БЛИЦ УБЕЂИВАЊЕ ШОЛЦА И БАЈДЕНА: САД траже од савезника притисак на Кину, економског партнера Берлина
УОЧИ данашње блиц-посете Вашингтону, краће од 24 сата, немачки канцелар Олаф Шолц обратио се својој нацији у Бундестагу, апелујући на Кину да не шаље оружје Русији за рат у Украјини и притисне Москву да повуче своје снаге.
Отварање "кинеског питања", у украјинском контексту, својеврсни је сигнал да је пред Шолцом тежак задатак да убеди саговорника с ону страну Атлантика, Џозефа Бајдена, да је Немачка заиста на прекретници, посебно имајући у виду све гласнија америчка размишљања да се уведу санкције Пекингу.
Берлин, међутим, има велики еконономски интерес спрам Кине после увођења ембарга Русији, што је резултовало огромним мањком енергената, скоком инфлације и незадрживим падом стандарда у најјачој европској привреди. Послушност према Вашингтону Берлин већ папрено плаћа, а цех би, променом става и према Кини, могао да порасте геометријском прогресијом.
Обе америчке партије, демократе и републиканци, означили су Кину као главног конкурента и економског ривала, па САД желе своје савезнике да окупе у нови, јак фронт против Пекинга. Консултације, које су још у прелиминарној фази, имају за циљ да прикупе подршку више држава, посебно оних у Групи седам (Г7) најбогатијих, да би се координисала подршка за санкције.
Амерички експерт у Немачком институту за међународне и безбедносне послове Марко Оверхаус у изјави за "Дојче веле" очекује да ће убеђивање у промену берлинске спољне политике ићи тешко и да "постоји много тога што треба објаснити".
- Поставља се питање каква је воља у Немачкој и Европе да уведу санкције Кини у ситуацији кад америчка влада данима упозорава да би Кина могла у Русију да испоручи оружје - вели Оверхаус. - Влада у Берлину је уздржанија, јер до сада није видела доказе да је Кина заиста прешла црвену линију у испорукама оружја.
Зато је јуче, Шолц са говорнице Бундестага послао поруку Кини, рекавши да је "разочаравајуће што се Пекинг уздржао од осуде руског напада на Украјину", али је поздравио позиве Кине за нуклеарну деескалацију. Немачки канцелар је закључио да се с правом може очекивати да ће Кина разговарати о својим идејама са главним заинтересованим странама, са Украјином и њеним председником, Владимиром Зеленским.
АМЕРИЧКЕ СУБВЕНЦИЈЕ
ПОСЕБНО важна тема за Берлин су америчке субвенције. Петер Адријан, шеф Индустријске и привредне коморе Немачке сматра да би "Немачка влада у разговорима требало одлучно да захтева фер услове за конкуренцију". Додаје да "циљ мора бити искључивање могуће дискриминације немачких компанија кроз оне делове пакета субвенција који су у супротности с правилима Светске трговинске организације". Џозеф Бајден је то додуше обећао, али примена правила на америчкој страни крије и замке, упозорава Адријан.
НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: "Две на страни Путина, две жестоко против Руса"
СУМЊЕ у подршку САД Украјини у случају победе Доналда Трампа на председничким изборима мучиле су све оне којима је циљ да се Кијев обрани од руске агресије. Трамп је победио и тек треба видети у ком ће смеру кренути његова политика, али сва та дешавања засенила су други важан однос у том, ионако компликованом, односу.
22. 11. 2024. у 09:14
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
СКАНДАЛ ТОКОМ ПОСЕТЕ Снимак Макронa: "Они су тотални кретени", рекао после повика да је "Француска одговорна за крвопролиће"
"ОНИ си потпуни кретени", рекао је француски председник Емануел Макрон о прелазном телу и додао да "никада нису смели да га смене".
22. 11. 2024. у 13:07 >> 13:17
Коментари (0)