ВАЗДУШНИ ДВОБОЈ СУ-57 НА НЕБУ ИЗНАД УКРАЈИНЕ: Британци потврдили - Руски стелт авион оборио две летелице С-27 и С-24 (ВИДЕО)
СУ-57 Фелон више не удара само изван видног домета. Руски стелт је био умешан у ваздушну борбу, наводе западни извештаји, углавном британски.
Украјински Су-27 и Су-24 су постали жртве руског "злочинца" (Фелон).
Већ у октобру прошле године почели су да стижу сигнали да се Су-57 бори у ваздуху. И не ради се о гађању копнених циљева, већ о уништавању непријатељских авиона док су у лету. Према изворима, украјинске авионе који су прошле године погодили Белгородску област оборили су Су-57. Ударци руског стелт-а десили су се на домету од 217 км коришћењем пројектила изван визуелног домета.
Потврда догађаја из прошлог октобра стигла је овог јануара. Извештај британске обавештајне службе указује на употребу ракета ваздух-ваздух. тј. Заиста, Су-57 су учествовали у гађању украјинских ваздушних циљева. Извештаји показују да је Су-57 учествовао у ваздушним борбама од краја 2022. Исти извештаји показују да је Су-57 гађао земаљске циљеве најмање од почетка јуна 2022. године.
Су-57 су користили ракете ваздух-ваздух Р-37М. Ова ракета има домет од 400 км. У овом тренутку не постоји ниједна друга позната ракета у свету [осим можда у Кини, али није познато] која може да погоди ваздушне маневарске циљеве у ваздуху на удаљености од 200 км.
У фебруару је поново стигла потврда из Велике Британије да је Су-57 оборио украјински авион у ваздуху. Информација је објављена у британском листу The Conversation. Новине дају више детаља. Према њиховом извору, Су-57 је преузео функције Су-35 специјално за ову мисију. тј. Су-57 је пратио МиГ-31, који је хиперсоничном ракетом требало да уништи копнени циљ. Су-57 је покривао дејства МиГ-31 пресретајући украјински авион и испаливши исту ракету ваздух-ваздух – Р-37М.
Р-37М је високо ударно ваздушно оружје, суперсонично, које се креће брзином од 5 или 6 маха. Као што је раније поменуто, најефикаснији домет ракете је између 150 км и 398 км ваздушне удаљености. Ракета има систем навођења: инерцијски са ажурирањем средњег курса, полуактивно и активно радарско самонавођење.
Ово је прекретница у руској авијацији, па и у свету. Су-57 је први стелт ловац који се користи у веома интензивним војним операцијама у ваздуху и на земљи, против постојећег система ПВО. Постоје докази да је Ф-35 Lighting 2 имао ударе, али су они били у специјализованим војним операцијама гађајући копнене објекте који су лоши у било каквој противваздушној одбрани.
Учешће Су-57 у рату у Украјини, као и употреба ракете Р-37М, представља озбиљан подстицај у развоју програма и за руску авијацију уопште. Ово учешће је својеврсни удар на имиџ америчких и кинеских бораца пете генерације. Ф-35 постоји 17 година и до сада се не може похвалити успесима Су-57 направљеног за само неколико месеци.
Није ни чудо што су последњих месеци из Москве стизали извештаји да Су-57 постаје све важнији програм руске авијације. Многи западни медији су напустили прагматизам и реализам и описали Су-57 као неуспех, подређен њиховим преференцијама. Међутим, испоставило се да је Су-57 врло брзо почео да се пење на врх који су његови конкуренти већ прошли.
Очекује се да ће до краја 2023. године Ваздушно-космичке снаге Русије имати 22 оперативно спремна Су-57. Тај број ће се удвостручити до краја 2024, према руским извештајима. Русија је уложила стотине милиона америчких долара у нове производне погоне. Фабрика авиона Комсомолск на Амуру је прималац производних инвестиција.
Руска флота Су-57 расте веома споро. Међутим, Русија никада није желела да изгради огромне флоте стелт ловаца попут Кине и САД. Москва ће ту количину смањити интеграцијом нових технологија. Су-57 сада може да лети и управља јуришним дроном Су-70 Охотник, чија производња је одложена из очигледних разлога. Нови АЕСА радари у Су-57, његова висока маневарска способност и смртоносно наоружање већ су донедавно навели критичаре да га називају „пријатним изненађењем“ и „супер-борцем“.
ВИШЕ БОРБЕНОГ ИСКУСТВА
Подсетимо, Су-57 је каснио пет година. Сада, међутим, ово утрошено време поставља још једно питање – зар руским инжењерима није требало ово време да обезбеде његову оперативну спремност? То никада нећемо сазнати.
На позадини успеха руског Су-57 у рату у Украјини, размотримо успехе његових конкурената у борби ваздух-ваздух. Ф-22 Раптор има једну битку у ваздуху коју тешко квалификује као достигнуће – обарање кинеског извиђачког балона пре неколико недеља. Ф-35 такође има једну битку у ваздуху, коју је такође тешко дефинисати као значајну – обарање дрона на Блиском истоку. У оба случаја недостају интензивне борбе.
Све ово што се дешава са Су-57 у Украјини отворило је врата Москви да преговара са Њу Делхијем о заједничком развоју Су-57. Тренутно је само реприза и коначни резултат је нејасан. Али то свакако даје Сухоју уверење да Индијцима могу да понуде нешто што други ловци Ф-35, Ф-22 и Ј-20 не могу – борбено искуство.
Препоручујемо
ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)
МИНИСТАР одбране Турске, Јашар Гулер, изјавио је да Израел може да нападне Турску, чиме је подржао раније изјаве председника Ердогана, који је Израел описао као директну претњу за земљу.
14. 11. 2024. у 17:17
"ГЛАВНА ТЕМА ЈЕ ДА ЛИ ЋЕ МОСКВА БИТИ ГАЂАНА" Велико упозорење Вучића: Свет се креће по ивици амбиса!
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић обратио се јавности после говора на Самиту КОП29 у Азербејџану.
12. 11. 2024. у 12:33
ЧИТУЉА КОСТИЋУ ОД ДЕЦЕ: "Живиш кроз нас - настављамо с поносом"
МИОДРАГ Костић, оснивач и председник МК Групе, преминуо је у среду ујутру.
14. 11. 2024. у 12:46
Коментари (6)