"МИСЛИМ ДА ЈЕ СМРТ БОЉА ОД ОВАКВОГ ЖИВОТА": Тужна исповест авганистанске девојке
ТАЛИБАНИ су прошле године издали наредбу којом забрањују похађање школе девојчицама старијим од 12 година. Међутим, девојчице у Авганистану и даље живе у нади да ће се вратити у школске клупе.
- Сваког дана се будим с надом да ћу се вратити у школу. Они (талибани) стално говоре да ће отворити школе. Али време пролази и више им ништа не верујем. Срце ми се слама - каже 17-годишња Хабиба из Авганистана.
Она и њене бивше другарице из разреда Махтаб и Тамана су међу стотинама хиљада тинејџерки којима су талибани забранили похађање средње школе у већем делу те земље. Годину и по су њихови животи заустављени, а њихова туга је огромна.
Девојчице кажу да страхују да глобални гнев због онога што им се догодило јењава, иако свакодневно живе са болом - он је појачан ове седмице након што је почело још једно полугодиште а да оне нису у клупама.
- Када видим дечаке како иду у школу и раде шта хоће, то ме стварно боли. Осећам се веома лоше. Када видим брата како одлази у школу, осећам се сломљено - каже Тамана.
Глас јој дрхти и сузе јој се котрљају низ образе, али она наставља своју причу за Би-Би-Си.
Све наде које су имали у погледу поновног отварања школа су пале у воду са све већим ограничењима које је талибанска влада наметнула женама.
- Било је мало слободе на почетку, али постепено се и то променило - каже Хабиба.
Прво ограничење након забране средње школе дошло је у децембру 2021. године када су талибани наредили да жене морају бити у пратњи мушког рођака ако путују више од 72 километра.
У марту 2022. године, талибанска влада је најавила да ће се средње школе поново отворити за девојчице, да би их затвориле за неколико сати. Мање од два месеца касније донета је уредба да жене морају носити одећу која их покрива од главе до пете, укључујући и вео за лице.
У новембру прошле године је женама и девојкама забрањен улазак у паркове, теретане и базене. Девојкама више није било дозвољено да бирају предмете као што су економија, инжењерство и новинарство на универзитету.
Месец дана касније, задат је огроман ударац када су универзитети затворени за студенткиње, а женама забрањено да раде у домаћим и међународним невладиним организацијама осим оних у здравственом сектору.
- Ако се ова ограничења повећају, мислим да овај живот више није вредан живљења за жене. Ми немамо приступ нашим основним људским правима. Живот нема смисла без образовања. Мислим да је смрт боља од оваквог живота - каже Махтаб.
БОНУС ВИДЕО: "НОВОСТИ" НА УЛИЦАМА ПАРИЗА - Поново масовне демонстрације - француска престоница у хаосу
Препоручујемо
НАЈВЕЋА ТРАГЕДИЈА МИТРА МИРИЋА: Смрт рођеног брата - био је тако млад, није било лекара
26. 03. 2023. у 20:15
МАКРОН СВЕ ИЗНЕНАДИО: Ево шта каже о преговорима са Путином
ФРАНЦУСКИ председник Емануел Макрон рекао је да не искључује могућност преговора са руским председником Владимиром Путином „када контекст дозвољава“.
17. 11. 2024. у 21:03
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.
17. 11. 2024. у 19:48
"ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ": Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у
ВОДИТЕЉКА Оливера Ковачевић је о својим почецима, изазовима у послу, о томе зашто понекад пожели да буде викиншка ратница, као и о свему што јој даје снагу и инспирацију.
17. 11. 2024. у 09:28
Коментари (0)