УКРАЈИНА НИЈЕ ВРЕДНА НУКЛЕАРНОГ РАТА: Пре него што улете у нуклеарни сукоб, Русија и САД би требало да разраде споразуме о нуклеарном оружју
РАТ у Украјини је постао игра ресурса. И Руси и Запад (САД и НАТО) убацују огромне количине муниције, оклопа, авиона и људства. Обе стране су забринуте због галопирајуће потрошње средстава. Свако би желео да шокира другог да одустане. Обе стране звецкају оружјем. Али чини се да само један звецка нуклеарним оружјем – ризикујући ескалацију која би уништила Европу.
Најава председника Владимира Путина да ће распоредити нуклеарне ракете Искандер у Белорусију из тренутно, не тако великог инвентара и иде право ка Армагедону. Искандер је балистичка ракета кратког домета која може да покрије кључне делове Пољске и Украјине, на пример, Варшаву и Кијев. Руси кажу да ово распоређивање није у супротности са споразумима о ограничењу нуклеарног наоружања, али се Русија званично повукла из релевантног споразума о нуклеарном оружју средњег домета (ИНФ) 2019. године, а касније и САД.
Руси тврде да је одлука о слању нуклеарних пројектила – под руском контролом – у Белорусију одговор на британску одлуку да пошаљу главне борбене тенкове челинџер 2 у Украјину наоружане противтенковском муницијом са осиромашеним уранијумом (ОУ). Ово ни на који начин није аналогно – и неће бити чак ни ако се пројектили са ОУ налазе на и америчким тенковима абрамс, који ће се појавити у Украјини за неколико месеци.
СТРАХ ОД НАТО-А
Прави разлог, осим исцрпљивања руског наоружања, је могућност да НАТО пошаље снаге у Украјину. Пољска већ планира да удвостручи своју војску. Пољски амбасадор у Француској рекао је да ће Пољска „бити приморана“ да уђе у украјински рат ако украјинска војска почне да посустаје.
За Путина, гомилање пољских копнених снага значи да се војска НАТО-а спрема за интервенцију и значи да ће НАТО ангажовати друге ресурсе, посебно ваздушне снаге, па чак и стратешке бомбардере. У теорији или у стварности, акције НАТО-а објашњавају руски потез.
Руси су дуго тврдили да америчко постављање антибалистичких ракетних система у Пољској и Румунији није било само за противваздушну одбрану. Путин и његови генерали су истакли да систем одбране од балистичких ракета АЕГИС Ashore користи лансере М-41 који не само да испаљују ракете пресретаче, већ се могу користити и за лансирање крстарећих ракета БГМ-109Г Томахавк.
Америчке ракете Томахавк данас имају конвенционалне бојеве главе, али су првобитно биле распоређене са нуклеарним бојевим главама дизајнираним да пробију совјетску противваздушну одбрану тако што лете ниско до земље и избегавају радаре за претрагу. Нуклеарна бојева глава за Томахавк, В-80, има снагу у опсегу од 5 до 150 килотона (КТ).
Поређења ради, атомска експлозија у Хирошими била је између 13 и 18 КТ. Бојеве главе су пензионисане између 2010. и 2018. године, иако се чувају у активном складишту.
У 2014. Амерички савет за нуклеарно оружје одабрао је термонуклеарну бојеву главу В-80-1 за нову крстарећу ракету америчких ваздухопловних снага, ракету дугог домета (ЛРСО), која је планирана за распоређивање 2027.
АРСЕНАЛ РУСИЈЕ
Русија има огроман арсенал такозваног „тактичког“ нуклеарног оружја које се може лансирати са копна, ваздуха и мора. Иако још нема знакова било какве руске припреме да наоружа своје оружје нуклеарним бојевим главама, планирано распоређивање ракете Искандер у Белорусији би дефинитивно променило слику.
Руски лидери и коментатори су говорили о употреби нуклеарног оружја, можда покушавајући да припреме руску јавност за његову могућу употребу. Путин је такође наредио значајно јачање слојевите противваздушне одбране око Москве.
Украјина планира велику офанзиву крајем пролећа или почетком лета, када сви тенкови, авиони и залихе стигну из САД и земаља НАТО-а.
САД су предложиле да офанзива има за циљ да поврати Крим од Русије.
Масовни украјински напад на Крим могао би да укључи неке снаге НАТО-а. Али чак и без физичке интервенције споља, за Русе ће бити велики изазов да зауставе фокусирану украјинску свеобухватну офанзиву. Такав развој догађаја могао би да доведе до руске употребе тактичког нуклеарног оружја, или барем претњи да ће га употребити.
Украјина није вредна нуклеарног рата. Али ако руско играње измакне контроли, било због чега се Москва плаши да ће САД урадити – или због онога што украјинске трупе заправо раде – резултат ће за Европу бити катастрофалан. Рат вапи за решењем пре него што се учесници спотакну о нуклеарни сукоб. И, као нуклеарне силе, Русија и САД треба да отворено разраде споразуме о нуклеарном оружју пре него што се то деси, а споразуми морају укључити Кину.
БОНУС ВИДЕО - ПОГЛЕДАЈТЕ ИСПАЉИВАЊЕ "МОСКИТ" КРСТАРЕЋЕ РАКЕТЕ: Вежбе руске Пацифичке флоте у Јапанском мору
Препоручујемо
ПЈОНГЈАНГ СПРЕМАН ДА ПОДРЖИ МОСКВУ: Ким може да пошаље 50.000 војника у Украјину
30. 03. 2023. у 20:16
ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)
МИНИСТАР одбране Турске, Јашар Гулер, изјавио је да Израел може да нападне Турску, чиме је подржао раније изјаве председника Ердогана, који је Израел описао као директну претњу за земљу.
14. 11. 2024. у 17:17
"ГЛАВНА ТЕМА ЈЕ ДА ЛИ ЋЕ МОСКВА БИТИ ГАЂАНА" Велико упозорење Вучића: Свет се креће по ивици амбиса!
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић обратио се јавности после говора на Самиту КОП29 у Азербејџану.
12. 11. 2024. у 12:33
ЧИТУЉА КОСТИЋУ ОД ДЕЦЕ: "Живиш кроз нас - настављамо с поносом"
МИОДРАГ Костић, оснивач и председник МК Групе, преминуо је у среду ујутру.
14. 11. 2024. у 12:46
Коментари (2)