руског парламента — покренуо је заједничку дигиталну валуту коју воде Индија, Кина и Русија. А прошле недеље, најновија руска спољнополитичко саопштење помиње Индију и Кину као своје најближе савезнике.
- Све то звучи сасвим разумно са становишта Москве. Проблем за Путина је, међутим, што Индија и даље сумњичаво гледа на Кину, због дугих сукоба на граници, и мало је вероватно да би Њу Делхи био спреман да сарађује са Пекингом на изградњи паралелне економије ослобођене долара. Након што су 2020. избили смртоносни сукоби на граници, Индија је раскрстила са разним кинеским апликацијама за паметне телефоне, и инвеститорима. Прошле године покренула је разне истраге о утаји пореза против кинеских предузећа. Тај општи тренд економског раздвајања такође, барем делимично, дугује Модијевом протекционистичком жару у изградњи домаће производње - пише Зехан.
Он наводи да ништа од овога не значи да Индија не жели да оспори глобалну доминацију долара. Забринутост око западне хегемоније већи је део индијске стратешке културе него што већина у Вашингтону мисли, а широка употреба економских санкција од стране Запада узнемирила је многе у Њу Делхију током година. Прошле године, индијска централна банка, Резервна банка Индије, дозволила је трговину рупијама, чиме је омогућила јаче везе са земљама под западним санкцијама.
- Али ако Путин жели да искористи ову конвергенцију интереса да задржи своју паралелну економију, мораће да пронађе начин да ублажи тензије између Пекинга и Њу Делхија на њиховој граници на Хималајима.
Многи су скептични да Путин може да наговори Сија да то уради. Ипак, граница са Индијом такође све више постаје фуснота у сопственим стратешким приоритетима Кине, јер она гледа на веће добитке на глобалној сцени. Током последњих неколико месеци, Кина се позиционирала као стратешка алтернатива САД, свуда од Украјине до Пацифика и Блиског истока. Како се тензије захуктавају око Тајвана, Пекинг све више помера свој фокус на изградњу отпорности на потенцијални економски ударац са Запада.
Ако Путин буде у стању да се прилагоди тим већим амбицијама, када се вероватно састане са Модијем и Сијем у ШОС-у, а можда и са Г-20 касније ове године, нови блок би се могао формирати на истоку. То је тренд који би сви у Вашингтону требали много пажљивије да прате - закључује Зехан.
БОНУС ВИДЕО: ЗЕЛЕНСКИ НА ЛИНИЈИ ФРОНТА - Председник Украјине посетио војнике у Бахмуту
Препоручујемо
РУСИЈА ЈЕ ИЗА ЊЕ: Знате ли која држава има највише временских зона?
07. 04. 2023. у 22:19
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ОДВЕЛИ СУ МЕ У ШАТОР, ОДУЗЕЛИ ПАСОШ" Наша певачица очи у очи са Гадафијем: "Нисам била свесна шта се дешава"
ПЕВАЧИЦА је била веома млада и није била свесна шта се дешава...
16. 12. 2024. у 09:20
Коментари (1)