"Њујорк тајмс" није известио да је Пентагон "стао на страну руске војске" (ИСПРАВКА)

Novosti online

09. 03. 2023. у 09:42

ИЗВЕШТАЈЕ "Њујорк тајмса" о америчком одбијању да Међународном кривичном суду достави доказе о руским злочинима у Украјини, објавили смо, преневши са портала Спутњик, као тврдњу да је Пентагон "стао на страну руске војске". То је нетачно интерпретирано.

Њујорк тајмс није известио да је Пентагон стао на страну руске војске (ИСПРАВКА)

Фото АП

На то нам је указао портал Раскринкавање.ба, у својој анализи, а према чијим смерницама смо додали о чему се тачно ради кад је ова тема у питању.

"Америчка војска је против пружања помоћи суду у истраживању случајева против држављана Русије јер се плаше стварања преседана који би касније могао довести до кривичног гоњења америчке војске. Други чланови администрације, укључујући обавештајне службе, Стејт департмент и Министарство правде, залажу се за предају доказа Међународном кривичном суду", наводи амерички лист, уз следеће:

"У децембру је Конгрес променио законска ограничења за помоћ горенаведеном суду како би дозволио америчким властима да помогну у истрагама и кривичном гоњењу у вези са сукобом у Украјини. Међутим, политичка дебата се наставља иза затворених врата, унутар Бајденове администрације, о томе да ли то треба чинити."

ШТА СУ ЧИЊЕНИЦЕ?

Навода о сврставању Пентагона на страну руске војске нема у чланку о одбијању америчког Министарства одбране да пошаље доказе Суду у Хагу, који је објавио "Њујорк тајмс." Таква формулација објављена је у наслову чланка на Спутнику 9. марта, који је пренео и наш портал.

Чланак "Њујорк тајмса" доноси и детаљан преглед односа Сједињених Америчких Држава с овим судом у Хагу, о чему Спутњик није писао.

Страх од могућности да се пред Судом у Хаагу процесуирају и америчких грађани/ке разлог је због којег САД већ дуго држе Суд “на дистанци”, навео је "Њујорк тајмс". Конгрес је у законима донесеним 1999. и 2002. године ограничио подршку и помоћ коју америчка влада може пружити Суду.

Наиме, као што стоји у нашем тексту, у децембру је Конгрес направио изузетак омогућивши Влади да асистира МКС-у у “истрази и кривичном прогону страних држављана у вези са ситуацијом у Украјини, укључујући подршку жртвама и сведоцима”, амерички лист наводи да је Пентагон остао при ставу да САД не требају да помажу Суду у истрагама против Руса у Украјини, из разлога јер Русија, као ни САД, није ратификовала Римски статут.

Извињавамо се читаоцима на преношењу непроверених информација.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева

ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева

АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.

17. 11. 2024. у 19:48

ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ: Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у

"ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ": Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у

ВОДИТЕЉКА Оливера Ковачевић је о својим почецима, изазовима у послу, о томе зашто понекад пожели да буде викиншка ратница, као и о свему што јој даје снагу и инспирацију.

17. 11. 2024. у 09:28

Коментари (0)

КАКВЕ РЕЧИ АЛКРАЗА О ЂОКОВИЋУ: Шпанца упитали за Новака, а он све изненадио одговором (ВИДЕО)