РУСИЈА "МЕЊА ТАКТИКУ" ЗА НАПАД НА УКРАЈИНУ: Стручњак каже да су се удари ракетама дугог домета знатно смањили
ОЛЕГ Жданов, украјински војни аналитичар, тврдио је да је његова национални војска приметила промену руске тактике ракетних напада, вероватно због смањеног броја доступних ракета.
У суштини је додао да Русија приближила ваздушне нападе линији фронта, а мање ракета је усмерено према унутрашњости земље.
Стручњак за одбрану у Кијеву, који цитирајући украјинску обавештајну службу, додатно је тврдио да Руси сваког месеца праве 40 до 50 ракета. Сходно томе, још увек постоји забринутост због могућности још једног великог ракетног напада.
Будући ракетни напад може бити праћен беспилотним дронама, укључујући дронове камиказе попут шахид-136, рекао је Жданов.
Споменуо је и да је док је Украјински систем ваздушне одбране способан да се супротстави дроновима, обарање ракета је много сложенији задатак.
Међутим, напоменуо је да се очекује да ће системи ваздушне одбране способни да се бори од балистичких ракета стићи ускоро, што би требало да поједностављује ствари у одређеној мери за Украјину.
-Ово би требало ствари учинити лакшим. Не кажем да ће то решити проблем, али то ће олакшати ствари, додао је.
Украјински стручњак није изричито одредио назив система ваздушне одбране који би помогли у супротстављању балистичким ракетама. Међутим, можда се односи на систем одбране Патриот ПВО, јер је то добро познато оружје које користе разне земље.
Украјина је више пута позвала Сједињене Државе да пруже софистицирани систем ваздушне одбране да се заштити од потенцијалних руских напада. САД су обећали да ће довести батерију патриота у Украјину крајем 2022. године, а украјинске трупе су започеле за то обуку у Оклахоми у јануару 2023. године.
Пентагон је прошле недеље најавио да је контингент 65 украјинских војника завршио обуку на систему одбране Патриот у Сједињеним Државама и вратио се у Европу. Недавно су да су амерички званичници рекли да ће обећани системи ПВО Патриот бити достављени у Украјину у наредним недељама.
Систем Патриот ПВО производи Рајтеон, америчко-ваздухопловна и одбранбена фирма. Првобитно дизајниран да пресрећу ваздухоплове на великим висинама, касније је модификован, 1980-их ,да се супротстави претњи насталих тактичких балистичких ракета.
Руски пројектили представљају претњу у Украјину енергетску инфраструктуру. 9. марта Русија је покренула огроман ракетни напад на Украјину, примењивајући низ пројектила и ирански који произвели суубилачке суициде.
Напад је резултирао низом експлозија широм украјинских градова, укључујући главни град Кијев. Напади ракета су такође утицали на енергетску инфраструктуру Украјине.
Ипак, Укренерго, украјински оператер преноса електричне енергије, рекао је да су хаваријска ограничења напајања у регионима Кијева, Житомира и Харкова, због штете коју је проузроковало руски ракетни напад 9. марта, уклоњена.
Укренерго је тврдио да тренутно нема ограничења потрошње електричне енергије у Украјини. Русија је започела низ обимних пројективних напада на цивилну инфраструктуру у Украјини почетком октобра прошле године.
Циљ ових напада је, како се извештава, онемогућио украјинцима приступ електричној енергији и грејању (топланама) током зимске сезоне.
Украјинске власти су пријавиле да је у низу, преко десетак масовних ракетних напада, на неким тачкама оштећено до 50% енергетског система Украјине.
Током зимске сезоне, значајни делови земље су морали да издрже учестала планирана хитна искључења, који су примењивана да надокнаде дефицит у генерисању капацитета и да обнавља стабилност електричном мрежом.
Међутим, до марта су постојале индикације да је Русијо ракетирање по украјинској инфраструктури изгубило замах. У сваком нападу је било мање пројектила, а напади су током времена постајале мање чести.
Украјински стручњаци сугерисали су да је Русија могла да исцрпи резерве високо прецизних ракета и да сада мора да сачека док не произведе више ракета пре него што покрене још један напад великог обима.
Поред тога, чини се да је Русија све више овиси о својим Шахед камиказа дроновима, који су иранског порекла. Ове беспилотне летелице се користе чешће у ноћним нападима на Кијев и друге области Украјине.
Пошто је Русија започела своје ракетне нападе, Украјина је стекла модерне системе ваздушних одбране од САД-а и њених савезника. Као резултат тога, способност земље да гађа и крстареће ракете и дронове камиказе значајно су се повећали.
БОНУС ВИДЕО - ПОГЛЕДАЈТЕ ИСПАЉИВАЊЕ "МОСКИТ" КРСТАРЕЋЕ РАКЕТЕ: Вежбе руске Пацифичке флоте у Јапанском мору
СРАМНЕ РЕЧИ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ У МЕМОАРИМА: Ево шта је написала о бомбардовању Србије, ратовима и Западном Балкану
СА МНОГО помпе, у књижаре су стигли мемоари бивше немачке канцеларке Ангеле Меркел под насловом „Слобода“. У њима се на неколико места спомињу Србија и Западни Балкан.
26. 11. 2024. у 17:09
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској
НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).
25. 11. 2024. у 15:22
Коментари (1)