АМЕРИКА ГУБИ ТУРСКУ КАО ИРАН: Ловци Ф-16 све мање извесни, Анкара гледа у руске Су-35 и Су-57
С ОБЗИРОМ на то да су амерички Конгрес, Пентагон и ЦЕНТЦОМ веома незадовљни због примедби Турске на политику Вашингтона у последњих 20 година, мало је вероватно да ће Анкара добити своје авионе Ф-16, што чини руски Су-35 опцијом, каже др. Али Демирдас, политички аналитичар и сарадник The National Interest, рекао је за Спутњик.
-Постоји огромна количина антитурског расположења у америчком Конгресу, посебно међу јерменским и грчким лобијима, што је довело до погоршања билатералних односа, рекао је др Али Демирдас. „Овом фронту се додају про-ПКК [Курдистанска радничка партија, забрањена у Турској – Спутњик] и индијски лобији. Готово је 100% да Конгрес неће променити ово негативно расположење према Турској. Не само то, Пентагон, посебно ЦЕНТЦОМ, је жестоко несклон турским примедбама на политику САД у последњих 20 година (од одбијања предлога од 1. марта 2003. до С-400 и политике турске ИПГ [Јединице за заштиту народа]). Све ово заједно, чини мало вероватним да ће Анкара добити авионе. Верујем да је руски Су-35 опција.”
Упркос томе што је једна од најстаријих држава чланица НАТО-а, Турска је у последњих неколико година све више у сукобу са НАТО-ом. Анкара се у више наврата противила Вашингтонском наоружавању Јединица за заштиту народа (ИПГ) у Сирији у којима доминирају Курди, сматрајући ИПГ огранком ПКК.
Турско руководство је такође сумњичаво у погледу све веће блискости САД са Грчком. Одлука Турске да купи руске противракетне одбрамбене системе С-400 у децембру 2017. довела је до уклањања Анкаре из програма борбених авиона Ф-35 предвођених САД-ом 2019. године – иако је блискоисточна држава уложила 1,4 милијарде долара (24,2 милијарде ТЛ) у то. Вашингтон је такође замрзнуо продају ловаца Ф-16 Турској. Са своје стране, турско председништво одбрамбене индустрије није искључило у октобру 2021. да ће поништити договор са САД и уместо тога купити руске ловце Су-35 и Су-57.
-Политика САД у Ираку и Сирији увек је поткопавала националну безбедност Турске. Под председником Ердоганом, Турска је била у стању да пркоси овој политици, што је заправо резултирало покушајем државног удара од 15. јула [2016] Вашингтона, приметио је Демирдас. -НАТО никада није задовољио безбедносне потребе Турске. Због несмотрености САД на Блиском истоку, Турска је много патила и видела мало или никакву помоћ од НАТО-а. То је подстакло приближавање Турске Русији. Једини разлог зашто Турска остаје у НАТО-у је да спречи друге чланице НАТО да предузму кораке протв ње. У тренутку када Турска напусти НАТО, јужни Кипар и Израел ће постати чланови, који окружују Турску. С друге стране, Турска је озбиљна војна сила коју НАТО не би желео да изгуби.
Предстојећи општи избори у Турској, заказани за мај, могли би значајно да промене однос снага у региону у случају да Реџеп Тајип Ердоган буде поражен. Турску опозициону коалицију представља шест странака које покушавају да се договоре око кандидата за оспоравање актуелног председника.
-Сви у Вашингтону и Бриселу чекају мајске изборе у Турској. Ако Ердоган победи, што верујем да је врло вероватно, раскид између САД и Турске ће вероватно постати дубљи. Увек сам говорио да САД губе Турску онако како су изгубиле Иран, који је био један од његових највећих савезника 60-их и 70-их година, закључио је Демирдас.
БОНУС ВИДЕО - ПОДРШКА ОД ТЕРМИНАТОРА: Снимци руских оклопних возила током борбе у Украјини
Препоручујемо
Ф-35 ПОНОВО У КВАРУ: Пентагон наређује поправку за све “невидљиве” широм света
04. 03. 2023. у 18:10
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (3)