СУКОБ СА КИНОМ ТРАЈАО БИ САМО СЕДАМ ДАНА: Америчка команда тражи милијарде долара за додатно наоружање, муницију и опрему на Пацифику
САД ће остати без прецизне муниције седам дана након почетка рата са Кином. То показују резултати неколико ратних игара одржаних у индо-пацифичком региону. Управо из тог разлога Индо-пацифичка команда [ИНДОПАЦОМ] жели да повећа војни буџет САД за 15 милијарди долара.
Стручњаци сугеришу да Бела кућа неће одобрити захтев ИНДОПАЦОМ-а. Одбрамбени буџет САД тренутно износи 840 милијарди долара - највећи у историји државе. Према аналитичарима, Вашингтон ће желети да дугорочно интегрише нова оружја, системе, муницију и одбрамбене капацитете у региону.
Захтев Индо-пацифичке команде укључује побољшање способности противваздушне одбране Гуама. То је кључна америчка база до које кинеске ракете средњег домета могу да досегну. Ова тврдња је процењена на 1,6 милијарди долара. Скоро пет пута већи од око 5,3 милијарде долара је захтев за радарске уређаје, укључујући земаљске инфрацрвене радаре за праћење пројектила у арктичком домету.
Команда такође жели још милијарду долара утрошених на исти регион за изградњу система за упозоравање на ракете из ниске орбите Земље. Команда овај систем назива „свемирски слој сензора“.
Нове морске мине, противбродске ракете, ракете Томахавк, развој већег домета Томахавк, противподморничка торпеда и више ракета ваздух-земља, ваздух-ваздух за регионалне флоте Ф-35 стелт ловаца. Овај захтев ИНДОПАЦОМ-а укупно значи око 1,3 милијарде долара више од предвиђених средстава.
Захтев за повећање буџета за овај регион долази у тренутку када кинески лидер Си Ђинпинг појачава дипломатију на Блиском истоку и у Европи због рата између Русије и Украјине. Недавно је господин Си чак говорио о новој глобалној војсци. Ово укључује не само војне, већ и цивилно-војне компаније специјализоване за масовну производњу полупроводника, интегрисаних кола и микрочипова. Војска „светске класе“(World Class), како је господин Си назива, требало би да учини Кину независном од страних компоненти које стоје у основи било каквог прецизног пројектила. На овај начин кинески лидер ће покушати да учини Кину отпорном на економске санкције.
ИНДОПАЦОМ жели још 2 милијарде долара за нове базе, посебно оне за смештај америчких бомбардера. Њихова географска локација се тренутно спекулише, али се верује да се ради о новим хангарима за бомбардере и паркиралиштима у Тиндалу и Дарвину у Аустралији. Део новца ће ићи за развој аеродрома у Тиниану на Маријанским острвима. Гуам би могао добити ново пристаниште за подморнице и потпуно нову троструку базу сателитских комуникација.
Ваздушна база Андерсон треба да прими више борбених авиона. Стога ИНДОПАЦОМ повећава своје капацитете. На острву Тиниан могуће је имати нова складишта за муницију и оружје, као и пристаништа за мање војне чамце и бродове.
Све што ИНДОПАЦОМ тражи поставља питање да ли ће то помоћи у одвраћању кинеске инвазије на Тајван. За разлику од Сједињених Држава, Кина нема тако сложену бирократију која посебно одвраћа војне пројекте и одлуке. Реално, Кина би могла да изврши инвазију сада, а не за четири године како се сугерише. тј. Пекинг не мора да чека да Вашингтон додатно наоружа регион.
Односно, све зависи од превазилажења бирократских препрека у америчкој администрацији. Са предстојећим изборима, није сигурно да ће садашња администрација Беле куће бити иста. Без обзира, да ли остаје иста власт, политички кругови у Вашингтону се ретко слажу. Време је најмоћније оружје које Кина тренутно има.
РАЗЛИЧИТЕ ПЕРСПЕКТИВЕ
Међутим, аналитичари су прегледали извештај ИНДОПАЦОМ-а и приметили нешто забрињавајуће. Према њиховим речима, чак ни команда не верује у обрачун са кинеском народноослободилачком армијом. Језик и тон извештаја више говоре о одвраћању кинеске инвазије на Тајван него о офанзивној акцији.
Односно у војно-стратешком погледу САД веома добро познају своје могућности. Ту су ствари генерално увек једноставније – пратите наређења, јурите циљеве и постижете победе или губитке. Политички, међутим, кажу стручњаци, Вашингтон је погрешно протумачио намере Кине о Тајвану.
У кинеској политици Тајван није само острво, већ је дубоко повезан и укорењен у националном идентитету кинеског народа. Да бисте политички одвратили Кину, морате имати адут у руци да бисте играли против Пекинга. То се зове компромис.
САД и даље мисле да су њихове акције исправне, а друге погрешне. Међутим, Кина је на другом полу. Ситуација са Кином је следећа: што више наоружавате Тајван, то више представљате претњу за моју земљу. Док је у Вашингтону, логика је обрнута: што више наоружавамо Тајван, то више одвраћамо Кину. Данашњим америчким стратезима и аналитичарима недостаје чињеница да наоружавање Тајвана неће одвратити кинеске намере. Напротив, Пекинг ће ојачати своју позицију против обавезне инвазије на острво, тј. потреба за нападом на Тајван биће хитнија.
БОНУС ВОДЕО - РУСКИ ЛОВЦИ-БОМБАРДЕРИ ПОНОВО НА ЗАДАЦИМА: Снимци борбених активности посада у авионима Су-25
Препоручујемо
АМЕРИКАНЦИ СХВАТИЛИ УПОЗОРЕЊЕ: Променили руту летења дронова након инцидента изнад Црног мора
18. 03. 2023. у 00:40 >> 03:04
АМЕРИЧКИ ЛОВАЦ СЛЕДЕЋЕ ГЕНЕРАЦИЈЕ: Будући Ф-18 SH - са посадом или без посаде
17. 03. 2023. у 22:40 >> 03:03
АМЕРИЧКИ ВЕТЕРАН ОТКРИО: Наша војска има податке о сваком руском генералу
17. 03. 2023. у 00:05
СЕВЕРНА КОРЕЈА ИСПОРУЧИЛА НОВО НАОРУЖАЊЕ: У Русију стигли артиљеријски системи
СЕВЕРНА Кореја је недавно испоручила додатне артиљеријске системе Русији за употребу у Украјини, а неколико хиљада севернокорејских војника распоређених у Русији почело је да учествује у борбама, саопштила је данас јужнокорејска обавештајна агенција (НИС).
20. 11. 2024. у 09:50
"СПРЕМИТЕ СЕ ЗА ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ!" Немачка упозорила грађане, издат документ на 1.000 страна
ГРАЂАНИ Немачке упозорени су да се припреме за могући трећи светски рат са Русијом, након што је руски председник Владимир Путин још једном запретио нуклеарним нападом.
20. 11. 2024. у 11:55
ТЕШКА СУДБИНА СТАРЦА ИЗ БиХ: Борио се са сиромаштвом, деци саградио кућу - они га истерали, а син хтео да га убије
ШЕМСУ Ибрахимовића (89) из Босне задесила је горка судбина под старе дане. Увек је био најбољи радник, трудио се да издржава породицу, а најмање је мислио на себе... Он кроз сузе каже да није ни слутио да ће му се живот овако окренути.
20. 11. 2024. у 10:55
Коментари (6)