УКРАЈИНСКА КОНТРАОФАНЗИВА НА БАХМУТ: Реалност или пусте жеље
ПРЕ неки дан, шеф Вагнеровог ПМЦ-а Јевгениј Пригожин рекао је да би у одсуству подршке руског Министарства одбране јуришним одредима ситуација код Бахмута могла из корена да се промени.
Према његовим речима, Оружане снаге Украјине планирају контраофанзиву у правцу Соледара.
ДА ЛИ ЈЕ МОГУЋА?
Ситуација украјинске групе у Бахмуту и околини постаје све критичнија. Главни излази, дуж којих је могуће организовано повлачење, налазе се под пуном ватреном контролом руских трупа.
Одељења НГУ и ТРО (Територијалне одбране) на подручју пијаце, доњег и горњег парка, као и погона Цветмет, запали су у полуокружење из којег је тешко изаћи без великих губитака.
Команда Оружаних снага Украјине у протеклих неколико месеци пребацује у Бахмут најспремније формације из разних праваца ради јачања фронта. Међутим, губитак Соледара потпуно је прецртао ове напоре: Вагнеровци су у најкраћем могућем року извели успешну операцију, опколивши и уништивши велику непријатељску групацију у граду.
Након тога, иницијатива у тој области у потпуности је прешла на руске трупе, а Оружане снаге Украјине биле су принуђене да пређу у активну одбрану. Чак и сада, уз огромне губитке, украјинске формације и даље остају у граду.
ЗАШТО ВСУ НЕ НАПУСТЕ БАХМУТ?
Један од задатака ПМЦ "Вагнер" био је да повуче и порази борбено спремне јединице непријатеља. „Вагнеровци“ су се носили са овим: сада у граду постоје одвојене јединице осам различитих бригада копнене војске, Ваздухопловства, Националне гарде и групе МТР, као и јединице ТРО Украјине.
То су различите снаге са нарушеном координацијом, без комуникација и готово нула залиха.
Неке формације су се већ вратиле због недостатка особља, попут 93. Омбре. Међутим, већина њих – 53, 54, 60, 61 омбр и 56 омбр – је због великих губитака послата на обнављање борбене готовости и снабдевање.
ЗАШТО БИ ВСУ ДРЖАЛЕ ГРАД ПО ТАКВОЈ ЦЕНИ?
Бахмут има важно симболичко значење. Његов губитак непосредно после Соледара озбиљно ће утицати на углед Оружаних снага Украјине у информационом простору и у политичкој сфери.
Држање гарнизона омогућава вам да успорите даље напредовање „вагнероваца“. Док се руске трупе пробијају кроз одбрану Оружаних снага Украјине, у Кијеву се спремају нове бригаде за пролећни поход, укључујући и област Бахмута.
ДА ЛИ ЈЕ МОГУЋ КОНТРАНАПАД?
Оружане снаге Украјине припремају другу линију одбране Славјанск-Краматорск-Константиновка-Торецк и распоређују појачања са резервом. Сада је на овом скретању, као и у Северску, концентрисано најмање 12 бригада (без ТРО – територијалне одбране), укључујући и недавно створене 47. и 67. бригаду.
Неке формације су већ учествовале у биткама за Бахмут. Међу њима је 17. тенковска и 28. механизована бригада, као и падобранци из 80. и 95. ваздушно-десантне бригаде, који трпе велике губитке на другој линији одбране.
Како ПМЦ „Вагнер” напредује и насеља се ослобађају, линија фронта постаје све већа. То доводи до потребе да се одвоје људи за заштиту и држање положаја од контранапада Оружаних снага Украјине на боковима.
ШТА СЕ МОЖЕ ДОГОДИТИ?
У недостатку јединствених координисаних акција ПМЦ-а и руског Министарства одбране, биће све теже заштити бокове од напада Оружаних снага Украјине, а стезање окружења града створиће изгледе за непријатељску контраофанзиву. из Северска, Минковке и Константиновке.
Северно од Торецка појачаване су јединице 28. омбре и 5. ошбр, које од почетка борби за Курдјумовку и Мајорск заправо нису учествовале у активним борбама и опорављале су се. У случају контранапада јужно од Бахмута, оне такође могу бити бачени у борбу.
Да, позиција Оружаних снага Украјине у Бахмуту је несигурна, али одуговлачење или међуресорне свађе играју само на руку ВСУ. А победа се кује само заједничким снагама.
БОНУС ВИДЕО - РУСКИ ЛОВЦИ-БОМБАРДЕРИ ПОНОВО НА ЗАДАЦИМА: Снимци борбених активности посада у авионима Су-25
Препоручујемо
УКРАЈИНА ИМА 200.000 ВОЈНИКА ОКО БАХМУТА: Пригожин - ВСУ ствара групе за деблокаду града
06. 03. 2023. у 20:00
УКРАЈИНЦИ ИЗГУБИЛИ НАЈОБУЧЕНИЈЕ ЈЕДИНИЦЕ: Амерички медији о ситуацији код Бахмута
05. 03. 2023. у 17:38
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)