МАЛИ КОРАК НА ПУТУ МИРА: Реакције на посету Макрона и Урсуле фон дер Лајен Кини
Опрез. То је реч којом би најбоље могао да се прокоментарише став Кине после тродневне посете француског председника Еманеула Макрона у друштву председнице ЕК Урсуле фон дер Лајен Пекингу.
Француски председник је без околишања изразио наду да ће кинески председник Си Ђинпинг "дозвати резону Русију", али му домаћин ништа није обећао у том смислу. Као највећи домет ове посете се наводи сагласност две земље да не сме да се користи нуклеарно оружје, уз осуду напада на цивилне циљеве и евентуалног коришћења биолошког и хемијског наоружања.
Белгијска радио-телевизија на француском језику преноси да у Кини "двојац Макрон – Фон дер Лајен није био убедљив". И "Курије ентернасионал" сматра да ова посета није померила линије у вези с ратом у Украјини, уз наслов "Велика помпа, неуспех и погрешан корак." Белгијски "Морген" такође тврди да је посета Макрона у Кини оставила слаб утисак.
Исти лист наводи и да су Емануел Макрон и Урсула фон дер Лајен примљени различито, по принципу "добар полицајац, лош полицајац". Француском председнику указане су све почасти. Говор председнице ЕК непосредно пред долазак у Кину, у ком је подигла тон, истичући да ће "односи између Кине и ЕУ одлучујуће зависити од тога како ће Кина наставити да реагује на рат који води Путин", томе је свакако допринео. Тај тон се сигурно није допао Пекингу који је саслушао шта су имали да кажу високи гости из Европе, али није дао директан одговор на суштинска питања.
Закључак је да је Кина прихватила да упути апел међународној заједници, али да остаје "смирена и рационална". Пекинг се налази у добитној ситуацији, јер много тога сада зависи од кинеског става и деловања, што се уклапа у жеље лидера да земља преузме у блиској будућности водећу улогу у међународним односима.
За белгијски "Соар" највећи домети посете су економске природе. Француски "Монд" примећује да је дијалог поново успостављен, али да тренутно не води далеко и да посета није "пореметила дипломатску ситуацију".
- Став Кине се јасно није померио - сматра и истраживач при француској Фондацији за стратешка истраживања Антоан Бонда, кога цитира АФП.
Шире, кинеска штампа је негативно приметила и то да је Емануел Макрон говорио два пута дуже од свог домаћина. Ипак, и поред свега, општи је закључак да је посетом Емануела Макрона и Урсуле фон дер Лајен Пекингу успостављен контакт и направљен корак напред, колико год био мали, ка тражењу мира у Европи и свету, при чему би Кина могла да има кључну улогу.
А ГДЕ ЈЕ БРИЖИТ?
ФРАНЦУСКИ сатирични медији наглашавају и да је Макрон користио речи које је тешко превести, па је тако стављао преводиоце на муке, питајући се да ли су уопште могли да разумеју све што је хтео да каже. Кажу и да је и у Кини редовно морао се бави домаћим питањима услед напете социјалне климе, што је могло да га одвоји од суштине посете. Питају се, на крају, и зашто је изостала председникова супруга Брижит, имајући у виду да се радило о државничкој посети. Емитован је снимак с практично идентичног места из 2019, током претходне Макронове посете, када га је пратила супруга. Овога пута, била је, у исто време, међу студентима у Марсељу.
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (1)