БЛИЦ УБЕЂИВАЊЕ ШОЛЦА И БАЈДЕНА: САД траже од савезника притисак на Кину, економског партнера Берлина

И.Станојевић

03. 03. 2023. у 13:00

УОЧИ данашње блиц-посете Вашингтону, краће од 24 сата, немачки канцелар Олаф Шолц обратио се својој нацији у Бундестагу, апелујући на Кину да не шаље оружје Русији за рат у Украјини и притисне Москву да повуче своје снаге.

БЛИЦ УБЕЂИВАЊЕ ШОЛЦА И БАЈДЕНА: САД траже од савезника притисак на Кину, економског партнера Берлина

Фото: EPA-EFE/MALTON DIBRA

Отварање "кинеског питања", у украјинском контексту, својеврсни је сигнал да је пред Шолцом тежак задатак да убеди саговорника с ону страну Атлантика, Џозефа Бајдена, да је Немачка заиста на прекретници, посебно имајући у виду све гласнија америчка размишљања да се уведу санкције Пекингу.

Берлин, међутим, има велики еконономски интерес спрам Кине после увођења ембарга Русији, што је резултовало огромним мањком енергената, скоком инфлације и незадрживим падом стандарда у најјачој европској привреди. Послушност према Вашингтону Берлин већ папрено плаћа, а цех би, променом става и према Кини, могао да порасте геометријском прогресијом.

Обе америчке партије, демократе и републиканци, означили су Кину као главног конкурента и економског ривала, па САД желе своје савезнике да окупе у нови, јак фронт против Пекинга. Консултације, које су још у прелиминарној фази, имају за циљ да прикупе подршку више држава, посебно оних у Групи седам (Г7) најбогатијих, да би се координисала подршка за санкције.

Амерички експерт у Немачком институту за међународне и безбедносне послове Марко Оверхаус у изјави за "Дојче веле" очекује да ће убеђивање у промену берлинске спољне политике ићи тешко и да "постоји много тога што треба објаснити".

- Поставља се питање каква је воља у Немачкој и Европе да уведу санкције Кини у ситуацији кад америчка влада данима упозорава да би Кина могла у Русију да испоручи оружје - вели Оверхаус. - Влада у Берлину је уздржанија, јер до сада није видела доказе да је Кина заиста прешла црвену линију у испорукама оружја.

Зато је јуче, Шолц са говорнице Бундестага послао поруку Кини, рекавши да је "разочаравајуће што се Пекинг уздржао од осуде руског напада на Украјину", али је поздравио позиве Кине за нуклеарну деескалацију. Немачки канцелар је закључио да се с правом може очекивати да ће Кина разговарати о својим идејама са главним заинтересованим странама, са Украјином и њеним председником, Владимиром Зеленским.

АМЕРИЧКЕ СУБВЕНЦИЈЕ

ПОСЕБНО важна тема за Берлин су америчке субвенције. Петер Адријан, шеф Индустријске и привредне коморе Немачке сматра да би "Немачка влада у разговорима требало одлучно да захтева фер услове за конкуренцију". Додаје да "циљ мора бити искључивање могуће дискриминације немачких компанија кроз оне делове пакета субвенција који су у супротности с правилима Светске трговинске организације". Џозеф Бајден је то додуше обећао, али примена правила на америчкој страни крије и замке, упозорава Адријан.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ОГЛАСИО СЕ НОВИ ТРАГАЧ: Кошаркаш прокоментарисао свој ангажман у квизу Потера